Minizahrádky na balkónech

Fenomén balkónového pěstování a kompostování rostlin v posledních letech ovládl mnoho světových metropolí. Výjimkou není ani Praha. Češi si z balkónů vytvářejí zelené oázy klidu, a protože jsou známí jako národ kutilů, uplatňují tak veškerou tvořivost a fantazii.

 

Dřevěný rám se třemi (39 x 12 x 15 cm) nebo dvěma (26 x 12 x 15 cm) květináči. Cena 279 Kč nebo 219 Kč

 

Ke zkrášlení balkónu využívají popínavé rostliny, dřeviny, závěsné a proutěné košíky, originální vertikální držáky na květináče a další dekorace. Jejich terčem nejsou pouze okrasné rostliny. Pěstují bylinky, ovoce i zeleninu. Originalitu balkónu pak dotvářejí ještě detaily. Inspiraci čerpají z internetu, knížek nebo od známých. Místem nákupu jsou často hobby markety, květinářství, zahradnictví a překvapivě také i netradiční místa, jako jsou prodejny s nábytkem a bytovými doplňky.
„Balkóny představují místo, kde lidé rádi relaxují. A protože ne každý se může těšit ze své vlastní zahrádky mimo své trvalé bydliště, pěstuje květiny v květináčích. Ve velkém tak odpadá pletí i okopávání. Rostliny lze přemisťovat podle potřeby a nálady. Jistým benefitem je i fakt, že škůdci na balkón zavítají vzácněji než na klasickou příměstskou zahrádku,“ říká k výhodám balkónových zahrádek Zuzana Procházková z KiKu.

 

 

Jak na vytvoření originální minizahrádky?
Plánování zahrnuje předem promyšlený nákup vhodných typů rostlin, zeleniny nebo bylinek, jelikož ne všechny plodiny, která nás napadnou, jsou vhodné pro pěstování na balkóně. Roli hraje také orientace balkónu, která určuje míru světla a tepla. Pozornost je dobré věnovat i příslušenství.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: KIK

Save

Minizahrádky na balkónech