Na vodu, popel, listí i sníh

Interiér vozu, okap střechy anebo kamna či krb – i tato nesourodá místa je třeba občas uklidit, ideálně nečistoty vysát, ať už se jedná o prach, listí či mokré bláto. Na rozdíl od domácích vysavačů si ty speciální kromě prachu poradí i s hrubými nečistotami, tekutinami či dokonce teplým popelem. Kombinované vysavače na mokré a suché vysávání, nebo variantu na popel a suché vysávání nabízí například Fieldmann.

 

 

Vysavač na mokré a suché vysávání Fieldmann FDU 2004-E o příkonu 1 400 W disponuje objemnou chromovou nádobou na 30 l, která pojme tuhé nečistoty i vodu, a bavlněným filtrem z pevných vláken, který zachytí i ty nejjemnější částečky. Filtr je intuitivně odnímatelný, není třeba použití žádného nářadí. Stačí odepnout dvě přezky na nerezové nádobě a odklopit víko s motorem. Filtr lze vyklepat, opláchnout a po vysušení opět použít. Aby jemný prach filtr neucpal, je praktické rovnou nalít do vysavače trochu vody – vlhko pak nedovolí prachu stoupat vzhůru do filtru. Vysavače Fieldmann nepoužívají sáčky na sběr nečistot, což je praktické – nerezovou nádobu lze lehce vypláchnout a netřeba se obávat, že zapomenutý sáček s vlhkým obsahem ve vysavači shnije. Třicetilitrová nádoba vysavače Fieldmann FDU 2004-E je opatřená podstavcem s kolečky pro snadnou manipulaci a pojme dostatečné množství vysávaného materiálu včetně vody. Pokud by hladina vody stoupala, plovák by ucpal sací přívod na motoru. Vysavač by tím ztratil tah a zvyšující se zvuk motoru by varoval, že je třeba vysavač vypnout a vyprázdnit.
K přednostem vysavače na mokré a suché vysávání Fieldmann FDU 2004-E patří zabudovaná zásuvka na připojení dalšího elektrického zařízení, které často v kombinaci s vysavačem užíváme – například různých brusek, pil, nebo vysokotlakých myček na mytí venkovních dlažeb a teras, kdy rovnou můžeme piliny či vodu vysát. Výhodou této zásuvky je i komfortní automatické spínání vysavače v momentě sepnutí připojeného zařízení, což odbourává starost o dva spínače. Stejně automaticky s několikavteřinovým zpožděním se vysavač vypne po vypnutí přídavného zařízení.
Vysavač na mokré a suché vysávání Fieldmann FDU 2004-E je vybaven plastovou hadicí o délce dva a půl metru a hliníkovou prodlužovací trubicí 0,77 m zaručující pohodlný dosah při úklidu dvorku, garáže, dílny či auta. Pro vysávání hladkých povrchů je podlahová hubice vybavena kartáčky, nebo můžete zvolit variantu kartáče a stěrky pro mokré vysávání. Součástí příslušenství je hubice na čalounění, zúžená hubice pro vysávání v úzkých místech a kulatý kartáček. K výhodám vysavačů Fieldmann patří i dlouhé přívodní kabely (4,3 m) pro snadnou manipulaci a deklarovaná úroveň hlučnosti 80 dB. Podstavec s kolečky umožňuje snadný pohyb po rovné ploše, chcete-li se však vysávat schodiště, lehce kolečka odejmete.

 

I na nevychladlý popel
Posezení doma u plápolajícího ohně v krbu je pro mnohé příjemnou relaxací. Méně lákavá je však následná představa poletujícího popela při čištění krbu. Primárně na tyto situace, tedy vysávání popela až do teploty 40° C z krbu i jeho okolí, je konstruován víceúčelový vysavač na popel a suché vysávání Fieldmann FDU 2002-E. Proto je kromě kovové 20 l nádoby vybaven i kovovou hadicí s aluminiovým nástavcem. Samozřejmou součástí je HEPA filtr pro zachycení nejjemnějších částeček, jako je popel nebo jemný prach, a ochranný koš proti ucpání většími vysávanými objekty. Jak ochranný koš, tak i HEPA filtr jsou snadno odnímatelné bez nutnosti použití nářadí.

 

 

Aby kromě krbového popela zvládl vysavač Fieldmann FDU 2002-E i tradiční úklid garáže, dílny nebo automobilu, disponuje dalším příslušenstvím – plastovou hadicí 1,5 m, prodlužovací plastovou trubicí (0,85 m), podlahovým nástavcem, zploštělou hubicí a kulatým kartáčkem, čímž je zajištěna jeho univerzálnost. Variabilita příslušenství usnadňuje dosah při vysávání a úklid pomocí různých nástavců i v obtížně přístupných místech.

 

 

Nenasaje podklad
Elektrické vysavače a fukary byly původně zamýšleny jako pomocníci, kteří vás ušetří namáhavého a zdlouhavého hrabání listí, ale nakonec se uplatní i při dalších činnostech. Třeba když chcete vysát z chodníku kolem domu zbytky trávy po sečení nebo když v zimě z téhož chodníku potřebujete odklidit čerstvě napadaný sníh. Přepínání režimu sání/foukání se přitom provádí pouze jednou páčkou. Rychlost proudění vzduchu dosahuje při foukání již zmíněných až 270 km/h, výkon sání je až 13 m3/min.

 

 

Výhodou výkonného zahradního vysavače Fieldmann FZF 4020-E s elektromotorem o příkonu 3000 W je možnost plynulé regulace výkonu. To oceníte například při vysávání listí z mulčovací kůry nebo kačírku bez nechtěného nasátí podkladu – abyste nemuseli jednotlivé lístky vybírat, výkon vysavače jednoduše snížíte tak, aby nasál lehké listí, ale nikoli už těžší kůru či kamínky.

 

 

Elektrický vysavač Fieldmann FZF 4020-E je vybaven i funkcí drcení nasátého odpadu. Jeho objem se tak desetinásobně zmenší, takže trvá déle, než se zaplní 45l vak, do kterého se všechny nečistoty zachycují. Drť se navíc následně rychleji rozkládá v kompostéru. Součástí vysavače je i ramenní popruh pro pohodlnější ovládání, komfort zvyšuje i opěrné kolečko na hubici vysavače. Více na www.fieldmann.cz

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: FIELDMANN

Uložit

Na vodu, popel, listí i sníh