Veletrh Střechy Praha opět ve výborné kondici!

Kompletní přehled o současné nabídce materiálů pro stavbu a renovace střech přinesl ve dnech 22. – 24. ledna 2015 již 17. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA. Tento nejvýznamnější středoevropský veletrh v oboru, který se konal v PVA EXPO PRAHA Letňany, byl doplněn veletrhem obnovitelných zdrojů a úspor energií SOLAR PRAHA a veletrhy ŘEMESLO PRAHA a FOR PASIV.

NÁVŠTĚVNÍCI
Výborná návštěvnost hned první veletržní den předznamenala velký zájem o nabízené produkty a služby, který vydržel po celou dobu veletrhu. Potěšující je, že lidé tráví na veletrhu stále více času, využívají služeb poradenských center, navštěvují přednášky, účastní se soutěží i praktických ukázek řemesel. Například konference Izolace na téma systémy izolací spodní stavby se zúčastnilo 180 posluchačů, mezinárodní konference Coil-Coating – moderní technologie pro výrobu kvalitních plechových střech se zúčastnilo 120 posluchačů, fórum Dřevěné konstrukce střech navštívilo přes 80 účastníků, výborně obsazené byly i semináře o rekonstrukcích střech a zateplení. Zpestřením byly hojné ukázky řemesel (tesaři, pokrývači, klempíři, izolatéři, malíři, kominíci, kamnáři, skláři, kováři ad.), módní přehlídky pracovních oděvů či představení nové publikace Ploché střechy a pěnový polystyren, která byla k dispozici zájemcům dokonce zdarma! Sobotní program byl zaměřený na širokou veřejnost a nabídl přednášky na stále aktuální témataÚspory energií v rodinných a bytových domech, Fotovoltaika bez licence – Mikrozdroj do každé rodiny, Tepelná čerpadla v praxi, Rekonstrukce střech, Kdy začít uvažovat o výměně střechy a další. Šťastní výherci slosovatelné ankety získali hodnotné ceny včetně hlavní výhry, kterou byla pálená střešní krytina TONDACH – 120 m2 základních tašek dle výběru. Celková návštěvnost souboru veletrhů dosáhla obdobně jako vloni téměř 18 000 lidí s jasným zájmem o střechy, rekonstrukce a úsporné bydlení.

VYSTAVOVATELÉ
Souboru veletrhů se zúčastnili nejvýznamnější výrobci a dodavatelé střešních materiálů, konstrukcí, izolací, střešních oken, doplňků, okapových systémů, fasádních systémů, nízkoenergetických a pasivních domů, nářadí a strojů, včetně firem nabízejících solární systémy. A to nejen z České republiky, ale také z Francie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Většina vystavovatelů představila své novinky, rekordní byl i počet výrobků přihlášených do soutěže o nejlepší exponáty veletrhu Zlatá taška 2015.

VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ
Odborná porota soutěže Zlatá taška 2015 udělila dvě ocenění „Zlatá taška 2015“, a to firmě Bramac střešní systémy spol. s r.o. za soutěžní exponát TEGALIT STAR a firmě Roto střešní okna s.r.o. za soutěžní exponát RotoQ. Porota udělila i dvě čestná uznání, firmě ABC – American Bohemian Corporation, s.r.o.za produkt LOMANCO Energo – automatické odvětrání střech a firmě VELUX Česká republika, s.r.o.za produkt Střešní balkon GDL CABRIO.
Ocenění
osobnost střechařského oboru za celoživotní činnost v oboru, dlouhodobý přínos a zvyšování prestiže oboru získal pan Vojtěch Stokláska. Cenu za nejlepší reklamní počin v soutěži „Střechařský inzerát 2014“ převzala firma Jakub Kokeš CZ. Cenu za nejpoutavější expozici za rok 2014 získala firma Ruukki CZ.
Soutěže
Cena cechu KPT ČR a Memoriál Jiřího Krmáška o nejlepší klempířské, pokrývačské a tesařské dílo za rok 2014 se účastnilo 24 firem. Vítězové jsou v kategorii Pokrývačské dílo firma Střechy Vrňata a Žáčik s.r.o., v kategorii Klempířské dílo – rekonstrukce firma Stavitelství střechy s.r.o., v kategorii Klempířské dílo – novostavby firma Taros Nova s.r.o., v kategorii Klempířské dílo – věže a fasády firma Pario s.r.o. a v kategorii Tesařské dílo firma Fortna stav s.r.o. Vynikající úroveň měla soutěž učňů Mladý malíř 2015, pořádaná Cechem malířů a lakýrníků ČR. Soutěžila dvoučlenná družstva z deseti škol s mezinárodní účastí. Zlatý pohár putoval do učiliště v Brně Jílová, kde pod vedením učitele odborného výcviku Miloše Šimka se o první místo zasloužili učni – David Pišek a Tomáš Ondra. Stříbro si odneslo učiliště z Plzně. Bronzové místo obsadila SOŠ stavební a zahradnická Praha Jarov.

FANDÍME ŘEMESLU! – novinka na veletrhu
Jednou z novinek v rámci doprovodného programu byl projekt na podporu řemesel v ČR, který v roce 2014 zahájila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Prezentován byl formou společné expozice řemeslných cechů, ukázkami prací, poradenstvím a řadou užitečných přednášek na aktuální témata, jako jsou novela Živnostenského zákona, elektronická evidence tržeb či druhotná platební neschopnost. V rámci Řemeslného dne v pátek 23. ledna proběhly další přednášky pro živnostníky a řemeslné firmy a také byla slavnostně předána Ocenění za řemeslný počin osmi cechům zapojeným do tohoto projektu.

ODBORNÍCI RADILI
Součástí veletrhu byla již tradičně bezplatná poradenská centra pro všechny oblasti výstavby a pro úspory energií, včetně centra fasád. Stavební poradenské centrum, které v rámci veletrhu zajišťuje organizace ČKAIT ve spolupráci s ČVUT v Praze, bylo doslova obleženo návštěvníky, kteří konzultovali dotazy s odborníky z mnoha oblastí navrhování a provádění staveb, právních předpisů ve výstavbě, stavebních technologií, nových materiálů a výrobků pro stavby, provozu a udržování střech a vad staveb. Poradenství pro úspory energií, snižování energetické náročnosti budov a využití alternativních zdrojů zajistila společnost EkoWATT.

POKRÝVAČSKÉ MUZEUM
Letošním tématem
Pokrývačského muzea byly kuriozity na střechách z domova i zahraničí, které měli možnost návštěvníci nejen vidět, ale dozvědět se o nich více přímo od majitelů těchto sbírek.

VELETRH STŘECHY PRAHA, SOLAR PRAHA a ŘEMESLO PRAHA V ČÍSLECH

Počet zúčastněných firem: 147

Zastoupené země: 6 (Česká republika, Francie, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko)

Celková obsazená plocha: 4 210 m2

Plocha doprovodných aktivit: 550 m2

Počet návštěvníků: 17 685

Počet akreditovaných novinářů: 100

Příští ročník souboru veletrhů Střechy Praha, Solar Praha, Řemeslo Praha pořadatele Střechy Praha s.r.o. a For Pasiv pořadatele ABF a.s. se uskuteční na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany ve dnech 21. – 23. 1. 2016.

Více informací z uplynulého ročníku naleznete na www.strechy-praha.cz

Veletrh Střechy Praha opět ve výborné kondici!