3 zajímavosti o lidské paměti

Rubrika: Market, Zdraví

Co si o své paměti pamatujete ze školy? A co byste si o ní potřebovali pamatovat, aby vám po celý život bezvadně sloužila? Spousta věcí kolem paměti jsou vysloveně záhady a něco „jen“ neskutečné zajímavosti, které stojí za to si zapamatovat!

Víte, že paměť není jen jedna? Existuje paměť zraková, čichová, hmatová, sluchová i chuťová. A zajímavé je, že každá z nich sídlí v jiné části mozku i to, že tyto jednotlivé kousky paměti pak poskládají dohromady celý jeden vjem, resp. vzpomínku. Například si zkuste vybavit nějaký den letošní dovolené: chutě, vůně, co zajímavého jste viděli, zaslechli… Paměť jednotlivých smyslů vám poskládá kompletní obrázek toho dne nebo jeho zásadní části. Ale pozor: pamatujeme si jen hrubší obrysy, detaily poměrně rychle zapomínáme a náš mozek pak neváhá a dosadí místo nich domněnky, jak to mohlo být. Proto se v detailech mohou rozcházet vyprávění vás a vašich přátel, s nimiž jste například na dovolené byli.

Modré neurony

Modré neurony

Víte, že si něco pamatujete jen vteřinu a něco celý život? Za ty vteřinové vzpomínky může tzv. senzorická neboli ultrakrátká paměť, která vám dovoluje pamatovat si asi 4 vteřiny, co jste slyšeli. Krátkodobá paměť pak funguje asi půl minuty a dokáže zahrnout až sedm položek (to mohou být čísla, slova…). Nakonec je tu paměť dlouhodobá, do níž se na dlouhé roky, ba i celý život ukládají vzpomínky na události, fakta, ale třeba i dovednosti, ty si také potřebujeme pamatovat.

Víte, že dlouhodobá paměť je nejcennější? Asi na tom není nic překvapivého: zatímco fakt, že zapomenete telefonní číslo, sotva jste ho vytočili, vás nezarmoutí, nemít vzpomínky na první lásky, na životní dobrodružství a úspěchy… to by bylo smutné. Dlouhodobá paměť má největší kapacitu, proto v ní mnoho vzpomínek vydrží skutečně celý život. Ale znáte to, s věkem si člověk už taky nevzpomene na vše. To, jak se vám vzpomínání daří a jak se daří paměti, závisí také na tom, jak se o ni staráte. Paměť potřebuje trénovat. Potřebuje, aby v mozku skvěle fungovaly tzv. synapse, jednotlivá spojení přenášející informace mezi neurony, spojení pomáhající vytvořit jakousi síť, jež slouží k předávání informací i zapamatování. A potřebuje také, aby byl mozek prokrvený, což je s přibývajícím věkem stále problematičtější. Znáte to, i nohy a ruce jsou chladnější, protože se méně prokrvují. A mozek také „chladne“ – pokud mu nepomůžete například podáváním přípravku Tanakan. Tento léčivý přípravek obsahuje standardizovaný výtažek z jinanu dvoulaločného neboli ginkgo biloby, unikátního stromu, který dorůstá až do 40 metrů. Zprávy o jeho léčivých účincích pocházejí už ze Staré Číny. Mnohé klinické studie prokázaly, že tento extrakt má vazodilatační účinky v oblasti malých tepen (rozšiřuje je), zlepšuje průtokové vlastnosti krve, podporuje žilní tonus a snižuje zvýšenou propustnost kapilár, čímž zlepšuje prokrvení a okysličení mozku a tím i jeho kognitivní funkce jako je paměť.

Lék k vnitřnímu užití. Obsahuje standardizovaný extrakt EGb 761 listů z Ginkgo biloba. Pečlivě čtěte příbalový leták.

 

 

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

3 zajímavosti o lidské paměti