O tom, jaký budete mít trávník, se rozhoduje už nyní

Rubrika: Market

Mít krásný trávník není zase tak těžké a může ho mít na své zahradě skutečně každý. Je ale potřeba dodržovat několik zásad. Jak při jeho zakládání, tak i při jeho následné údržbě.

Po zimě je nutné trávník vyčistit

Prvním krokem ještě před začátkem vegetačního období je trávník vyčistit od listí a nečistot, které se na něj dostaly během zimy. Je potřeba důkladně vyhrabat staré odumřelé zbytky trávy, provzdušnit půdu a podpořit odnožování rostlin odolnost a hustota. Této práci se říká vertikutace a nemusíte se u ní sedřít, protože i na niž si už lze pořídit významného pomocníka – speciálně konstruovaný vertikutátor. Tyto stroje jsou dnes už k běžně dostání v elektrickém i benzinovém provedení. Na první pohled jsou podobné klasickým sekačkám, ale pod kapotou mají místo žacího nože horizontálně rotující válec osazený desítkami ocelových nožů, který se dá výškově nastavit. Díky tomu stroj zvládne podle potřeby radikálnější i jemnější regeneraci trávníku.

Vertikutace se má provádět dvakrát na jaře a na podzim. Soustava nožů na vertikutačním válci trávník dokonale vyčistí a provzdušní. Na snímku výkonný benzinový model MVP 40 G. Foto: Mountfield

„Po vertikutaci mohou v trávníku zůstat holé plochy, které je potřeba znovu osít. Pro tento účel je dobré si pořídit speciální směs pro dosev trávníků nebo regenerační směs 3v1, která vedle osiva obsahuje i přírodní zeolit a organické hnojivo,“ radí Tereza Veselá, produktová manažerka ze společnosti Mountfield. A dodává, že jaro je zároveň ideální dobou na likvidaci nežádoucího mechu. Vedle jeho mechanického odstraňování je vhodné použít speciální „mech stop“ přípravek, který lze aplikovat i preventivně během celého vegetačního období.

Po vertikutaci trávník houstne a je zdravější:

Zakládáte nový trávník? Rozhoduje osivo!

V travním osivu je důležitá skladba jednotlivých odrůd trávy, která by měla být speciálně namíchaná pro konkrétní klimatické pásmo a s ohledem na používání trávníku (okrasný, zatěžovaný, ve stínu). K dispozici jsou travní osiva parková pro okrasné i sportovní pro zatěžované trávníky a také pro pěstování trávníků v náročných podmínkách, například ve stínu budovy či stromů.

K dostání jsou kvalitní osivové směsi, ale i trávníkové hnojivo a přípravky na likvidaci a prevenci růstu mechu. Foto: Mountfield

„Správně zvolená směs odrůd má navíc vlastnost, že roste při zemi. Díky tomu vytváří v podstatě jeden organismus, který mezi sebe nepustí plevel. Navíc nemusíte tak často sekat a i posečené hmoty je o poznání méně,“ vysvětluje Tereza Veselá z Mountfieldu. Pro nově zakládaný trávník nebo při opravě poškozených částí už existujícího by měl být jako podklad použit speciálně namíchaný trávníkový substrát ze směsi jemné rašeliny, mletého vápence a písku. Shrnuto a podtrženo: trávník z kvalitního osiva nejenže udělá zahradu krásnou, ale do budoucna ušetří i spoustu práce s údržbou, sekáním a případně i neustálým doséváním. Jestliže jste použili vhodné osivo a aplikovali hnojivo, máte skoro vyhráno. Nyní stačí v prvních třech týdnech pravidelně kropit. Trávník by měl být znovu pěkně vzrostlý už po šesti týdnech od vysetí. A ještě poznámka. Ruční setí lze doporučit jen u malých ploch. U větších je důležitý rovnoměrný výsev, a proto je vhodné použít sypací vozík nebo ruční rozmetadlo.

Víte, že není jedno, čím sekáte? Platí, že travní sekačka by měla být osazena dostatečně výkonným motorem, protože jedině tak lze dosáhnout čistého střihu trávy. V opačném případě se konečky strniště třepí a trvá nějaký čas, než se posečený trávník znovu pěkně zazelená. A je určitě dobré spolehnout se při výběru sekačky či zahradního traktoru vždy na renomované značky a renomovaného specializovaného prodejce, kde je i nejširší výběr a k dispozici i široká škála doprovodných služeb. Například v Mountfieldu je na výběr z více než čtyř desítek sekaček a traktorů včetně například absolutního hitu posledních let – sekaček akumulátorových a robotických.

Tráva musí také pít

Po založení trávníku nebo jen po dosetí holých míst je potřeba travní plochu dostatečně kropit, aby svrchní vrstva půdy nevysychala. Důležité je rovněž zavlažování v horkých a suchých dnech. A samozřejmě hnojení. Nejvhodnější jsou pro toto období hnojiva s větším obsahem dusíku a hořčíku. První dodá živiny pro bujný růst trávy a sílu k vytlačení plevele a druhý pak zajistí jeho sytě zelenou barvu. „Stačí jen zvolit kvalitní travní semeno a hnojivo, dvakrát ročně provádět vertikutaci, sekat vhodnou zahradní technikou s vždy dobře nabroušeným nožem a nezapomínat na závlahu. Odměnou vám bude nádherný hedvábný trávník, do kterého bude potěšením si třeba i lehnout,“ uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.

Více o péči o trávník na www.mountfield.cz

Foto: Mountfield

Komerční prezentace

Uložit

O tom, jaký budete mít trávník, se rozhoduje už nyní