Trhliny a praskliny v omítkách

Vzhledem k působení různých vlivů mohou po čase vzniknout i v dobře udělané omítce trhliny a praskliny. Není složité tyto trhliny opravit tradičními postupy, pomohou i moderní materiály.

Zdi někdy sesedají, což může především v nepravidelně obývaných objektech trvat i léta. Praskliny vznikají i kvůli nedodržení správných postupů při omítání, použitím nesprávného typu omítkové směsi nebo nevhodného poměru, kvůli nedostatečně soudržnému podkladu, ale i kvůli změnám klimatu v interiérech. Ty může způsobit nově instalovaná tepelná izolace, ale i vyměněná okna a dveře nebo změna způsobu vytápění.

Průběžnému praskání a trhání omítky lze v mnoha případech předejít dodržením zmíněných postupů a pravidel. A pokud je nutné začít opravovat, vyhněte se chybám alespoň při opravách.

Postupujte z gruntu

Rozsáhlejší poškození, vlhkost či plísně často vyžadují kompletní výměnu omítky. V takovém případě původní omítky osekejte až na podklad a začnětě od nuly včetně správné volby penetrace a vhodné omítkové směsi či poměrů ve vlastnoručně míchaných omítkách.

Jestliže omítka na podkladu dobře drží, ale její svrchní (fajnová) vrstva je příliš opotřebená například škrábáním po malování, prasklinami a odřeninami či množstvím různých děr, je vhodné místnost znovu vyštukovat, nebo natáhnout stěny třeba tenkovrstvou sádrovou omítkou. Ještě předtím zatmelte spáry, vyplňte díry a podle potřeby vyrovnejte podklad například sádrovou stěrkou. Pro tento rozsah oprav se prodávají různé malířské tmely k rozmíchání ve vodě, ale i akrylové opravné tmely v kbelících. Použít lze i hotový namíchaný štuk, který se v kbelíku pouze rozmíchá míchadlem na vrtačce.

Při vlastnoručním míchání štukové omítky ze suché pytlované směsi si však můžete zvolit konzistenci, která bude nejlépe vyhovovat charakteru prováděných oprav. Na rychlé natažení tenké vrstvy štukové omítky na kvalitní rovný podklad je lepší řidší konzistence. Při vyrovnávání větších nerovností se lépe pracuje s hustší hmotou.

Jak vybrat správný tmel

Pokud se však menší či větší trhliny po čase objeví na nové či jinak kvalitní omítce nebo v rozích, je lepší pustit se do opravy jednotlivých prasklin s pomocí tmelů a stěrkových hmot. Jste-li zvyklí pracovat s tradiční sádrou, není nutné se jí vyhýbat. S hotovými tmelicími a stěrkovými hmotami se však pracuje lépe, některé mají navíc pro tento typ oprav vhodnější vlastnosti než sádra. Lze je například snadněji brousit a zůstávají i po vyzrání a vytvrdnutí částečně pružné a flexibilní.

Menší a jemnější trhliny se dobře opravují stěrkovými hmotami na bázi cementu, vápna či sádry. Prodávají se hotové a připravené k použití v kýblících, z nichž lze tmel pohodlně nabírat na špachtli.  Praskliny v rozích, přechodech mezi stěnami a stropem, v místech spoje různých materiálů, ale i kolem okenních parapetů nejsnáze opravíte některým z akrylátových tmelů. Jsou vhodné do interiéru a používají se hlavně k zatmelení spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Výrobci (Den Braven, Soudal, Siga, Gutta) je doporučují k vyplnění spár mezi rámy oken, dveří a zdivem, rohových spár sádrokartonových konstrukcí, příček, dřevotřískových desek či dřevěných výztuh.

Na tmelení spár a trhlin v ploše omítky je ještě lepší akrylátový štukový tmel, který obsahuje bílý křemičitý písek, takže není zcela hladký, ale vytváří iluzi struktury omítky.

Špachtlí i prstem

Tmely se prodávají i v kartuších a tubách. Do spár a prasklin je jednoduše vytlačíte, při práci lze použít špachtli či plastovou stěrku, ale účinné je i vtlačení tmelu do trhlin prstem, kterým tmel ještě před zavadnutím vyhladíte. Tmel se v prasklině mírně „propadá“ a po vyzrání zůstává pružný. Můžete ho přetírat akrylátovými a disperzními barvami, běžné tmely velmi dobře přilnou i ke dřevu, kovu či betonu. Při použití na bílou stěnu je obvykle nemusíte přetírat barvou.

K opravě větších a hlubších trhlin raději použijte některý ze šlehaných výplňových tmelů, které se nanášejí špachtlí. Koupit je lze buď hotové, nebo v podobě suché směsi, která se v příslušném poměru míchá s vodou. Naneste tmel do spáry, nechte dostatečně vyzrát a případně přebruste.

Podobně opravíte i trhliny na fasádě. Použijte však speciální akrylátový tmel pro exteriér.

Na zpevnění trhlin

Účinnou pomůckou pro zafixování a zpevnění větších trhlin jsou spárovací výztužné pásky z netkaných textilií nebo skelných vláken (Fibre Tape Rigips). Ty se přiloží na čerstvě zatmelenou prasklinu a teprve na ni nanesete poslední vrstvu tmelu. Tmelem musí být dokonale vyplněna trhlina i oka v tkanině pásky. Výrobci doporučují vytvrzený povrch ještě přebrousit.

Před přiložením pásky je nutné odstranit vrstvu barvy až na štuk a opravované místo vyčistit, jinak by páska nedržela.

Postup oprav

  1. Před tmelením zbavte podklad prachu, zbytků starých nátěrů a veškerých nečistot.
  2. Pokud výrobce doporučuje navlhčení podkladu, použijte rozprašovač na květiny nebo štětec.
  3. Příliš úzké praskliny a trhliny v zájmu dokonalého vyplnění hustým tmelem mírně rozšiřte například šroubovákem.
  4. Tmel naneste a zapravte do spáry tak, aby vrstva mírně přečnívala nad povrch. Zabráníte tak přílišnému propadnutí spáry po vytvrzení.
  5. Pro zachování dilatační schopnosti můžete do spáry (např. v rohu nebo na spojnici dvou druhů materiálů či dřeva) vložit těsnicí šňůru.
  6. Vyhlazení zatmelených spár prstem usnadní mýdlová voda.
  7. Sádru nebo práškové tmely rozmíchejte v gumové misce, snáze se s nimi pracuje.

Trhliny a praskliny v omítkách

Trhliny a praskliny v omítkách