Tenkovrstvé fasádní omítky

Šlechtěné omítky minerální jsou sypké pytlované směsi pro vytváření barevných i bílých strukturovaných dekorativních omítek.

Šlechtěné omítky pastovité jsou barevné omítky ve vědrech, připravené k okamžitému použití pro vytváření bílých i barevných dekorativních povrchů stěn. Jsou doporučované především pro zateplené fasády, lze je však použít i na standardní zdivo. Do této kategorie patří omítky akrylátové, silikonové, silikátové i silikon-silikátové.

Akrylátové omítky obsahují pojivo z umělé pryskyřice, díky kterému jsou tvrdé, houževnaté a vodoodpudivé. Mají menší odolnost proti ulpívání prachu (více se špiní) a horší paropropustnost. Vzhledem ke snížené paropropustnosti nejsou tyto omítky vhodné na kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou. U zateplovacích systémů s polystyrenem je použít lze.

Silikátové omítky obsahují jako pojivo draselné vodní sklo. Mají vynikající paropropustnost a jsou použitelné na všechny druhy zateplovacích systémů. Mezi jejich nevýhody patří horší pružnost a vodoodpudivost. Díky použitému pojivu jsou přirozeně odolné proti plísním a mechům.

Silikonové omítky spojují výhody akrylátových i silikátových omítek, tedy především pružnost, vodoodpudivost a paropropustnost. Jsou rovněž odolné vůči ulpívaní prachu. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

Silikon-silikátové omítky jsou silikátové omítky s přídavkem silikonu. Díky tomu získává omítka větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová.

Tenkovrstvé fasádní omítky

Tenkovrstvé fasádní omítky