Trendy v koupelnových obkladech

Rubrika: Interiér

Koupelna je významnou součástí naší domácnosti. Kromě funkčnosti a ergonomie je proto nezbytné věnovat pozornost také výběru zařízení, sanity a obkladů.

aktuální trendy představují obklady pro jednoduchý styl i zdobné interiéry. Do popředí se derou velkoformátové obklady, zájem je o dekory přírody, retrostyl i o luxusní obklady imitující mramor a kámen. Nově se prosazují také obklady se vzhledem omítky a betonu. Nezbývá než rozhodnout, zda budeme obklady ladit do venkovského stylu, nebo jestli zvolíme neutrální variantu.

Pravdou je, že v poslední době dochází k přesycení šedými a béžovými barvami a například tuzemský výrobce RAKO dodal na trh hravé a barevné série Air, Tendence a Fresh. Tyto kolekce nabízejí škálu pastelových nebo výrazných barev i kombinační chladnější odstíny. V rámci jedné série je množství obkladů i dekorací, které poskytují řadu možností, jak ztvárnit prostor podle vlastní fantazie.

Oblíbené imitace a ohebný kámen

Žádané jsou dekorativní obklady imitující kámen nebo dřevo. Uplatňují se jak v celém interiéru, tak v koupelnách a všude tam, kde bychom jako dekorace stěn dřevo použili. Ve venkovských koupelnách se často alespoň na kousku stěny objevuje kámen. Pokud se nám tento trend líbí, můžeme sáhnout po takzvaném ohebném kameni.

Jde o novou generaci obkladových materiálů – přírodní obkladovou břidlici FlexiSlate. Je to obkladová deska z přírodního kamene s tloušťkou pouhých 2,5 mm, takže obkladačka o rozměru 121 x 61 cm váží jenom 1 kg. Pohledově jsou tyto obkladové desky od masivního kamenného obložení k nerozeznání, ale jsou ohebné, proto se jim také říká kamenná tapeta. Velkou výhodou je, že ji lze přizpůsobit různému povrchu, na který se lepí. A to vše bez rizika poškození lícové strany. Výrobek je tak možné použít jako obložení stěn a stropu nebo jako dekorace nábytku, dveří a dalších interiérových prvků.

Keramika nade vše

Při výběru obkladů do koupelny stále zůstává základním materiálem keramika, která se vyznačuje dlouhou životností, snadno se udržuje a je odolná proti mechanickému i chemickému poškození. Za nevýhodu keramických obkladů se považují spáry mezi jednotlivými deskami, v nichž se často usazují nečistoty.

Při spárování proto používáme vodoodpudivé spárovací hmoty, například flexibilní hmotu GF BIO nebo GF DRY. Při použití těchto spárovacích hmot je díky speciálním přísadám zvýšena vodoodpudivost. Složení této spárovací hmoty navíc potlačuje tvorbu výkvětů a zajišťuje odolnost proti plísním a bakteriím. Tím je výrazně zvýšena hygiena povrchu.

www.maag-czech.cz, www.rako.cz, www.lkhome.cz, www.rustikalni-dlazby.cz, www.magicrete.cz, www.keramikasoukup.cz, www.obkladyvilimek.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Trendy v koupelnových obkladech

Trendy v koupelnových obkladech