Stylové vypínače a zásuvky

Když se stavba nebo rekonstrukce chýlí konečně k závěru a nastává tolik očekávaný okamžik výběru posledních detailů, může jej zkomplikovat nečekaná překážka. Na trhu je tolik krásných výrobků, že je těžké si vybrat.

Vypínače a zásuvky jsou tím, co může interiér ozdobit jako šperk. Investice to není zrovna malá, včetně montáže se cena nové elektroinstalace nakonec může vyšplhat poměrně vysoko. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že nám bude dělat každodenní společnost pěknou řádku let. Výběru jednotlivých prvků bychom tedy měli věnovat náležitou péči, abychom dosáhli dokonalé harmonie mezi funkčností a vzhledem.

Vybírejte očima i hmatem

Vypínače by nám tedy měly padnout nejen do oka, ale i do ruky. Před nákupem si vyzkoušejte, zda je vám ovládání pohodlné, zda by jej bez obtíží zvládly i malé děti. Důležitá je také praktická stránka, tedy snadná údržba, odolnost vůči poškrábání či zda není na tlačítku vidět každý otisk ruky.

Design, který zaujme

Většina prvků domácí elektroinstalace, se kterými se v obchodě setkáme, je z plastu. Jeho kvalita však může být velmi rozdílná, proto se vyplatí sáhnout po produktech od renomovaných výrobců, hlavně v případě, že řešíme víc než výměnu jedné zásuvky. Pokud bychom rádi svůj interiér doplnili designově zajímavějšími prvky elektroinstalace, lze volit z mnohých barevných variant, u kterých je možné vybrat různé barvy tlačítek a rámečků nebo dalších kombinací se sklem, betonem, dřevem, ale také kůží.

Otočné vypínače jsou sice z kategorie luxusního zboží, ale zhodnotí předchozí úsilí na zachování všech historických detailů

Chytré funkce

Zásuvkami a vypínači to ale v dnešní době většinou nekončí. Chceme-li využít i další možnosti, jak si dopřát ve svém domě více komfortu, měli bychom se poohlédnout po řadě produktů, která bude kromě zásuvek a vypínačů zahrnovat také termostaty, stmívače, čidla, zásuvku s USB nabíječkou nebo třeba ovládání žaluzií a rolet či další technické vychytávky. Širokou přístrojovou vybavenost bychom sice hledali spíše u řad s minimalistickým vzhledem, občas ale mile překvapí i některé retrodesigny.

Retro je v módě

Ne každý ale touží po všech soudobých vymoženostech, leckdo naopak nachází zalíbení v historii a vzhled elektroinstalace chce co nejvíce přiblížit období, kdy byla elektřina v domácnosti převratnou novinkou. Skvělou volbou jsou pak stylové otočné i tlačítkové vypínače z porcelánu, ale i další nádherné detaily. Majitelé starých i nových roubenek, domů s kamennými zdmi nebo historicky cenných objektů navíc jistě ocení, že se dostává stále více zasloužené pozornosti estetice povrchově vedených instalací, a to včetně splétaných kabelů, průchodek nebo nástěnných úchytek.

Porcelánové prvky v retrodesignu se často používají i v nových roubenkách

Dobrá rada

S výběrem typu vypínačů si v každém případě nechte poradit od elektrikáře. Jednotlivé typy se liší nejen způsobem zapojení, ale také ochranou vůči vodě při použití v koupelnách nebo v exteriéru.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová a archiv firem

Stylové vypínače a zásuvky