Vánoční vůně do bytu i na chalupu

Rubrika: Interiér

V zimním čase si chalupu rádi provoníme tradiční purpurou, františkem nebo aromalampou s kapkou esenciálního oleje. Použít ale mužeme i vonné vosky, difuzéry a katalytické lampy. Vonné esence provoní byt a předměty samotné jsou hezkou dekorací.

K nejstarším vánočním vůním patří olibanum a v domácnostech tradičně užívaná purpura – směs bylinek, smolných třísek a koření, která potřebuje pro uvolnění vůně teplo. Proto ji můžeme použít na desce kamen nebo na plotně, kde se praží a šíří vůni. Pořídíme ji třeba na vánočních trzích nebo v drogeriích.

Stejně jako další tradiční vůni – uhelného kominíčka neboli františka. Ten se vyrábí z rozemletého páleného dřevěného uhlí smíchaného s kadidlem (olibanum) a bylinkami. Při pálení kominíčka nezapomeneme na nehořlavou podložku, abychom si žárem z františka nepoškodili desku stolu. Pri likvidaci popele musíme dát pozor, aby byl kužel z popele skutečně vychladlý, protože si dlouho drží žhavé jádro. Voňavé dekorace vykouzlíme také z citrusu, do kterých vypícháme vzory ze hřebíčku a badyánu.

Rádi si připravujeme i pot pourri. Vonné směsi sušených bylin, plodu, kousku ovoce a květu vložené do krabiček, na misky nebo do sáčku. Když přestanou vonět, lze do nich přidat kapky aromaesencí nebo vonných oleju. Ve vánočním čase k nim mužeme přidat lístky jmelí, modřínové šišky a chvojí.

Vonné svíčky, aromalampy a difuzéry

Oblíbené jsou i parfémované svíčky, které pri hoření do prostoru uvolňují rozmanité vůně stejně jako vonné vosky a esence užívané v aromalampách. Vosky mají oproti vodě s kapkami oleje tu výhodu, že je nemusíme hlídat. Když se z misky vypaří voda, muže se použitý vonný olej připálit.

Aromadifuzéry jsou nádobky s vonnou esencí, do níž jsou vloženy dřevěné (nejčastěji bambusové, ale také vytvořené z umělého vlákna) tyčinky. Esence se do nich nasákne, odpařuje se do vzduchu a voní v okolí difuzéru. Difuzéry jsou proto vhodné do menších místností.

Katalytické lampy uvolnují voňavou esenci ze žhnoucího knotu. Katalytická reakce se zahájí krátkým zapálením lampy a následným uhašením plamene. Pak již funguje sama bez hoření a vypouští do interiéru vůně, nikoliv škodliviny.

Novinkou jsou ultrasonické difuzéry, které zaručují díky ultrazvukové technologii tiché, avšak stálé provonění. Stačí jen nakapat esenci do vody a vzduchem se začne šírit vůně. Zapomenout nemůžeme ani na vonné tyčinky, aromatické sáčky do zásuvek a šatníku nebo na vonné esence ve sprejích.

www.frantisky.com, www.alamaison.cz, www.pottenpannen.cz, www.ariapura.cz, www.fler.cz, www.ikea.cz, www.yankeesvicky.cz

text: HELENA ŠTĚTINOVÁ
foto: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Vůně do bytu

Vánoční vůně do bytu i na chalupu