Industriální inspirace

Estetika starých továrních hal v sobě nese kouzlo nenapodobitelného originálu. Pozvat jej můžete i k sobě domů. Stačí dobře nakombinovat pár kousků.

industriální sedačka

Prvky industriálního stylu jsou populární nejen v moderních interiérech. Foto: Shutterstock

Bydlení v industriálním stylu začalo být populární v New Yorku v 60. letech 20. století. Mladí umělci a bohémové žijící v centrech měst řešili nedostatek dostupného bydlení tím, že se začali stěhovat do starých opuštěných továrních objektů, hal a skladů, jimž ovšem ponechali jejich průmyslovou podobu. Kombinace surových materiálů, velkorysého prostoru, běžného bytového vybavení a uměleckých předmětů dala základ jedinečnému bydlení, které svou originalitou inspirovalo designéry a architekty.

Charakteristické rysy industriálního stylu

  • velké plochy
  • vysoké stropy
  • otevřené dispozice
  • režné zdivo
  • odhalený beton
  • kovové prvky
  • velké tovární lampy
  • rozměrná okna členěná do malých tabulek
  • omšelé dřevo
  • Rozvody elektřiny, trubky a vzduchotechnika jsou vedeny po povrchu stěn
industriální kuchyň

Režné zdivo a tmavé barvy vytvoří dobrý základ pro další doplňky. Foto: Shuttersock

Z dílny do chalupy

Dnes tento styl inspiruje hlavně moderní bydlení. A i když v opravdové tovární hale by doopravdy chtěl bydlet málokdo, řada dnes hojně využívaných doplňků často odkazuje právě k tomuto stylu.

industriální regál z trubek

Regál z trubek a prken bude v interiéru hrát roli nepřehlédnutelného solitéru. 19 999 Kč (Foto: Fler, HOME Furniture)

Pokud vás industriální styl oslovil a hledáte způsob, jak jej dostat do venkovského interiéru, porozhlédněte se ve stodole nebo staré dílně a uvidíte, kolik zajímavých předmětů zde najdete. Smaltované lampy, dřevěné bedny na nářadí, truhlářský ponk, různé kovové nádoby, cedule nebo staré dílenské nářadí pomohou vytvořit retro atmosféru s industriálním nádechem, aniž by v chalupě působily rušivě či nevhodně. U těchto předmětů je přímo žádoucí ponechat jim původní patinu a případné nedokonalosti nemaskovat, ale spíš zakonzervovat. Pokud najdete bedýnky s nápisy a číslicemi, neskrývejte je pod nátěr, ale nechte je vyniknout.

plechová skříňka

Plechové skříňce sluší lehká patina. 5 679 Kč (Foto: WestwingNow)

Staré kousky lze doplnit třeba novým nábytkem s černým kováním, koženým křesílkem či orientálním kobercem. Pohrát si můžete i s povrchovým vedením elektřiny a retro vypínači, aby připomínaly dobu, kdy byly čistě užitkovým vybavením domu.

Pozor na proporce

Originální vybavení v industriálním stylu bývá často hodně rozměrné a na skromnější obytné prostory je to někdy zkrátka moc. Vybírejte tedy nejen podle toho, zda se vám líbí, ale i s ohledem na možnosti svého interiéru.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem WestwingNow, Fler/HOME furniture, Estila nábytek, Mulier, IKEA, Svetla24.cz, Bella Rose, Mobler

Industriální inspirace