Využití přírodního kamene

Rubrika: Inspirace

Přírodní kámen je tradičním materiálem na zahradní cesty, chodníky a zpevněné plochy. Jeho využití pro exteriér chaty nebo chalupy i jejich interiér je však ještě mnohem širší.

Nejen v kombinaci s ohněm v krbu, ale i s opačným živlem - vodou, je kámen vhodným materiálem. V tomto případě posloužil ke zpevnění svahu u vodní plochy

Každý kámen je originál, a to nejen druhově a tvarově, ale má i osobitou strukturu, jiný barevný odstín a další odlišnosti. Různorodost přírodního kamene byla vždy výzvou pro jeho mnohostranné použití. Ani dnes, kdy nové technologie výroby přinášejí velké množství umělých materiálů, neztrácí přírodní kámen nic na své oblibě. Právě pro rekreační objekty, většinou uprostřed přírody, je kámen ideálním stavebním materiálem, který se může stát charakteristickým rysem celé stavby, nebo ji v určitých detailech dotvářet a podtrhovat. Z přírodního kamene se používá především porfyr, andezit, pískovec, vápenec, žula, rula, břidlice, mramor, případně čedič.

Široké uplatnění kamene na dlažbě, obrubnících, schodech i části fasády domu

V interiéru se přírodní kámen často aplikuje při pokládání dlažby i obkladu, někdy i na ostění, parapety, klenby sklepení apod. V exteriéru využíváme kámen na podezdívky, zápraží, ploty, zdi, schody nebo střechu.
Na zahradě pak je přírodní kámen vhodným materiálem pro zpevňování ploch, ať již v podobě podlah teras, pergol, altánků, okrajů jezírek, bazénů nebo jako opěrných zídek ve svahu. Dále kámen využijeme pro stavbu cest, chodníčků anebo na pouhé šlapáky v trávě i jako dekorační prvek (velké samostatné kusy kamenů, plastiky apod.).

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: BOHUMÍR RADA, OTA PAJER, FRANTIŠEK MALÝ A ARCHIV

Využití přírodního kamene