Tradiční i netradiční perníčky

Perníčky zdobené bílou i barevnou polevou patří u nás neodmyslitelně k Vánocům. Perníku ale lze dát různou podobu, „perníkové“ ozdoby dokonce nemusí být ani pečené.

Perníčky určené na mlsání mívají nejčastěji jednoduchý tvar hvězdičky, srdíčka, kytičky, stromečku, sněhuláka a bývají zkrášlené ornamenty z bílé nebo barevné polevy. Takové perníčky se pěkně vyjímají i pověšené na vánočním stromečku nebo na adventním věnci. Z perníkového těsta se ale dají vykrajovat i složitější formy, na nichž můžeme kromě kresby polevou uplatnit i plátky barevného mandlového těsta.
A dětem určitě uděláme radost perníkovými panáčky.

Děti budou mít radost z upečeného panáčka

Pustit se můžeme i do trojrozměrných dekorací, třeba stromečku, svícnu nebo domečku, které ozvláštní sváteční stůl. Vrcholem cukrářského umění je bezesporu perníkový betlém. Vytvořit můžeme jen svatou rodinu, nebo si troufneme i na další postavičky, ovečky a domečky.

ozdoby Fade ve tvaru perníků jsou z kůže (WestwingNow)

Vánoční perníčky mají často podobu sněhových vloček

Krásné „perníkové“ ozdoby ale vzniknou i bez pečení. Jen místo těsta budeme potřebovat hnědou látku, filc nebo kůži, jehlu, nit, vycpávkový materiál a místo polevy bílý fix na textil.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoční dekorace:

Hvězda jako vánoční dekorace

Stromek nestromek

Sváteční stolování

Vizovické pečivo

Postarejte se o vánoční stromek

Vzkaz na kulatině

________________________________________________________________________

Tyhle „perníkové“ ozdoby nikdo nesní, jsou ušité z látky. Autorka: Božena Marcínová

Z většího a silnějšího plátu těsta se dá vykrojit základ adventního svícnu, který autorka Růžena Homolová doplnila perníkovými ozdobami a přírodninami

Text: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, WestwingNow a Shutterstock

Tradiční i netradiční perníčky