Sekerka jako dárek

Rubrika: Dílna, Zahrada

Sekery značky Hultafors jsou mezi sekerami malým klenotem. Pro seznámení se švédskou legednou je dobrým tipem nejmenší z nich. Díky malým rozměrům ji lze vzít do batohu nebo brašny, aniž by zabírala moc místa a večer už se pak jen při ohýnku kochat krásami přírody.

 

Řezbáři ji rádi používají na zevrubnější opracování dřeva, protože se výborně drží a neplete se jim dlouhé topůrko. Lesáci ji požívají na sondy, když sledují, jací škůdci napadají jejich stromy. Krásně se s ní dělají také třísky na podpal. Je dodávána v kartonové krabici, která z ní dělá zajímavý a neotřelý dárek.

Hlava sekery je ručně kovaná tradiční metodou, váha 500g, parciálně kalená s tvrdostí ostří 57-58 HRC, povrch s přiznanou kovářskou prací po popuštění ošetřen technickým olejem. Topůrko je tvarované z ořechovce bílého, 23 cm dlouhé, ošetřené lněným olejem, jištěné dvěma klínky, na volném konci má díru pro jistící šňůru. Pouzdro je vyrobené ze silné hověziny s fixačním řemínkem a možností uchycení na opasek.

 

Hlava sekery je vyrobená z uhlíkové oceli, a proto ji po používání osušte a případně nakonzervujte, abyste předešli korozi. Dřevo ořechovce se vyznačuje velkou houževnatostí a dlouhými vlákny, takže z něj získáme velmi kvalitní a odolná topůrka, která výborně sedí v ruce a tlumí vibrace při sekání či štípání. Topůrko doporučujeme občasně ošetřit lněným olejem pro zvýšení odolnosti, zpříjemnění úchopu a zvýraznění kresby dřeva.

TEXT: REDAKCE
FOTO: HULTAFORS

 

 

Sekerka jako dárek