Impregnace a nátěry dřevostaveb

Dřevo má jako stavební materiál celou řadu výhod a jeden podstatný handicap. Ten spočívá v jeho nižší odolnosti vůči působení povětrnostních podmínek, vlhku a škůdcům.

Pokud však s tímto omezením počítáte a nezanedbáte ošetření dřevěných součástí konstrukce i opláštění domu už na začátku a později i formou průběžné údržby, nemusíte se ničeho bát. U dřevěných staveb je vždy důležité nepodcenit prevenci u těch součástí konstrukce, které po dokončení stavby nebudou přístupné vůbec nebo jen obtížně. Veškeré trámy, hranoly, fošny i latě by tedy měly být opatřeny tlakovou impregnací už z výroby. Impregnace provedená pod tlakem proniká do dřeva hlouběji než pouhým nátěrem a chrání ho před působením vlhkosti či napadením škůdci či dřevokaznými houbami.

Hluboko do dřeva

Pokud takto impregnovaný dřevěný stavební materiál k dispozici nemáte, je potřeba udělat ochranné nátěry ještě dřív, než je začleníte do stavby. Krovy, trámy a další dřevěné součásti se nejčastěji doporučuje chránit koncentrovanými vodou ředitelnými napouštědly, například z řady Lignostop Profi od Colorlaku nebo fungicidní nátěr Luxol Impregnace. Tyto nátěry jsou určeny k dlouhodobé ochraně dřeva proti dřevokazným a dřevozbarvujícím houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. Ochranné látky se již po částečném zaschnutí ve dřevu zafixují a nehrozí jim vyluhování vodou, ošetřené dřevo tak je odolné proti dešti i při skladování či stavění.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:

Konstrukce dřevostaveb: přírodní dřevo i sendvičové panely

Stromové domy

Ošetření dřevěných konstrukcí

Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny

Trochu jiné chaty

Citlivá místa dřevostaveb

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

Výplně spár

Tmelení prasklin ve dřevě

Dřevěné obklady

________________________________________________________________________

Ochrana povrchu

Stejným způsobem se napouštějí i pohledové součásti dřevostavby, tedy fasádní či štítová prkna, palubky, pilíře, okna i dveře či trámy u roubenek. Na ty pak přijde ještě povrchový nátěr.
V drtivé většině případů se stavebníci snaží zachovat přírodní odstín dřeva, případně ho mírně natónovat do tmavších odstínů. K tomu slouží nejčastěji lazury na dřevo. Dělí se na olejové a vodou ředitelné a dále pak na tenkovrstvé, které pronikají hlouběji do struktury dřeva a silnovrstvé, které vytvoří na dřevěném povrchu ochranný film zabraňující pronikání vlhkosti i destruktivnímu působení slunečního záření. Všechny typy povrchových nátěrů musí kromě estetické funkce splňovat i požadavek na dlouhodobou povrchovou ochranu dřeva. Nejpohodlnější je práce s tenkovrstvými vodou ředitelnými lazurami, ale jako nejlepší způsob trvalé a funkční ochrany exteriérových částí dřevostaveb je doporučováno použití olejových lazur.
Příkladem osvědčeného nátěru je třeba Luxol Originál, což je tenkovrstvá lazura s ochranou proti povětrnostním vlivům a UV záření. Podle výrobce se vyznačuje vysokou vodoodpudivostí, mechanickou odolností a také hlubokou penetraci dřeva.
Jinou možností je Profi olejová lazura O1020 od Colorlaku, což je penetrační jednovrstvá lazura s vysokým podílem sušiny. Právě ta jí dává koncentrovaný obsah pevných látek, který zajišťuje nejen hlubokou penetraci do dřeva již při nanesení pouze jediné vrstvy, ale i vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům.

Dobré rady

  • Penetrační olejové lazury nanášejte štětcem nebo válečkem na čisté dřevo zbavené zbytků pryskyřic, případně přebroušené.
  • Impregnační nátěr nechte před nanesením lazury zaschnout, výrobci zpravidla doporučují alespoň 24 hodin.
  • U řady nátěrových hmot je nutné přebytečnou lazuru, která se do dřeva nevsákne, stírat hadrem, abyste docílili jednolitého povrchu i odstínu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Impregnace a nátěry dřevostaveb