Tajemství cibulek

S podzimem nastává úklid zahrady, a tak je trochu zvláštní, že se právě teď některé rostlinky sázejí. Ale když chcete mít zjara zahrádku barevnou, je potřeba je dát do země včas.

Narcisy patří k prvním kvetoucím cibulovinám na jaře

 

Na konci zahrádkářské sezóny musíte vysadit cibulky těch rostlin, z nichž se budete radovat až na jaře. Úplně první rozkvetou sněženky, krokusy a narcisy. A kromě nich může později vaši zahradu rozveselit spousta dalších. Jen namátkou lze uvést hyacinty, modřence, tulipány a kosatce. Mezi méně známější druhy patří okrasné česneky, ladoničky, snědky, řebčík kostkovaný nebo puškinie ladoňkovitá.

Ladoničky jsou velmi podobné ladoňkám. Mají vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy

Měsíce mezi zasazením a kvetením poskytnou cibulkám dost času na to, aby si vytvořily silné kořeny. Čím dříve se kořínky vytvoří, tím silnější budou. Tak na co ještě čekáte?

Puškínie ladoňkovitá připomíná hyacint, ale můžete si ji splést i s ladoňkou


Černý tulipán
Nejoblíbenější kvetoucí cibulovinou ze všech je tulipán. Věděli jste, že se tulipány rozdělují do 15 skupin? Tato klasifikace se odvíjí od jejich tvaru, původu a období kvetení. Nejslavnější je tulipán Queen of Night. Patří do skupiny jednoduchých pozdních tulipánů. Za svou slávu vděčí staletím, po která se lidé snažili najít zcela černý tulipán. I když se je zatím vypěstovat nepodařilo, Queen of Night je tak tmavě fialový, že se k černé velmi blíží.


Dobré rady
• Označte si místo, kam jste cibulky zasadili, abyste věděli, kde přesně je můžete čekat.
• Cibulku sázejte do hloubky trojnásobku její velikosti. Tak bude mít nad sebou správné množství půdy a bude moci správně růst.
• Cibuloviny kvetoucí na jaře můžete sázet od září až do konce prosince. Nebojte se je zasadit těsně předtím, než půda zamrzne, protože ke správnému růstu potřebují chladné teploty.

Méně známý a pěstovaný okrasný česnek


Sázení ve vrstvách
Vrstvené sázení je moderní způsob, jak si díky postupnému kvetení můžete užívat květy od ledna až do konce května. Cibulky do květináče ukládáte ve vrstvách, jednu nad druhou. Má to ale háček! Protože jarní cibuloviny kvetou v určitých časech, je nutné je sázet ve správném pořadí podle doby jejich kvetení. Takže do první vrstvy dejte tulipány Boston či Green Wave; druhou vrstvu mají tvořit hyacinty Blue Jacket a narcisy Ice King či Sir Winston Churchill a v třetí vrstvě budou sasanky rozkošné Blue Shades, kosatec síťkovaný Harmony, modřence a ladoňky sibiřské.

Až čtvrtina světové produkce tulipánů pochází z Nizozemí

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Tajemství cibulek