Lavička v zahradě

Může mít mnoho podob, od té nejjednodušší sloužící na zápraží k pohodlnému přezouvání až po tu, jež vtiskne zapomenutému koutu zahrady neopakovatelné kouzlo.

S lavičkami a lavicemi jsme v dennodenním kontaktu ve veřejném prostoru. Zatímco strohou lavičku na zastávce či nástupišti bereme jako ryze účelovou věc, parková má pro nás romantickou auru, neboť bývá svědkem milostných dostaveníček, po nichž na ní leckdy zůstane vyryté srdíčko. Na výběru té do naší zahrady bychom si měli dát záležet, aby byla stejně vyhledávaná jako lavička v parku a aby mohla vyprávět samé krásné příběhy.

Vhodným nátěrem můžeme lavičku dokonale sladit s ostatními prvky zahrady i výsadbou

Pro trempy i minimalisty

Úložný prostor oceníme nejen při uskladnění polstrů, ale třeba i zahradnického náčiní (IKEA)

Kdo byl v dětství pilným čtenářem foglarovek, ví, že k výrobě lavičky postačí pila a sekera. Kýženého tvaru docílíme hrubým otesáním kmene, jeho podélným rozpůlením získáme dokonce polotovar pro sedací část i opěradlo. Stejně dobře jako u srubu se zálesácká lavice uplatní v přírodní zahradě. Minimalistické bude slušet kmen opracovaný do hladkého kvádru, jehož asketický vzhled stírá hřejivý materiál. Za novodobou verzi vlastnoručně vyrobitelné lavičky můžeme označit tu z palet.

Vyšší level představují kousky vystavující na odiv řezbářský um svých tvůrců. Zkrášlené bývají zvířecími a florálními motivy nebo různými lidovými ornamenty. Podobu zvířete, ale i hradu či domku na sebe mohou vzít lavičky určené pro děti. Stanou se tak zároveň hračkou.

Jednoduchý tvar umožňuje univerzální použití

V duchu starých časů

Pokud chceme vnést do zahrady romantický prvek, je zdobná lavička snadným a efektním řešením. Může jít o celodřevěnou nebo litinovou, ale i kombinovanou, nejčastěji se složitým ornamentálním vzorem nebo výpletem na opěradle. Klasikou jsou pak lavičky obíhající kmen stromu, jaké známe třeba z Ladových obrázků.

Spolu se skládacími židličkami vykouzlí lavička romantické sezení s atmosférou prvorepublikových letních sídel

Část pro uložení bot tvoří bedny Buildify (Hornbach)

Nadčasová záležitost

Univerzální použití a jistotu, že nevyjde z módy, zaručí lavička z masivu, kovu nebo obou materiálů, jejíž design klade důraz na praktičnost bez zbytečné zdobnosti. Moderní celokovové modely může zjemňovat dekor vyřezaný plazmou.

Vybírejme nejen očima

  • Teakové dřevo dodává lavičce Amaze vysokou odolnost proti vlivům počasí (Concept Store Karlín)

    Pohodlnost lavičky bychom měli před koupí vyzkoušet.

  • Počítáme-li s jejím častějším přemisťováním, volíme dřevěnou nebo z lehké slitiny.
  • Pro celoroční umístění v zahradě je vhodná lavička z odolného dřeva, bambusu, betonu, kamene, nekorodujících slitin, případně z kovu opatřeného kvalitním ochranným nátěrem.
  • Při použití k jídelnímu stolu musí mít lavice odpovídající výšku sedáku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Lavička v zahradě