Stromeček trochu jinak

Rubrika: Interiér

Skládací vánoční strom (IKEA)

Bez živého smrčku, jedličky či borovice s barevnými kouličkami a voňavými perníčky si Vánoce už ani neumíme představit. Přesto může být náš stromek docela jiný.

Někdy se stane, že nákup živého stromečku nevyjde podle našich představ. Přestože jej máme zamluvený u známých přímo z jejich lesa, dostaneme asymetricky rostlé koště se slabými větvemi, které neunesou jedinou ozdobu ze skla. Co teď? Vytáhnout z krabice umělý stromek? Taky je to možné… Nabízíme další alternativy.

Stromeček z papíru

Zajímavou možností je stromeček z papírové lepenky, který má letos v nabídce IKEA. Sice nevoní, ale postavený je během pár minut. Jeho „větve“ se dají zdobit samolepkami, které jsou v balení spolu se stromečkem. K nim můžete přidat i další ze své sbírky nalepovacích králíčků, kočiček nebo třeba upírů – záleží do jakého stylu chcete stromeček ladit. Pokud žádné pěkné samolepky nevlastníte, seženete je v každém papírnictví. Jestliže se vám představa samolepek nelíbí, můžete stromeček přikrášlit například vlastnoručně udělanými ozdobami z barevného papíru. Nic to není, vystříhnout nůžkami sněhovou vločku se v první třídě učil snad úplně každý.

Místo praporků můžeme na stromeček navěsit šňůru s malými dárkovými krabičkami – a máme adventní kalendář (IKEA)

V případě nouze se dá vyrobit tímto způsobem celý stromek. Jeho velikost bude limitovaná pouze velikostí zeleného papíru. Podlepený tužším kartonem nebo alespoň čtvrtkou a pověšený na stěně u stolu může směle zaskočit za pravý smrček, zvlášť když jeho špičku ozdobí nápadná hvězda.

Originální adventní kalendář

Další imitace vyžaduje trochu více plánování a přípravy. Většina prodejen s fototapetami dnes nabízí vytvoření nástěnné tapety s vlastním motivem, tedy i s vánočním stromečkem. Hotovou tapetu můžete využít nejen během vánočních svátků, ale už v období adventu. Na stromeček navěsíte šnůru se čtyřiadvaceti dárkovými krabičkami, do nich vložíte nějaký pamlsek – a máte originální adventní kalendář!

Kov a drát

Smrček pěstovaný v květináči lze na Vánoce nastěhovat ze zahrady do pokoje

Komorní Vánoce, strávené ve dvou, se dají „ošidit“ i symbolickým stromkem z kovu či drátu, který se dá pověsit na zeď. Hezké výrobky sežene například v obchodě Bella Rose, kde se dají objevit i další nápadité dekorace do interiéru i zahrady.

Není nad živý stromeček

Všichni se ale shodneme, že nad živý stromeček není! K pravým vánočním svátkům vůně jehličí patří stejně jako vůně skořice a vanilky. A tak ten, komu je uříznutého stromečku líto, si dává do vázy alespoň pár borových větví. Anebo si speciálně za tímto účelem pěstuje malý stromek ve velkém květináči a postupně ho přivyká na přechod ze zahrady do teplejšího klimatu v pokoji a zase zpět. Takový stromeček nám pak může dělat společnost několik let.

 

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: IKEA, BELLA ROSE, PETR ŽIVNÝ, PAVEL VESELÝ

Stromeček trochu jinak