Čím ozdobit stěny

Drobné dekorace, jimiž se v interiéru obklopujeme, propůjčí domovu osobitý vzhled. Stěny přitom nemusí zdobit jen obrazy či fotografie. Popusťte uzdu fantazii a ozdobte stěny originálně.

Není nic jednoduššího než pořídit originální výzdobu na zeď z náruče přírody. Do venkovských obydlí takové dekorace odjakživa patří a nachází si cestu i do moderních interiérů. Z bylin rostoucích v zahradě a na okolních lukách vytvoříte nástěnný herbář bez velké námahy i v případě, že jste nebyli obdařeni výtvarným nadáním. Kdyby se vám vylisovaný kvítek zdál málo zajímavý, co třeba zkusit barevné okvětní plátky poskládat do mandaly nebo mozaiky.

Nástěnné rámy lze koupit hotové a vzájemně je spojovat do požadované velikosti nebo můžete rovnou pořídit rám osázený zajímavými rostlinami. 2 490 Kč (Foto: Gardners shop)

Tilandsie ke svému životu substrát nepotřebují. Foto: Shutterstock

Živý obraz

Také zde hrají rostliny hlavní úlohu, jejich aranžování už však vyžaduje speciálně upravený rám naplněný vhodným substrátem, který je možný osázet vybranými pokojovými rostlinami. Kombinací různých tvarů a odstínů listů lze vytvořit působivou kompozici, která se však neobejde bez pravidelné péče v podobě zálivky a přihnojování.

Místo pro drobnou drátkovanou dekoraci najdete vždycky. 599 Kč (Foto: Fler/smu)

Origami je snadný a efektivní způsob, jak dodat stěnám jedinečný vzhled. Foto: Shutterstock

Drhání, drátkování i výšivka

Originální ručně vyrobené doplňky asi nikdy nevyjdou z módy. Právě teď jsou velmi oblíbené drhané dekorace, pochlubit se ale můžete také vyšívaným obrazem, moderní tapisérií nebo háčkovanými květinami. Technik ručních prací, jejichž výsledkem jsou malá umělecká díla, je ale široká škála. Zeď ozvláštní třeba obyčejné skládanky origami či drátkované ozdoby.

Výraznější dekoraci bychom měli nechat dostatek prostoru. 1 999 Kč (Foto: Beliani)

Sbírku ošatek lze zavěšením na zeď proměnit v působivou dekoraci. Foto: Shutterstock

Dřevo stokrát jinak

Drobné větvičky lze poskládat do různých tvarů. V podobě zrcadlového rámu vypadají fantasticky. 2 699 Kč (Foto: KARE)

Nekonečný zdroj inspirace představuje dřevo, jehož velkou výhodou je navíc snadná dostupnost. Při procházce po okolí možná objevíte nečekané poklady. Dekorativní je jeho přirozená kresba, obzvlášť u některých ovocných dřevin či ořešáku bývá hodně výrazná. Hotové umělecké dílo ale vytvoříte třeba ze zajímavě rostlého tvaru větve. Pozoruhodný artefakt lze vyrobit ale i z mnohem menších kousků, špalíčků či větviček, stačí jen nechat pracovat vlastní fantazii a koukat kolem sebe. Při výběru vhodného místa pro umístění dekorace pak pamatujte na to, že výrazný solitér kolem sebe potřebuje více místa, aby mohl vyniknout.

Rozmanitost přírody je okouzlující. Foto: Shutterstock

Z vylisovaných květů můžete poskládat vlastní kytici. Foto: Shutterstock

Sbírky na očích

Patří-li k vašim koníčkům sbírání malovaného nádobí, pekařských ošatek, kávomlýnků, starých cedulí nebo jiných zajímavých předmětů, byla by věčná škoda tyto skvosty schovávat v policích skříní a kredencí. Na stěně ve větší skupině vyniknou mnohem víc. Zde je klíčem k úspěchu správně sestavená kompozice. Většinou vypadá lépe, je-li pohromadě více kusů jednoho druhu, osamocený talířek vedle rámečku s obrázkem by mohl působit trochu ztraceně.

Zarámované plátno

Nápaditou dekoraci snadno vyrobíte třeba zarámováním látky, která barevně ladí s vaším interiérem. Výhodou je, že ji můžete snadno obměňovat podle aktuální nálady či ročního období.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Čím ozdobit stěny