Střídmost v koupelnách

Velké formáty keramiky s dekorem tmavého kamene navozují punc exkluzivity a luxusu (Roca)

Designu v chalupářských koupelnách vládne minimalismus a decentní barevnost. Klade se důraz především na kvalitu materiálů a zařizovacích předmětů.

Už několik let dominují v koupelnách přírodní materiály a je jedno, zda jde o koupelny v bytech, domech, či v chatách nebo chalupách. Výrazné a kontrastní barvy obkladů a dlažeb vystřídaly dřevo a kámen, případně pohledový beton. V chalupách se také již dlouho udržuje motiv rostlinných motivů, zejména drobných kytiček.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelny:

Sprchové hlavice

Nafukovací vířivky

Jak nafouknout koupelnu

Je tady teplo!

Krásné a praktické detaily

Sprchový kout: s vaničkou, nebo bez ní?

________________________________________________________________________

Přírodní materiály

Materiály, jako je dřevo, kámen a beton, nepatří mezi nejlevnější, proto se velmi často využívají i další metody, díky kterým lze dosáhnout kýženého efektu. Velkoformátová keramika s povrchem připomínajícím dřevo či přírodní kámen může být rozumnou volbou pro každého, kdo hledá výhodný poměr cena/výkon. Navíc – navzdory tomu, že třeba dřevo na podlaze v koupelně dodá této místnosti punc exkluzivity a luxusu – je keramická dlažba bezesporu praktičtější a méně náročná na údržbu.
Do chalup jde dobře i keramika patinovaná nebo ta, která už má z výroby „olámané“ hrany. Matný povrch, tlumené barvy a mozaikové vzory upomínají na dobu našich babiček. Umně tak kombinují moderní vzhled s retroprvky, v dnešní době tak módními.
Chalupáři přesto hledají cesty, jak dřevo uplatnit. Někdy volí palubkové obklady stěn, jindy dřevo na podlaze nebo jsou z masivu zařizovací předměty – stůl pod umyvadlo, skříňky, lavice. Zájem je i o dřevěná umyvadla a vany, neboť budí dojem necek, kádě a vědra – chalupářských předmětů, které se dříve užívaly jako nádoby na vodu.

V romantické koupelně se uplatní obkládačky s květinovým vzorem. eleganci a půvab dodá retrodesign armatury

Neutrální barvy

Je jen přirozené, že zvolené barvy vycházejí z upřednostňovaných materiálů: dřeva, kamene, betonu. Nadcházející rok tedy ovládnou koupelnu normální prosté tóny, které na sebe prvoplánově neupozorňují – všechny valéry hnědé, šedé a bílé. V chalupách se ovšem často objevují i zelená, modrá a červená a lze počítat s tím, že budou patřit k oblíbeným i nadále. Jsou to barvy, které by měly být vyjádřeny zejména v površích stěn, případně podlah.
Doplňkovou barvou je barva zvoleného kovu, který se objevuje na armaturách a dalších zařizovacích předmětech (rám zrcadla, svítidla, odpadkový koš, různé háčky apod.). Kromě tradiční stříbrné (chrom, nikl, ocel) se o slovo hlásí i zlatá, barva mědi či mosazi, a to v matu i lesku.

V romantické koupelně se uplatní obkládačky s květinovým vzorem. Eleganci a půvab dodá retrodesign armatury

Dobré rady

  • Sanita je volena v bílé barvě. Jednoduché tvary vedou, ale na chalupách se připouští i mnohem zdobnější design vyznávající styl Provence nebo styl retro s oblinami a „žlábkováním“.
  • Výrazným trendem při zařizování koupelen se stala umyvadla instalovaná na desku nebo volně stojící vana. Kdo má tu možnost, jako umyvadlo využije i kamenné koryto.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Vladimír Hájek, Petr Živný a archiv firem

Střídmost v koupelnách