Jak nafouknout koupelnu

Samozřejmě nejsme kouzelníci, abychom uměli posouvat zdi a zvyšovat stropy, ale postačí znát pár triků. I v koupelně velké jako dlaň bude najednou více prostoru pro pohyb i pro ukládání věcí.

Jednou z nejčastějších úprav chalupy nebo chaty bývá modernizace či přímo výstavba nové koupelny. Důvod je jednoduchý, ve starých chalupách bychom koupelnu marně hledali, a pokud byla před lety vybudována, nesplňuje současný hygienický standard. Je čas popřemýšlet, jak jí dát šmrnc i větší praktičnost, k čemuž nám pomůže dobře vybrané sanitární vybavení a koupelnový nábytek. Někdy se ale vyplatí volit řešení na míru.

Do zdi

Staré chalupy mívají silné zdi, často v nich už naši předci vytvořili niky, které můžeme využít, stačí je doplnit policemi, případně i dvířky. Tam, kde chybí a materiálová skladba stěn je dostatečně soudržná, můžeme vytvořit nové. Podobně poslouží zazděné dveřní a okenní otvory, které mají sice malou hloubku, ale pro hygienické potřeby bohatě postačí.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelny:

Sprchové hlavice

Nafukovací vířivky

Střídmost v koupelnách

Je tady teplo!

Krásné a praktické detaily

Sprchový kout: s vaničkou, nebo bez ní?

________________________________________________________________________

Nika pojala velkou část koupelnového nábytku (IKeA)

Šikovné rozměry

Na omezeném prostoru, kde se počítá s každým centimetrem, bychom měli oželet velká umyvadla a vany, pokud je to možné, nahradíme sprchovým koutem, případně vanou se zástěnou, která umožní pohodlné sprchování. Můžeme na to jít i opačně a pořídit hlubší sprchovou vaničku. Velmi malou koupelnu vybavíme jen sprchou s odtokovým žlabem v podlaze.
Vhodně zvolený nábytek přidá nějaký ten centimetr volného prostoru. Postarají se o to police a skříňky rohové nebo s menší hloubkou, kde potřebný objem úložného prostoru doženeme jejich vyšší výškou.
Sanitární keramika a skříňky zavěšené na zdi přidají prostor pro nohy. Usnadní i úklid.
Pořídit můžeme také model pračky, případně sušičky s menšími rozměry. Nad pračku lze také umístit speciálně konstruované umyvadlo.

Sestava z nástěnných skříněk LILLANGEN, rozměry jedné skříňky 40 × 21 × 64 cm. Černohnědá 899 Kč, zrcadlová 999 Kč (IKeA)

Na šikmé ploše

U podkrovních koupelen nás omezují sešikmené stěny a malá světlá výška místnosti. Do snížené části lze umístit skříňky, mohou být vestavěné pod a mezi nosné trámy. Dovolí-li nám výška pohodlně vstát, může tu být i WC. Potřebné centimetry pro bezpečný pohyb je možné získat částečným zapuštěním vany do podlahy.
Nábytek vyrobený na zakázku bude kopírovat nepravidelnosti stěn, tím minimalizujeme vznik hluchých míst.

Jde to i bez skříněk

Nejpotřebnější předměty, jako je mýdlenka, věšáky na ručníky, držáky s kelímky a kartáčky, toaletním papírem, přišroubujeme přímo na zeď.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jak nafouknout koupelnu