Malovaná čela postelí

Rubrika: Inspirace

Při renovaci chalup často z  ložnic zmizí staré postele a skříně, aby je vystřídal nový nábytek. Ale nezůstala vám přece jen na půdě postel po babičce? Nevyhazovat!

Na čele postele vynikne jednoduchý motiv

Jak vidíte na obrázcích, mohou se čela staré postele stát nejen parádním kouskem interiéru. Nápadití chalupáři si jimi mohou vyzdobit třeba i nepříliš vzhlednou zeď dvora.

Čelo? To by něco chtělo!

Darované postele ožily veselými kocoury

V prvním případě jsme nakoukli do pěkného stavení Broni a Aleše v Beskydech. Zařizování bylo dobrodružné. Něco přinesli známí, něco objevili majitelé při demolicích, další kousky našli dokonce na smetišti. Staré postele, o nichž je řeč, dostali od přátel. Aleš odstranil klasickou benzínovou letlampou starý nátěr, při čemž dřevo získalo i zajímavou patinu. Pak je natřel lazurovacím lakem. A Broňa na čela vymalovala akrylovými barvami své oblíbené kocoury. Radost pohledět.

Další zajímavý tip je z chalupy ve Středočeském kraji. Stará postel byla krátká a bočnice v čelech ani dobře nedržely. Na rozdíl od chalupářů z Beskyd nenechali majitelé udělat delší bočnice a rošt a ukovat nové úchyty, ale postel rozebrali. Čel jim ovšem bylo líto. A tak pan Jiří vymyslel netradiční ozdobu na zeď dvora.

Vtipná kombinace malby a trojrozměrného objektu – rakety

Obrázky, inspirované tenisem a vstávajícím sluníčkem, prozrazují, že autor má rád nekomplikovaný styl, trošku připomínající barevně výraznou tvorbu Tomáše Bíma. Samozřejmě nemohl malovat akrylem, který by na povětrnosti rychle vzal za své, použil olejové barvy. Zeď má nahoře naštěstí přetaženou stříšku, takže jsou obrázky trochu chráněny.

Připravila: Marie Rubešová
Foto: Petr Zhoř a archiv

Malovaná čela postelí