Vybíráme silikon

aplikace silikonu

Jedním z typických případů použití silikonu je vodě odolné utěsnění spojů mezi stěnami a sanitární keramikou. Foto: Shutterstock

Silikony jsou určeny k vyplňování či utěsňování spár a spojů. Předurčuje je k tomu jejich vodotěsnost, elasticita, odolnost proti vlhku, teplu, plísním i povětrnostním podmínkám.

Využijete je tedy zejména k utěsnění spár, u nichž je nutno zamezit pronikání vlhkosti, ale zároveň do jisté míry zachovat možnost pohybu (dilatace) materiálů na spoji, kvůli němuž by se jakýkoli nepružný těsnicí prvek vydrolil či uvolnil. Typickým příkladem je utěsňování spár mezi stěnami a hranami van, umyvadel, dřezů či sprchových koutů. Vyrábí se však i sklenářský silikon, kterým lze nahradit tradiční sklenářský tmel (kyt). Existuje však mnoho dalších možností použití silikonů, je jen nutné z poměrně široké nabídky správně vybrat ten, který je pro dané utěsňování určený.

Typy silikonů

Je dobré vědět, že pro běžné použití je ideální nákup silikonů ve výtlačných kartuších, k nimž potřebujete aplikační pistoli. Pro práci s větším množstvím materiálu lze koupit silikony i v „salámovém“ balení.

Obecně se tyto přípravky dělí na acetátové a neutrální. Na bázi kyseliny octové vyráběné acetátové silikony mají typický zápach po octu a mají oproti neutrálním vyšší přilnavost, takže se více hodí na hladké neporézní materiály (sklo, kov, keramika). Jakékoli citlivé či porézní povrchy mohou poškodit. Hrozí-li to, použijte silikon neutrální.

Neutrální silikon je určený pro všestranné bezrizikové použití všude tam, kde není nutné brát v potaz nutnost co nejlepší přilnavosti.

Pro časté použití k utěsnění spár a spojů, které budou vystaveny vlhku, je ideální sanitární silikon. Některé výrobky v této kategorii se vyznačují zvýšeným obsahem fungicidních látek, zvýší tedy odolnost spojů proti plísním. Při nákupu kontrolujte složení: sanitární silikony mohou být neutrální i acetátové.

Existují i speciální produkty, mezi něž se kromě sklenářského řadí i silikon potravinářský nebo protipožární.

silikon

U kartuší je nutná výtlačná pistole, hlídejte i nasazování zátky na seříznutý aplikační hrot v okamžiku, kdy s otevřenou nádobkou nepracujete. Foto: Shutterstock

Víte, že…

Silikony jsou obvykle transparentní (průhledné) nebo bílé a mezi jejich nevýhody může patřit, že je nelze přetřít barvami. V některých případech však lze použít akrylový silikon, na kterém disperzní či akrylátové nátěry drží.

K čemu slouží silikon?

  • K vyplnění mezer mezi sanitární technikou a obklady
  • K utěsňování bazénů a spojů dřezů a kuchyňských desek
  • K lepení akvárií a zasklívání oken

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Vybíráme silikon