Jak prosvětlit podkroví

Jak prosvětlit tmavé podkrovní prostory? Vedle klasických oken ve svislých stěnách jsou i další možnosti – střešní okna, vikýřová okna a světlíky.

Střešní okna tvoří jednu rovinu se střechou. Mohou mít různé velikosti, lze z nich vytvářet sestavy, subtilněji působí dvě až tři okna v jediném rámu. Existuje i výklopný střešní balkon. Okna lze doplnit roletami, žaluziemi, venkovní markýzou nebo venkovními roletami, sítí proti hmyzu. Ovládání je ruční nebo dálkové, lze využít solární napájení.

střešní okno

Střešní okna kyvná mají „panty“ uprostřed, výklopně kyvná nahoře (Foto: VELUX)

střešní okno

VELUX Studio je kombinace tří střešních oken integrovaných v jednom rámu. Díky jeho štíhlému profilu propustí okno o 23 % více světla než tři jednotlivá okna vedle sebe (Foto: VELUX)

střešní balkon

Střešní balkon VELUX Cabrio® promění střešní okno během pár vteřin v balkon. Horní část je výklopně kyvná a otevírá se směrem nahoru a ven. Spodní část se zábradlím otevřete tahem od sebe (Foto: VELUX)

střešní balkon

(Foto: VELUX)

Vikýřová okna umožňují lepší využití půdního prostoru, díky svislé poloze nezhoršují izolační vlastnosti skla, poskytují dobrý výhled do okolí a také se dobře udržují, protože jsou snadno dostupná. Pokud budete vikýř dodatečně budovat na starší střeše, je nutné zjistit, v jakém stavu střecha a krov jsou.

chalupa s vikýřem

Dobře vypadá, když okno ve vikýři odpovídá tvarem i materiálem ostatním oknům v domě (Foto: VEKRA)

Světlík slouží k prosvětlení nebo i větrání prostor se šikmou i rovnou střechou, může být otevíravý nebo pevný, plochý, kopulový nebo mít tvar jehlanu.

světlík

Světlíky se instalují hlavně na rovné střechy (Foto: VELUX)

světlík

Střešní světlík může ještě doplnit klasické okno (Foto: VELUX)

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem VELUX a VEKRA

Jak prosvětlit podkroví