Stínění oken

Sluníčko všichni milujeme, ale když se nám opře do oken, oslepuje nás a doma je k nevydržení, musíme ho odstínit. Pomohou klasické závěsy, osvědčené rolety a žaluzie v interiérovém i venkovním provedení.

S moderními stínicími prvky umístěnými na fasádu je potřeba počítat již při stavbě či rekonstrukci domu nebo při výměně oken. Existují i řešení, která je možno nad okna zabudovat dodatečně. Co si můžeme pořídit?

Interiérové a venkovní rolety

Rolety patří k doplňkům oken, které stíní a chrání před pohledy z ulice. Nové typy ale také mohou tepelně a zvukově izolovat. Typická interiérová roleta z textilie nebo ratanu či bambusu se navíjí na hřídel umístěnou nad oknem. Rozeznáváme několik typů rolet.
Zastiňovací rolety jsou účinným a praktickým řešením zastínění před sluncem. Průsvitný materiál dodává jemný barevný odstín světlu v místnosti a zároveň tlumí jeho ostrost. Místnosti přináší originální vzhled a styl. Roleta je obvykle vyrobena ze stálobarevné tkaniny, která odolává nečistotám.

Pak je tu plisovaná roleta, propouštějící jemné světlo. Díky široké škále odlišných dekorů si vybere každý. Roletu lze nastavit na kterémkoli místě na okně. Dvojitě plisovaná roleta pak dokáže místnost nejen zatemnit, ale také uspoří energii. Dvojité plisování s vnitřní hliníkovou vrstvou zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti okna, čímž zabraňuje tepelným ztrátám v zimním období. Roletu je možné ovládat horní i spodní ovládací lištou a nastavit ji v libovolné pozici.

Existuje i kombinovaná roleta 2 v 1 (například od značky Velux). Jedná se o kombinaci zcela zatemňující rolety a plisované rolety v jednom. Zajistí úplné zatemnění, kdykoli potřebujeme, ale zároveň rozptýlené denní světlo.

Oblíbené jsou i dekorativní římské rolety, které se při vytahování skládají, nebo zcela zatemňující rolety, které zachytí i to nejintenzivnější světlo. Pořídit si můžeme i panelové japonské rolety, které se ale do chalup příliš nehodí.

U starších a špaletových oken se rolety umísťují mezi dvě okna, u rámů s dvojitým či trojitým zasklením se dávají před okno. Všechny typy stínění dnes lze pořídit do klasických i střešních oken. Ovládat je lze manuálně či dálkově na elektrický, popřípadě na solární pohon.

Můžeme si pořídit i venkovní rolety, které se instalují na fasádu domu. Některé typy mají i bezpečnostní funkci. Jde o takzvaný roletový pancíř, který se vysouvá ze schránky umístěné nad oknem a je veden v postranních lištách vedle okna. Tyto typy se vyrábějí z hliníkových nebo plastových lamel. Jednoduché stínicí systémy třeba do balkonů a lodžií pořídíme také v hobbymarketech nebo v IKEA.

Vertikální a horizontální žaluzie

Žaluzie mohou být stejně jako rolety interiérové a exteriérové. Jde o komplet vertikálních (interiérové) nebo horizontálních lamel (například textilních, dřevěných, ratanových, plastových, hliníkových). Umisťují se stejně jako rolety. Vhodně zvolené venkovní žaluzie pak mohou u chalupy či chaty plnit funkci venkovních okenic včetně té bezpečnostní.

Venkovní i vnitřní žaluzie fungují na stejném principu. Oproti roletám mají tu výhodu, že se lamely dají natočit a podle potřeby si sami (nebo v případě elektronického řízení automaticky) můžeme jejich sklon natočit a regulovat tak intenzitu osvětlení místnosti.

Venkovní žaluzie okna ochrání nejen před sluncem, ale také před kroupami, v zimě pak tvoří významnou izolaci před chladem. Zanedbatelná není ani izolace před venkovním hlukem. Venkovní žaluzie s motorickým ovládáním je možné opatřit i uzamykáním, takže chrání klasická i francouzská okna před útokem zlodějů. Vhodné naprogramování pak žaluzie otevírá a zase sklápí, takže nám během naší nepřítomnosti nechřadnou ve tmě pokojové rostliny, dům se vyvětrá a při tomto programu navíc působí obydleně.

Zastínění pro pergolu

Jestli máme volně v zahradě nebo těsně u domu pergolu, můžeme ji také zastínit, třeba pomocí systému Isotra Screen ZIP. Ten představuje moderní a cenově příznivou možnost, jak zastínit okna na všech typech budov, zvýšit obytný komfort a zároveň dosáhnout úspory energie.

Už se také nemusíme obávat náhlých změn počasí. Uzavřený screen systém ochrání dům před větrem, deštěm nebo jinými nepříznivými povětrnostními vlivy dokonce i při otevřených oknech. Navíc je tento typ určen také pro interiérové zastínění. Široká škála barevných odstínů speciální textilie s vysokou odolností proti působení vnějších vlivů umožňuje výrazně ovlivnit konečný vzhled domu nebo pokoje.

www.climax.cz, www.velux.cz, www.solara.cz, www.isotra.cz, www.alurol.com

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Stínění oken

Stínění oken