Umělý kámen

Umělý kámen může být zajímavou náhradou přírodního kamene, ale i keramických dlaždic či obkládaček nebo betonové dlažby. Vyznačuje se především výjimečnou odolností a snadnou údržbou.

Napodobeniny přírodního kamene mohou dobře posloužit i v zahradě

Umělý kámen je směsí nadrceného kameniva (křemen, bauxit, žula), spojeného vhodným pojivem (obvykle akrylátové pryskyřice nebo cement) a dalších příměsí, jimiž mohou být například různé pigmenty či sklo. Obecně se považuje za nejkvalitnější umělý kámen, v němž převažují přírodní komponenty. Měl by být zcela neporézní a nevylučovat žádné chemické látky.

Nejrůznější typy umělého kamene na akrylátové bázi se zpravidla vyrábějí ve tvaru desek, které je možné řezat a upravit pro použití k dláždění a obkládání, ale také například pro výrobu stolních, kuchyňských či koupelnových desek, ale i parapetů, barových pultů a dalších součástí interiérů.

Kuchyňská pracovní deska z Corianu

Umělý kámen má celou řadu dobrých vlastností, mezi něž patří hlavně výjimečná tvrdost, odolnost vůči mechanickému poškození, poškrábání či otěru, ale i vůči vysokým teplotám a skvrnám. Desku z umělého kamene prostě jen tak nepoškodíte a nemusíte se obávat ani skvrn od mastnoty či různých nápojů a potravin, které někdy dávají zabrat například kuchyňským a stolním deskám z masivního dřeva. Kvalitní umělý kámen je také velmi „zdravý“, protože odolává bakteriím a neškodí mu vlhkost.

Při práci s ním oceníte i jeho hmotnost, která je nižší než u přírodního kamene. Oproti přírodnímu se umělý kámen i snadněji zpracovává, design výrobků z umělého kamene tak může být rozmanitější a jeho výrobci mohou snáze vyjít vstříc i individuálním a netradičním požadavkům.

Parapety lze z umělého kamene vyrobit rovněž v mnoha vzorech

Týká se to i barevných odstínů, protože umělý kámen lze na rozdíl od přírodního probarvit při výrobě i pigmenty barevných odstínů, které příroda obvykle nenabízí. K dispozici tak můžete mít i několik desítek barevných provedení včetně nejrůznějších povrchových dekorů.

Co s ním na chalupě

Zařizovací předměty a výrobky z umělého kamene nacházejí uplatnění především v moderních interiérech novostaveb a často také v komerčních provozech typu restaurací, hotelů či bank. Jejich využití v interiéru chaty či chalupy však rozhodně není vyloučeno a důvodem pro něj mohou být všechny zmíněné výhody tohoto materiálu.

Obkladové prvky se vyrábějí ve tvarech, které napodobují sortiment přírodního kamene

Kromě pracovních desek pro kuchyňské linky mohou zařízení kuchyně či koupelny obohatit například dřezy z umělého kamene. V koupelnách se pak uplatní koupelnové desky včetně desek se zapuštěným umyvadlem ze stejného materiálu, což je zajímavá designová „vychytávka“, kterou vám žádný jiný materiál jen tak neumožní.

Pro chataře a chalupáře je ovšem mnohem zajímavější sortiment výrobků, které jsou spíše napodobeninami přírodního kamene a vyrábějí se především ze směsi kameniva a cementu. Z nich můžete mít v podstatě vše, co se dělá z přírodního kamene, tedy především obklady a dlažbu, tvarovky pro zídky a plotové sloupky, ale také květináče, žlaby a truhlíky a také například krbové římsy a další konstrukční i dekorativní prvky zahradních i interiérových krbů.

Na jakýkoli podklad

Umělý kámen na bázi akrylátů lze vyrobit v řadě barev a dekorů

Prodejci umělého kamene upozorňují, že při použití tohoto materiálu na obklady se můžete dostat na výrazně lepší ceny než v případě kamene přírodního. Ten prodražuje především nutné opracování. Napodobeniny kamene se snadno upravují už při výrobě a je rovněž velmi snadné upravit jednotlivé kusy na míru přímo při obkládání, například pomocí flexy a kotoučů na řezání kamene.

Vzhledem k tomu, že je umělý kámen lehčí než pravý, klade také při obkládání menší nároky na úpravu podkladu a nevyžaduje žádné podpůrné konstrukce. Lze jím obkládat cihlové, betonové, dřevěné či dokonce sádrokartonové desky a je možné použít ho přímo na tepelně izolační materiály (např. na extrudovaný polystyren). Umělý kámen můžete po ošetření hydrofobizačním prostředkem použít i v bazénech.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem

Umělý kámen

Umělý kámen