Doplňky střešních oken

Teprve celá škála užitečného příslušenství vám umožní užít si komfortu střešních oken naplno. Jejich výrobci neustále přicházejí s novinkami, jimiž můžete dovybavit i starší typy střešních oken.

Vnitřní doplňky slouží spíše k dotváření atmosféry v podkrovním interiéru

Příslušenství střešních oken lze rozdělit do několika kategorií. V nabídce výrobců a prodejců najdete doplňky, které usnadňují jejich montáž a přispívají ke zkvalitnění jejich konstrukčních a izolačních parametrů, ale i nejrůznější stínicí příslušenství.

Markýzy se vyrábějí z materiálu, který je odolný proti působení klimatických podmínek a je zevnitř průhledný

Nezbytným prvkem pro montáž okna ve střešní krytině je těsnicí lemování. Zaručuje odolné a těsné spojení okna se střešní krytinou. Jeho úkolem je odvod dešťové vody a sněhu mimo okno, zároveň chrání okno před působením větru. Výrobce střešních oken Fakro nabízí řadu těsnicích lemování z hliníkového plechu, trvale ošetřeného polyesterovým nátěrem. Základní barvou je šedohnědá. Různá lemování umožňují montáž oken v nejčastějších typech plochých, profilovaných a vysoce profilovaných střešních krytinách a jsou přehledně rozděleny do kategorií právě podle krytin.

Vysoké i nízké lemování pro střešní okna a jejich usazení do různých střešních krytin najdete i v nabídce Veluxu, pořídit si můžete i sadu doplňků k usnadnění montáže. Tyto doplňky podle výrobce zajišťují dokonalé napojení instalovaného okna na střešní plášť a optimální izolaci okna. Při montáži střešního okna se zateplovací sadou BDX nabízí Velux aktuálně také prodloužení záruční doby na střešní okna a lemování až na deset let.

Proti světlu a horku

Rolety poslouží nejen k zastínění, ale i zateplení (Fakro)

Uživatelský komfort střešních oken výrazně zvýší také nejrůznější zastiňovací doplňky. Firma Fakro na svých internetových stránkách publikuje výsledky testů, podle nichž nejúčinněji chrání obyvatele místností se střešními okny před úmorným vedrem právě předokenní doplňky, tedy nejrůznější typy vnějších zastiňovacích rolet a markýz. Účinnost ochrany vnitřních doplňků před teplem zvenčí je nižší, jejich hlavním smyslem je dotváření interiérů a regulace množství světla, pronikajícího do místnosti.

Různé typy lemování okna utěsní (Velux)

Ideální sestavou pro střešní okno je tedy kombinace vnějšího zastínění (markýzy) s vnitřními doplňky. Volba vhodných součástí okna vás účinně ochrání před horkem a příliš intenzivním světlem a kromě toho může zajímavě dotvořit atmosféru podkrovního interiéru.

Výběr markýz s manuálním i elektrickým ovládáním nabízí Fakro, Velux, Roto i další výrobci střešních oken a příslušenství v řadě variant i cenových relací. Nejlevnější typy markýz pořídíte od tisíce korun. Vyrábějí se z materiálů odolných proti působení povětrnostních podmínek a zpravidla v odstínech šedé, která umocňuje jejich stínicí schopnosti.

Roleta chrání i před hlukem

Princip markýz je jednoduchý: z hliníkového pouzdra nad oknem se vyrolují prostřednictvím různých typů ovládacích prvků v délce, kterou zvolíte podle potřeby zastínění. Důležité je také vědět, že materiál markýzy je průhledný, ven tedy vidíte i ze zastíněného okna.

Předokenní rolety

Ještě dokonalejší ochranu před vedrem a zároveň neprostupné zatemnění poskytnou v případě potřeby předokenní rolety. S manuálním i elektrickým ovládáním dosáhnete s předokenní roletou také výrazně lepšího odhlučnění interiéru a také snížení tepelných ztrát v chladném období roku. Poslouží zároveň jako zvýšená ochrana před vloupáním.

Rolety se vyrábějí z hliníkových lamel a některé jsou vybaveny dálkovým ovládáním, napájeným solární baterií, umístěnou přímo na roletě.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM

Doplňky střešních oken

Doplňky střešních oken