Stará kuchyně? Renovujte!

Bez hezké a funkční kuchyně se neobejdeme ani na chalupě. Jenže ta naše už má svá nejlepší léta za sebou a nový nábytek kupovat ještě nechceme. Co takhle pořídit jen nová dvířka nebo kouzlit s barvami?

Do chalupy se hodí jak kuchyně z masivu nebo v dekoru dřeva, tak kuchyně ve světlých barvách s profilovanými dvířky a třeba i s patinou. Stačí si rozmyslet, v jakém stylu má kuchyň být, a pustit se do její obnovy. Jestli máme stabilní a funkční korpusy a nepoškozené panty, můžeme u kuchyně vyměnit jen dvířka a čela zásuvek.

Venkovskému stylu sluší patina ve výrazném i jemnějším provedení. U nové kuchyně je dodána, při úpravě starého nábytku zúročíme šikovnost a nadšení pro tvoření (Trachea)

Dvířka s postaršeným vzhledem
Mnoho firem má v nabídce kuchyně s lakovaným nebo fóliovaným povrchem s patinou, ale samotná dvířka nám zhotoví truhlář nebo je prodává například Trachea. V nabídce má i dvířka s oblíbeným opotřebovaným vzhledem. Patinace vzniká nanesením speciálně namíchané barvy na fóliovaný povrch a barva je poté ručně stírána, přičemž částečně zůstává ve struktuře fólie. Vybrat si můžeme z několika dekorů a barevných provedení, zmiňme třeba odstíny zelené, fialové, cappuccino, hnědé a šedé.

Vzhled nábytku promění i nové úchytky. Z nabídky Open si vybereme z mnoha dekorů a barev. 89 Kč/ks (Butlers)

Šikovné ručičky
Jestliže si chceme kuchyň zrenovovat sami a máme dvířka z masivu, pohrajeme si s lazurami, laky a barvami. Lazura dřevo obarví a zároveň zachová jeho přirozenou strukturu, ale téměř nekryje a uchová krásu dřeva. Barva naopak kryje dokonale. Pokud dáváme přednost přírodnímu vzhledu, zvolíme úpravu bezbarvým polyuretanovým lakem.
Starý nátěr pečlivě obrousíme smirkovým papírem, aby byl povrch hladký, poté jej otřeme vlhkým hadříkem. Zbavíme ho tak prachu a nečistot. Plochu necháme dokonale vysušit. Nábytek s lazurou či lakem půjde osmirkovat snadněji, více práce nám dá povrch opatřený vrstvou krycí barvy. Po nanesení zvoleného materiálu je nutné počítat s tím, že výsledný odstín může být odlišný od toho, který jsme si vybrali v obchodě. Finální barvu totiž ovlivňuje i druh dřeva, na které nátěr nanášíme.

Židli po odstranění starého laku opatříme novým povrchem a ozdobíme dekorem stříkaným přes šablonu. Univerzální akrylátová barva na kov i dřevo. 109 Kč (Primalex)

Šablony, madla a úchytky
Vzhled kuchyňských skříněk, kredence, almary, komody, stolů a židlí proměníme také tím, že na část některých z nich naneseme zdobný dekor pomocí šablon a barev. Své udělá i výměna úchytek a madel, kterými dotvoříme styl nábytku.
A zapomenout nesmíme ani na textil a doplňky ke stolování. Jestli se rozhodneme pro oblíbený provensálský styl, je dobré zvolit světlé a teplé barvy a doplnit je o levandulovou, blankytně modrou či narůžovělou až rezavou. Anglický venkov dá přednost bílé, šedé, modré, zelené i bordó v sytějších i tlumených odstínech. Světlé barvy se navíc hodí do malých prostor, které opticky zvětšují.

Lakovaný nebo lazurovaný nábytek stačí osmirkovat (Dulux)

 

Vrchní lesklá barva na dřevo i kov na syntetické bázi má vylepšenou recepturu. Spolehlivě odpuzuje vodu a rychleji schne. Balení 5 a 10 l, nebo 750 ml za 205 Kč (Primalex)

Patina typu Provence
Chcete-li oprýskaný venkovský styl, sáhněte po speciálních křídových barvách a po vhodném vosku, laku, olejových či šelakových politurách, které povrch zafixují. Najdeme je u specializovaných prodejců nebo v obchodech s výtvarnými potřebami.

Povrch omyjeme a po důkladném vyschnutí upravíme třeba olejovou středněvrstvou lazurou (Dulux)

Kombinace
Nábytek nemusíme barevně upravovat všechen, může být doplněn o nové kousky. Část vybavení by ovšem měla být v jednoduchých liniích a se vzhledem přírodního dřeva, aby výsledek působil harmonicky.

Speciální křídová barva z nabídky výrobků Annie Sloan pro vytvoření provensálského stylu. Balení 100 ml nebo 1 l stojí 210 a 820 Kč (Annie Sloan)

 

Text: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Křídová barva pro vytvoření schabby chic stylu, vždy čerstvě připravená. 375 ml za 510 Kč (Stará Krása)

Madel vhodných k venkovské kuchyni je široká nabídka. Cena začíná již na 35 Kč za kus a dle typu stoupá k několika stokorunám (Oresi)

 

Uložit

Stará kuchyně? Renovujte!