Spaní pro hosty

Konstrukce pohovky z masivního dřeva zajistí její dlouhou životnost. 29 990 Kč (rozkladaci-pohovky.cz)

Konstrukce pohovky z masivního dřeva zajistí její dlouhou životnost. 29 990 Kč (Foto: rozkladaci-pohovky.cz)

Pokud ve svém domě nemáte pokoj pro hosty, kde můžete návštěvě nabídnout pohodlí samostatné postele, přijdou vhod nejrůznější alternativní řešení, ať už je to rozkládací pohovka, skládací postel, nebo třeba nafukovací matrace.

Rozkládací pohovka je asi nejčastější možností, jak vyřešit příležitostné spaní pro návštěvu. Její předností je, že ve složeném stavu nezabírá žádné místo navíc, a přitom v případě potřeby nabízí slušný komfort k odpočinku. Pokud zároveň skýtá prostor pro uložení přikrývek a polštářů, jde o ideální kombinaci. Ale možnost příležitostného lůžka někdy nabízí také křeslo nebo taburet.

Rozložit raz dva

Typů rozkládacích pohovek je několik. U těch, které mají tvar do L, lze často rozložit delší sedací část pomocí výsuvného mechanismu a spolu s podnožkou pak dohromady tvoří prostorné dvoulůžko.

Další možností je vytvoření lůžka vysunutím sedáku a sklopením opěráku. Základním předpokladem však je, aby sedačka byla dostatečně dlouhá, tedy optimálně dva metry bez područek. Šířka lůžka se v tomto případě pohybuje kolem 110–120 cm.

U menších dvoumístných pohovek bývá často do prostoru pod sedákem umístěna složená konstrukce včetně samostatné matrace, která se po vytažení rozbalí a opěrák pak tvoří čelo lůžka. Do tohoto typu pohovek lze vybrat i kvalitnější matraci, pak může být vhodná i pro častější použití. Při rozkládání je však zpravidla nutné vynaložit o něco větší úsilí než u dvou výše zmíněných typů, což ale u příležitostného použití není velká překážka.

Rozkládací pohovka je praktickým řešením pro každý interiér. 23 899 Kč (WestwingNow)

Rozkládací pohovka je praktickým řešením pro každý interiér. 23 899 Kč (Foto: WestwingNow)

Nepodceňujte konstrukci

I když jde hlavně o občasné přespání pro návštěvu, základem dlouhé životnosti je kvalitní konstrukce jak samotné pohovky, tak rozkládacího mechanismu. Nosné části by měl tvořit dřevěný masiv, rozkládací mechanismus je zpravidla kovový. I když polstrování může být oproti standardnímu lůžku tvrdší, pro pohodlné spaní je klíčové spíš to, aby přechody mezi jednotlivými plochami byly co možná nejméně patrné. Komfort lze případně vylepšit použitím takzvané krycí matrace, která případné nedostatky vyrovná.

Snadné rozkládání je důležitým předpokladem pohodlného používání. 9 499 Kč (IKEA)

Snadné rozkládání je důležitým předpokladem pohodlného používání. 9 499 Kč (Foto: IKEA)

Pro časté spaní vyberte sedačku s kvalitní matrací. 63 990 Kč (czvyrobky.cz)

Pro časté spaní vyberte sedačku s kvalitní matrací. 63 990 Kč (Foto: czvyrobky.cz)

Skládací postel

Dalším z možných řešení je rozkládací lůžko. Konstrukce na kolečkách je doplněna o lamelový rošt a matraci a rozložit do velikosti standardní postele se dá během pár vteřin. Po složení zabírá plochu zhruba 30 × 80 cm a na výšku přibližně metr (včetně matrace), což je prostor, který se k jejímu uskladnění v domě zpravidla nalézt dá.

Nafukovací matrace je skladná a přitom pohodlná. 1 390 Kč (Marimex)

Nafukovací matrace je skladná a přitom pohodlná. 1 390 Kč (Foto: Marimex)

Nafukovací lůžko

Alternativou, kterou ocení především děti, ale pohodlně se na ní vyspí i dospělý, je pak nafukovací matrace. Její rozměry pro uskladnění jsou zanedbatelné, nafouknout ji lze pomocí ruční nebo elektrické pumpy během okamžiku. Spaní je na ní překvapivě celkem pohodlné, takže se hodí ji mít připravenou v záloze.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Marimex, IKEA, JYSK, czvyrobky.cz, WestwingNow, KARE

Spaní pro hosty