Spaní pod nebesy

Pro efektní zavěšení textilie posloužily tři tyče, upevněné na stěně a stropě

Proč halit lůžko do závěsů? Protože textilie kolem postele dovedou vytvořit soukromí. Hodí se to především tehdy, kdy v jedné ložnici spí více lidí – látka nás aspoň náznakově bude oddělovat. V rozlehlé místnosti zas pomůže závěs u lůžka vykouzlit příjemný pocit intimity. Možností, jak textilie naaranžovat, je celá řada.

Postele s nebesy většina z nás zná především z historických filmů. Součástí hradních a zámeckých postelí bývaly vysoké konstrukce z vyřezávaných sloupků, pokryté těžkými závěsy. Tehdy měly za úkol nejen poskytovat soukromí, ale ve velkých studených místnostech také chránit spáče před zimou. Postel měla dokonce i strop – dřevěný základ byl často ještě očalouněný látkou.

Klasická nebesa

Lůžko i s klasickou konstrukcí pro nebesa se dá koupit, ale šikovný chalupář by dokázal tento doplněk k běžné posteli vyrobit i sám. Dnešní konstrukce je jednoduchá a subtilní, také se obejde bez stropu. Závěsy už nemusí chránit před zimou, používají se proto lehké látky, které se dají na konstrukci aranžovat různými způsoby.

Látku lze nařasit na tyče kolem dokola postele jako klasické závěsy, které podle potřeby roztáhneme nebo shrneme. Textilie může vytvořit nad postelí i strop. Nebo můžeme přes konstrukci naaranžovat jen dlouhý pruh látky. Ta bude tvořit čelo za hlavou, strop a může splývat až k nohám. Látku lze umístit i obráceně – bude zakrývat část postele u hlavy. Lehounké textilie můžeme kolem konstrukce různě ovinovat, pruhy splývající k zemi svazovat stuhami a podobně. Nebesa pak budou mít význam spíše jen jako zajímavá dekorace.

Hodí se trámy i tyče

Na dodatečně vyrobené jednoduché konstrukci nebes jsou závěsy pouze z boků

Jestliže máme nad lůžkem vhodnou trámovou konstrukci, můžeme využít k upevnění textilií kolem postele právě ji. Záleží na tom, jak „šikovně“ jsou trámy umístěné. Nejvíc možností nabízejí trámy otevřeného krovu.

Pokud takové vhodné konstrukční prvky k dispozici nemáme, lze použít například garnýže ve formě tyčí, které upevníme na několika místech nad postelí a pruhy látky na ně naaranžujeme.

S baldachýnem nad hlavou

Závěsy na nebesech v dívčím pokoji zdobí, zatahovat se ale nedají

Baldachýn měl v minulosti na rozdíl od nebes pouze dekorativní funkci. Měl zdůraznit význam osoby pod ním sedící nebo ležící. Látková draperie bývala upevněna v jakési ozdobné koruně nebo do oblouku tvarovaného prvku, jež byl na stěně nebo na stropě nad hlavami postele. Látka splývala po stranách postele a za ní k zemi. V jednodušším provedení se můžeme s baldachýnem setkat i dnes. Někomu může navodit pocit větší útulnosti, v podstatě jde o dekorativní prvek.

Praktická moskytiéra

Holčičkám se bude určitě líbit baldachýn jako pro princeznu

Trochu se podobá baldachýnu, ale jde o veskrze praktický doplněk. Byl a je nezbytnou součástí ložnic především v tropických krajinách. Jemná hustá síť, zavěšená pod stropem nad postelí, ji zahaluje a chrání spáče před nepříjemným a často i nebezpečným hmyzem. Moskytiéry se dají koupit i u nás. Používají se spíše jako dekorativní prvek, ale tam, kde v létě spíme při otevřených oknech a vyskytuje se hodně hmyzu, budou i praktickou součástí ložnice.

Něco pro děti

Tento baldachýn se inspiroval historickými vzory, koruna je ale stylově chalupářská -z propletených suchých větví

Zvláště menší děti si potřebují vytvořit v místnostech, dělaných na míru dospělým, svůj intimní prostor. Výrobci dětského nábytku nabízejí k některým postelím i látkové „tunely“, zakrývající část lůžka, boční látkové zástěny nebo veliké textilní „listy“, stínící postel shora. Součástí romanticky zařízeného dívčího pokojíčku mohou být jemná kytičkovaná nebesa nebo tylový baldachýn.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, IKEA, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Spaní pod nebesy