Jak opravit kamna

Kamna nevydrží věčně a občas potřebují servis. S dostupnými materiály to zvládnete sami bez problémů. S opravami neváhejte, vyplatí se.

Vysoké teploty v kamnech postupně způsobí opotřebení materiálu především v topeništi

Řešit drobné závady na kamnech rychle má vcelku logické důvody. Materiály, z nichž jsou kamna vyrobena, čelí při provozu extrémním podmínkám. Rychlý ohřev, žár, často ne zcela správný způsob topení i nápor na mechanické součásti kamen, to vše zkouší jejich odolnost a výdrž, i kdyby byla vyrobena sebekvalitněji.

Pro opravy menšího rozsahu se dobře hodí kamnářské tmely v kartuších

Nejčastěji používaná a zároveň nejsnáze opravitelná topidla na tuhá paliva jsou obvykle krbová kamna na dřevo, případně klasická kamna na dřevo či uhlí bez prosklených dvířek (např. petry). Kamna mohou být vyrobena z plechu různé síly nebo z litiny, případně obezděná kachly.

Topeniště obvykle tvoří šamotová vyzdívka, která může být v kamnech umístěna „na pevno“, nebo ji může tvořit rozebíratelná „skládačka“ ze šamotových tvarovek nejrůznějších velikostí a profilů. Důležitou součástí topeniště je pak litinový rošt a zásobník na popel, což je obvykle šuplík ze silného plechu, který může být v některých typech kamen ještě ukrytý za dvířky.

Šamotová vyzdívka

Všechny tyto díly mají pro správnou funkci a požadovaný výkon kamen velký význam a je nutné je udržovat v kondici. Postupem času se opotřebovává především šamotová vyzdívka. Zjistíte-li její poškození, je nutné vydrolený či prasklý díl vyjmout a nahradit novým. V případě, že je topeniště šamotem pouze vyskládáno, koupíte v hobbymarketu, stavebninách či specializované prodejně tvarovky odpovídající velikosti a vyměníte je.

Šamotové cihly a tvarovky vydrží teplotu až 1600 stupňů Celsia

Pokud potřebujete speciální tvary nebo šamotové tvarovky na míru, existuje řada firem, které jsou schopny dodat tyto materiály v rozměrech, jaké si objednáte. Svépomocí můžete řezat šamot diamantovým kotoučem na úhlové brusce.
Veškeré šamotové tvarovky je pak vhodné zaspárovat šamotovým tmelem, který zajistí dokonalé spojení tvarovek.

Žáruvzdorné malty

Existuje několik typů kamnářských spojovacích hmot. Pro práce menšího rozsahu jsou vhodné kamnářské žáruvzdorné tmely, které se prodávají ve výtlačných kartuších. Vyšší cenu vyváží jejich snadné použití, tmel je v tubě okamžitě k dispozici a snadno se nanáší na potřebná místa.

Pro opravy většího rozsahu se vyplatí koupit spíše šamotovou výmazovou hmotu, která se prodává jako suchá směs a před použitím se ředí vodou. Získáte tak osvědčenou žáruvzdornou kamnářskou maltu, která slouží ke spojování šamotových tvarovek, ale i k vymazání poškozených míst. Malta vytvoří po vytvrdnutí souvislou odolnou plochu, která bez problémů snese i vysoký žár.

Pro opravy vnějších stran kamen či pecí dobře poslouží kamnářské žáruvzdorné omítky

Pro opravy vnějších, ale žárem namáhaných částí krbů, pecí či kachlových kamen existuje i speciální kamnářská omítka. Lze ji nanášet v tloušťce od jednoho do padesáti milimetrů a při dodržení správných poměrů míchání i postupů nanášení nevytváří praskliny. Při větším rozsahu prací se do kamnářských malt někdy přidává vodní sklo a také ostřivo.

Na opravy kachlových kamen nebo sporáku je k dostání sušený kamnářský jíl, který se před použitím rovněž rozdělá ve vodě. Využít můžete i nabídky hotových kamnářských malt, které se dodávají připravené v plastových vědrech a můžete s nimi okamžitě začít pracovat.

Těsnicí šňůry

U krbových kamen hlídejte šamot a těsnicí šňůry dvířek

Při údržbě kamen je také důležité sledovat stav těsnicích prvků. Především dvířka kamen, ale i spoje kouřovodů bývají izolovány žáruvzdornými těsnicími šňůrami různých průměrů. Tyto šňůry se časem opotřebují a je vhodné je vyměnit. Snadno je odstraníte a nahradíte novými, které jsou k dostání v kamnářských obchodech. Zpravidla se dodávají v průměrech od šesti do čtrnácti milimetrů a například internetový obchod Astranet je prodává za ceny od dvaceti do osmdesáti korun za metr.

Odolná, ale křehká

Důležitou součástí kamen jsou litinové prvky, především rošty. Odlévají se obvykle z šedé litiny, která se vyznačuje vysokou odolností proti tlaku a teplotě, ale nízkou pružností. Litina je tedy poměrně křehká a náchylná k mechanickému poškození, což se někdy projeví i v případě kamnových roštů.

Poškozený rošt je třeba vždy vyměnit, protože má vliv na kvalitu spalování a účinnost kamen. Rošty v celé škále rozměrů a tvarů nakoupíte v kamnářských obchodech nebo u prodejců výrobků z litiny. Stejně tak lze sehnat i litinové pláty na kamna či sporáky, které občas také doslouží a vyžadují výměnu. U litinových výrobků nemá příliš smysl uvažovat o opravě, v případě poškození se výměně dílu za nový většinou nevyhnete.

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

 

 

 

 


Uložit

Uložit

Jak opravit kamna