Speciál Teplo od podlahy: sálavé podlahové vytápění

Sálavým zavěšeným tělesům a infrapanelům v podobě obrazů či koulí umístěných v prostoru zdatně konkuruje velkoplošné vytápění stropní, stěnové a podlahové.

Elektrické podlahové vytápění se doporučuje do menších místností, například koupelen (DEvI)

Sálavé teplo je elektromagnetické vlnění, které se šíří rovnoměrně všemi směry od zdroje. Podobně jako slunce prohřívá přímo předměty, od kterých je teprve ohříván vzduch. Sálavé systémy pracují s velkými plochami, zahřátými na nízkou teplotu. Nedochází na nich k přepalování prachu ani k jeho víření a nepřesouší se vzduch.

Navíc při tomto způsobu vytápění vnímáme pokojovou teplotu o 1 až 2 °C vyšší, než ve skutečnosti je. Proto můžeme na termostatu nastavit o 2 °C nižší teplotu, a díky tomu každoročně ušetřit od 6 do 12 % energie a tím i peníze. Aby bylo v interiéru příjemně, odborníci doporučují optimální teplotu podlahy pro dlouhodobě sedící osoby 25 °C a pro stojící a chodící osoby 23 °C. Obecně by průměrná teplota podlahy neměla překročit 29 °C. Optimální je, když nepociťujeme chlad ani nadměrné teplo nebo se cítíme tepelně neutrálně.

____________________________________________________________________

Další články speciálu Teplo od podlahy:

Podlahové topení

Podlahové konvektory

Teplo z akumulační nádrže

________________________________________________________________________

 

Používáme tři typy vytápění

Vytápění teplou vodou – jejím zdrojem je vytápěcí kotel, tepelné čerpadlo nebo solární kolektory. Otopný had pod podlahou pak může mít trubky z pružných plastů (dnes nejpoužívanější), z mědi, z nerezu (drahé, ale velmi trvanlivé) nebo z pozinkované oceli. To však má nízkou životnost a je již zastaralé. Výrobci dodávají na trh systémové topné rohože, v nejrůznějších skladbách a rozměrech. V případě kombinovaných systémů mohou být napojeny na jednotný otopný systém společně s radiátory a konvektory, užitými v jiných místnostech.

Izolační, reflexní, separační a kročejová fólie Top heating (Th Moravia)

Elektřinou – v tomto případě je pod podlahou uložen buďto topný kabel, topná rohož, nebo topné fólie. Výhodou kabelů je flexibilita při montáži a topení může být navrženo jako akumulační, poloakumulační nebo přímotopné. Topné rohože se nejčastěji používají přímo pod dlažbu. Kladou se do betonu, samonivelační stěrky nebo do lepicího tmelu. Pod laminátové a dřevěné plovoucí podlahy, pro dodatečnou pokládku pod koberce nebo PVC se hodí topné fólie. Jsou tenké, tudíž nedochází k navýšení konstrukce podlahy. Do krytiny se umísťuje tepelná sonda propojená s prostorovým termostatem, jenž topení zapíná a vypíná podle nastavených údajů.

Nejméně využívaným médiem je teplý vzduch–podlaha je vyhřívána pomocí teplovzdušných komor, do nichž je vháněn ventilátory teplý vzduch, ohřátý například teplovzdušným krbem či kamny, anebo je systém založený na tepelném čerpadle vzduch–vzduch či na elektrickém generátoru teplého vzduchu. Výhodou je, že nezamrzá. Používá-li se systém i k obměně vzduchu v místnosti, potřebuje filtry vzduchu. Účinnost teplovzdušného vytápění lze zvýšit zapojením rekuperační jednotky.

Kam se sálavé topení hodí

Sálavé vytápění se hodí do všech trvale obydlených objektů, do budov nevybavených tradičním otopným systémem s radiátory či jinými konvektory a do místností, kde se pohybujeme naboso – obývací pokoje, dětské pokoje, kuchyně, koupelny, toalety, bazény.

Výběr vhodné podlahové krytiny, výpočet vytápění pro jednotlivé typy a způsob jejich uložení do podlahy je poměrně složitý proces, proto je nutné obrátit se na zkušené odborníky, kteří se vyznají v tepelně technických vlastnostech budov a stavebních konstrukcí a mají s jeho pokládkou zkušenosti.

www.devi.cz, www.storz.cz, www.conrad.cz, www.podlahovetopeni-moravia.cz, www.roth.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Sálavé podlahové vytápění

Speciál Teplo od podlahy: sálavé podlahové vytápění