Modul Thermopanel

Montáž stavebního systému z thermopanelů je jednoduchá a bezpečná. Umožňuje tedy realizaci stavebních prací jak odborným montážním firmám, tak i svépomocí.

Thermopanely jsou zkompletovány ve výrobním závodě. Modul panelu tvoří ocelový rám z tenkostěnných profilů, které jsou chráněny proti korozi. Rám plní funkci nosné konstrukce. Výplní jsou desky ze styroporu EPS 70 S o síle 150mm nebo 200 mm. Pěnový polystyren má mnoho pozitivních vlastností, přičemž jednou z důležitých je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Má také vysokou protipožární odolnost, nepodporuje hoření a je samozhášivý.

Propojení jednotlivých panelů v rámu mezi sebou je na spoj pero – drážka, který zamezuje vzniku tepelného mostu. Konstrukci výrobci vypočetli pro extrémní zatížení sněhovými nánosy v horských oblastech a také udávaná hodnota tepelného odporu (R = 5,5) odpovídá požadavkům nejpřísnějších norem. I při schopnosti dokonalé tepelné izolace zůstávají obvodové stěny domu tenčí, než je tomu u klasických staveb. To znamená větší využití zastavěné plochy ve prospěch užitné plochy zhruba o deset procent.

Výstavba nízkoenergetického domu z tenkostěnných sendvičových konstrukcí je levnější, rychlejší a méně energeticky náročná než stavba z klasických pálených cihel. Hlavní předností modulu je rychlost stavebních prací. Zatímco stavba zděného domu trvá zhruba rok, systém výstavby z thermopanelů umožní obývat dům už za dva až tři měsíce, přičemž hrubá stavba je záležitostí jen několika dnů. Další podstatné úspory vznikají také tím, že systém lze uložit do kontejnerů, čímž se snižuje přepravní cena.

Velkou výhodou montovaných domů z modulů thermopanel je možnost stavět i v zimě. Odpadá nutnost nechat stavbu promrznout. Podmínkou je dokončení základové desky v období, kdy teplota neklesá pod +5 °C. Ostatní části stavby lze vzhledem k suchému způsobu stavění montovat i při nízkých teplotách. Po zateplení stavby je možné ji i vnitřně omítnout nebo položit keramickou dlažbu apod. Fasádu můžeme dokončit v teplejším období.

Jaké jsou všechny možnosti využití thermopanelů? Je možné je použít na stavbu rodinných domů, garáží, přístavby a rekonstrukce, interiové stabilní i mobilní příčky, řešení stropních podhledů a půdních vestaveb. Systém se montuje za použití elektrického ručního nářadí, žebříku a lehké mechanizace pro usazení krovu.

Thermopanely se vyrábějí v rozměrech: výška 2650 mm v šífice 150 mm u vnitfiních pfiíček a v šífice 200 mm u obvodových stěn, délka 300, 600, 900, 1200, 1500, 1800, 2100 a 2400 mm. Cenová kalkulace za montáž vnějších a vnitfiních zdí rodinného domku o rozměrech 10 x 8 m vychází na 210 000 Kč + 10% DPH. Cena je za montáž včetně panelů a materiálu na pfiipravenou základovou desku. Více na www.aaathermodum.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: AAA THERMODUM

Modul Thermopanel