Rekonstrukce bytu nebo nový dům? dejte šanci výrobkům z recyklátu!

Rubrika: Market

Třídění odpadů a jejich recyklace se už v Česku zabydlely. Výrobky z recyklátu však ještě neumíme úplně ocenit a využít. Do produktů vyrobených z odpadu se už sice běžně oblékáme, používáme je jako praktické pomocníky v domácnosti nebo je máme jen k dekoraci, v některých oborech jsme na ně ale dosud spíše zapomínali. Jako třeba ve stavebnictví.

Nejdále je z hlediska dalšího používání asi sklo – to, že se z vytříděné lahve od vína vyrobí nová, je již zcela běžné. Podobně to většina z nás vnímá i u papíru. Stejná praxe přitom může fungovat i u jiných materiálů. Podmínkou je ale dostatečná poptávka po výrobcích z recyklátu. Ke smysluplnější a větší recyklaci může tedy přispět každý z nás. Velké možnosti využití mají takové výrobky třeba ve stavebnictví.

Klasika nebo recyklát?

Recyklovaný odpad nám může pomoci udržet teplo v novém nebo zrekonstruovaném domově. Základem každé pořádné stavby je dobrá tepelná izolace. Do základové desky můžeme použít namísto drceného kamene třeba takzvané pěnové sklo, které se vyrábí z vytříděných skleněných střepů. Výborně tepelně izoluje a navíc je zcela nenasákavé. Dutiny v podlahách, stěnách nebo v půdních prostorách, kudy uniká obvykle nejvíce drahocenného tepla, dokáže účinně utěsnit například foukaná papírová izolace. Ta se vyrábí metodou suchého rozvláknění z vytříděného papíru. Své uplatnění mají i recyklované PET lahve, ze kterých se kromě toho, že se z nich vyrábí opět nové lahve, vyrábí i syntetické vlákno. Výsledné geotextílie se používají jako separační, ochranná, případně filtrační vrstva s poměrně vysokou odolností proti mechanickému poškození. Tím ale možnosti dalšího využití vytříděných „petek“ zdaleka nekončí! Díky současným technologiím se dokážou převtělit třeba i do střešních tašek. Vyrábí se ze směsi PET vloček a křemičitého písku. Od těch klasických jsou z dálky takto vyrobené střešní tašky prakticky k nerozeznání. Relativní novinkou je pak využití recyklovaných nápojových kartonů. S jejich pomocí můžeme postavit obvodové stěny svého nového domu. Jsou totiž základem tzv. sendvičových stavebních panelů. Vytříděné nápojové kartony se nejprve rozemelou, tato drť se pak při teplotě okolo 200 °C lisuje do desek a následně se spojuje s tvrzeným pěnovým polystyrenem nebo polyuretanem. Použití těchto desek je obdobné jako u sádrokartonu – v některých parametrech ho dokonce předčí. Výrobky zrozené z vytříděných odpadů mohou také zkrášlit okolí našeho domu. Zahradu můžeme oplotit třeba plotovkami z „umělého dřeva“. Tento materiál se vyrábí z odpadních směsných plastů a fólií. Fólie a plasty se nejdříve regranulují a následně nataví a hmota se vtlačuje do forem. Jeho nespornou předností je vysoká odolnost proti vodě a dlouhodobá bezúdržbovost. Kromě plotovek se používá toto „umělé dřevo“ i na výrobu zatravňovacích dlaždic nebo podhradbových desek či jako prvky protihlukových stěn. A umělé dřevo můžeme použít také místo klasických terasových prken.

Jak naložit s odpadem z rekonstrukce?

Jak již víme, ve stavebnictví lze velké množství odpadu využít, ale také tam mnoho odpadů vzniká. A to jak v novostavbách, tak i při rekonstrukci stávajících nemovitostí. Stačí si vzpomenout na to, kolik obalů jsme nahromadili, když nám přivezli na stavbu materiál – metry fólie, kterou byly obalené střešní tašky, stejně tak tvárnice, papírové pytle od cementu nebo lepidel a krabice od dlaždic a obkladaček už jsme raději ani nepočítali! Samostatnou kapitolou je pak rekonstrukce staršího bytu nebo domu. Kdo to zažil, pak si jistě dobře vzpomene na tu hromadu stavebního odpadu, která bývá pozůstatkem po bouracích a stavebních pracích. Jenže, jak s ní správně naložit? Na větší objem stavební suti se vyplatí objednat si přistavení kontejneru, případně můžeme odpad průběžně odvážet do sběrného dvora. Při budování domova vzniká kromě stavebního odpadu také drobný recyklovatelný odpad. Jsou to třeba ochranné fólie z nábytku, sešlapané krabice od obkladů, prázdné PET lahve, lahve od vína a spousta dalších odpadů. Pro ně jsou samozřejmě určeny barevné kontejnery, kterých je v ČR už víc než 400 tisíc a najdeme je už doslova na každém rohu – průměrná docházková vzdálenost k nim je kratší než 100 metrů. Další zajímavé informace o třídění a recyklaci odpadů lze nalézt na webových stránkách www.jaktridit.cz.

Komerční prezentace

Rekonstrukce bytu nebo nový dům? dejte šanci výrobkům z recyklátu!