Jak zařídit dokonalou pracovní dílnu

Rubrika: Market

Pracovní dílna je skutečnou svatyní každého kutila – ovšem pouze pokud je dobře navržena, organizována a udržována. Když je vše na správném místě, můžete snadno realizovat jak své kreativní projekty, tak své představy. Projděte si s námi seznam toho, co by nemělo v pořádné výbavě chybět.

Pořádný pracovní stůl

Pracovní stoly jsou alfou a omegou každé dílny. Mít dobrou pracovní plochu v podobě pevného, správně vysokého a širokého pracovního stolu je základem úspěchu. „Dílenský pracovní stůl můžete mít samostatně stojící nebo jako součást dílenského nábytkového systému. Na povrchu pracovního stolu by měl být dostatečný prostor na práce a po okrajích stále dostatek místa na statické nářadí, jako například brusku, nebo svěrák,“ vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení nářadí a železářství v projektových marketech Hornbach. Police nahoře a zásuvky dole zajišťují, že všechny své nejpoužívanější nástroje budete mít na dosah ruky.

Pracovní stůl Industrial

TIP: Pracovní stůl Industrial má stabilní ocelovou konstrukci a lze jej individuálně kombinovat s dalším dílenským nábytkem. Pracovní deska z kvalitního bukového dřeva zaručuje dlouhou životnost.

Vneste organizaci do svého nářadí

Ve funkční dílně musí vládnout pořádek a organizace. Když má každá věc své místo, hravě si udržíte přehled a každý nástroj bude kdykoli dostupný. Bez správných skladovacích prvků na nářadí a promyšleného uspořádání nábytku se neobejdete. Nainstalujte si do dílny skříně, policové systémy, stacionární nebo rolovací organizéry na nářadí a nezapomeňte na opasek na nářadí.

Dílenský vozík

TIP: Pojízdný vozík na nářadí Industrial je vyrobený z kvalitní oceli a je vhodný nejen pro profesionální využití. Sedm uzamykatelných zásuvek poskytuje dostatek místa na odložení vašeho nářadí.

Jak správně nasvítit vaše pracoviště

Vaše bezpečnost, pohodlí a výsledky projektu závisí ve velké míře na správném osvětlení v dílně. Začněte umístěním několika LED stropních svítidel po celé délce vaší dílny. Ty budou tvořit základ pro osvětlení celého prostoru. „Pokud budete věnovat pečlivou pozornost výběru osvětlení, může zvýšit nejen svoji bezpečnost a produktivitu. Rovněž můžete počítat s tím, že kvalitní osvětlení pomůže eliminovat namáhání očí mžouráním a bolesti zad z hrbení. Nezapomínejte také na to, že projekt někdy vyžaduje změnu prostředí. Doplňte proto dílnu různými formami přenosného světla,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu.

LED pracovní reflektor

TIP: S tímto pracovním LED reflektorem Lumak Pro 190 můžete dokončit svůj projekt v noci, nebo při slabém osvětlení. Třiceti wattové pracovní světlo produkuje 2 200 lumenů světla a je vybaveno pohodlnou rukojetí pro přenášení. Reflektor s ochranou IP 44 ochrání světlo před vniknutím cizích těles a stříkající vody.

Nezbytné nářadí a přístroje

Naprostým základem každého pracovního stolu by měl být víceúčelový svěrák. Ten využijete na upevnění materiálu, se kterým budete pracovat. Dále mezi základní vybavení dílny nesporně patří kladivo. „Na tesařské práce si vezmete tesařské kladivo. Zedníkům jde práce od ruky se zednickým kladivem a zámečnické projekty se neobejdou bez zámečnického kladiva. I na práci se sádrokartonem nebo sklolaminátem existuje speciální typ kladiv. Při vašich projektech se vyplatí pracovat s kladivem, které je na ně speciálně určené,“ upřesňuje Slebodník. Nedílnou součástí každé dílny je aku šroubovák. Neocení ho pouze opraváři a kutilové, ale využití pro něj najdou i zahrádkáři a náruživí stavitelé. Domácí dílna by také nebyla kompletní bez vrtačky a sady vrtáků do železa, dřeva a zdiva. Příklepové vrtačky hravě splní každý úkol a jsou proto ideálním pomocníkem při domácím opravách. Součástí základní výbavy by měla být dále bruska, fréza a pila. Užitečným pomocníkem v každé domácnosti je též kompresor. Při koupi však dobře zvažte, jak často a nač budete kompresor využívat. Čím častěji budete kompresor používat, tím větší bude třeba pořídit.

Svěrák

TIP: Víceúčelový svěrák značky Proma z pevné litiny, oceli a železa je neodmyslitelnou součástí každého pracovního stolu. Poslouží výborně na upevnění materiálu při broušení, vrtání či řezání.

Jak vyřešit odpad

Při práci se vám mohou hromadit zbytky dřeva, kovu a hromady odpadu. Pokud chcete mít v dílně pořádek, musíte mít naplánovaný způsob skladování a likvidace veškerého odpadu. Zvažte umístění koše na odpad a šrot vedle dveří pro snadné třídění a vynášení. Poctivý úklid dílny se také neobejde bez koupě průmyslového vysavače. Jejich praktičnost tkví v tom, že jsou určeny pro mokré i suché vysávání. Vysají kovové piliny, hobliny, prach, stavební suť i vodu.

Vysavač Karcher

TIP: Mokrosuchý vysavač Kärcher WD 6 Premium je energeticky úsporný multifunkční vysavač se super sací silou. Nádrž z ušlechtilé oceli s objemem 30 litrů umožní pohodlné vysávání suché a mokré špíny.

Přineste do dílny i zábavu

To nejlepší na konec. Začněte tím, že do své dílny umístíte zábavné prvky; například rádio či reproduktory. Reproduktory můžete pověsit na zeď nebo integrovat do své skříňky, abyste optimalizovali tok zvuku v dílně.

Aku rádio Makita

TIP: Aku rádio Makita DMR112 s automatickým laděním a možností uložení 10 stanic je skvělým doplňkem správné dílny. Modul Class 2 umožní bezdrátové přijímaní hudby z mobilních zařízení. Protiskluzové držadlo lze otočit o 90° a pogumování na hranách chrání rádio před poškozením.

 

Více informací na: www.hornbach.cz
Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

 

Komerční prezentace

Jak zařídit dokonalou pracovní dílnu