Ražený beton

Vypadá jako dokonale vyspárované kameny, ale ve skutečnosti jde o betonovou plochu, do níž jsou vzory povrchů otištěny pomocí speciálních razidel.

Řeč je o raženém betonu. Jde vlastně o velmi jednoduchou a efektní dekorativní úpravu betonových povrchů, která spočívá v probarvení betonu a vyražení reliéfů do jeho povrchu. Díky jedinečným vlastnostem betonu tak získáte pevný a odolný povrch, který imituje kámen i jiné přírodní dlažební materiály nebo betonovou či zámkovou dlažbu a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Kámen či dlažba

Pro dekorování betonu pomocí raznic potřebujeme čerstvý beton, takže vrstva nového betonu bude nutná i v případě, že upravujeme stávající betonovou plochu. Svrchní vrstva betonu se pomocí speciálních plastových raznic tvaruje do podoby přírodního kamene, betonové či žulové dlažby nebo i do podoby dřevěných desek. Betonová směs, která se používá při technologii raženého betonu, se zušlechťuje pomocí speciálních plastifikátorů. Povrch dotváří i příměs minerálního barevného prachu, který po zalakování a zatvrdnutí vytvoří všestranně odolnou vrstvu podobnou glazuře. Technologii je možné využít i pro dekorování povrchů stěn.

Ražený beton