Sekačky pro malé zahrady

Rubrika: Zahrada

Na menších travnatých plochách si vystačíte s menšími sekačkami. Jsou lehčí, levnější a akumulátorový či elektrický pohon sníží jejich hlučnost. Zvažte i výhody ručních vřetenových sekaček.

Zvláště pro pravidelnou údržbu menších zatravněných ploch mohou být ruční vřetenové sekačky opravdu zajímavou volbou. Nejen že vás jejich provoz stojí jen trochu fyzické námahy bez jakýchkoli dalších nákladů, jsou i tiché, ekologické a po klasické ruční kose vůbec nejšetrnější k trávníku. U moderních typů, jejichž výrobci se nevyhýbají kompozitovým materiálům a plastům, se nemusíte obávat ani příliš namáhavé práce, se kterou bylo přece jen nutné počítat u některých starších ručních sekaček.

Zajímavý model nabízí společnost Fiskars pod názvem Momentum. Tato sekačka kombinuje patentovanou technologii s perfektní ergonomií. Vyznačuje se zvláštní konstrukcí, která odhazuje posekanou trávu dopředu, tedy nikoliv pod nohy uživatele. Dokáže se oproti jiným typům také výrazně víc přiblížit k okrajům trávy, například k betonovým či kamenným obrubníkům chodníku. Podle výrobce nikdy nezanechává pruhy neposekané trávy pod koly. K sekačce Momentum si můžete přikoupit i sběrný koš s objemem 18 litrů, což je rovněž výhoda, kterou řada jiných značek ručních vřetenových sekaček nenabízí.

Výkonný a robustní řetězový pohon a vřeteno s velkým průměrem působí jako setrvačník, čímž se sekání usnadňuje až o čtyřicet procent oproti jiným typům a také se zdvojnásobí výkon. Sklopná rukojeť sekačky má měkký povrch. Fiskars Momentum má záběr sečení 45 centimetrů, nastavitelnou výšku sečení udává výrobce od 2,5 do 10 centimetrů, hmotnost stroje je 19,5 kilogramu. I se sběrným košem stojí u různých prodejců kolem 6 tisíc korun.

Když chcete platit méně

Z opačného konce cenového spektra se nabízí například vřetenová sekačka Güde GS 350 za cenu kolem 1 400 korun. Je vybavena vřetenovým systémem se čtyřmi zakřivenými noži, trávu seče do výšky 5,2 cm, přičemž nastavení je sedmistupňové. Pohybuje se po odolných plastových kolech a součástí její výbavy může být i nylonový sběrný koš s objemem 26 litrů. Záběr sečení je 35 cm, sekačka váží 8 kilogramů.

Chcete-li zvolit střední cenovou hladinu a spolehlivou značku, připadá v úvahu například vřetenová sekačka Gardena 400 C. Princip jejího fungování vychází z tradiční konstrukce tohoto osvědčeného typu sekačky. Při tlačení sekačky spodní nůž a nožový válec z kvalitní oceli s nepřilnavým povlakem sekají trávu, aniž by se přitom dotýkaly, podobně, jako když stříháte nůžkami. Díky tomu sekačka pracuje velmi tiše a snadno se tlačí. Výsledkem je čistý a dokonalý řez, velmi šetrný i k mladé trávě, kterého navíc docílíte s minimální námahou.

Požadovanou výšku sekání lze u Gardeny 400 C nastavit ve čtyřech polohách na dobře viditelné stupnici. Řízení i manipulaci ulehčí velká kolečka i ergonomicky tvarované madlo. Přepravu i uskladnění usnadňuje odnímatelná rukojeť. Šíře záběru sekačky je 40 cm, výšku sečení lze nastavit v rozmezí 1,2 až 4,2 centimetru. Doporučená cena sekačky je 3 790 korun.

Výhody akumulátorového pohonu

Výhody téměř bezhlučného provozu bez překážejícího přívodního kabelu a zároveň motoru, který sekačku snadněji dává do pohybu i na mírných terénních vlnách, v sobě spojují sekačky na akumulátorový pohon.

Například akumulátorová sekačka Black & Decker CLM3820L1 si dobře poradí s menšími i středně velkými plochami trávníků. Její Li-Ion akumulátorový zdroj vám podle výrobce poskytne dostatečný čas na posekání až 300 m2 trávníku. Sekačka umožňuje nastavení sekací výšky v šesti polohách od 3 do 8 centimetrů. Tráva se sbírá do koše o objemu 35 litrů, jehož naplnění lze kontrolovat pomocí indikátoru. Šířka záběru nože je 38 centimetrů, hmotnost přístroje je 23,1 kg. Rukojeť lze složit a přenášení usnadní i šikovné plastové madlo v horní části stroje. Akumulátor je součástí příslušenství a za kompletní sekačku zaplatíte u různých prodejců necelých 8 tisíc korun.

Elektřina nezklame

Spousta majitelů malých zahrad či zatravněných dvorků patrně při nákupu nové sekačky sáhne po prověřené jistotě elektrického pohonu. Výhoda v podobě lehkého, nijak zvlášť hlučného a přiměřeně výkonného stroje na sekání trávy je v tomto případě vykoupena určitým nepohodlím v podobě přívodního kabelu. Dá se však na to zvyknout, opatrnou manipulaci můžete navíc posílit uchycením kabelu do plastové pojistky, kterou mívají sekačky zpravidla na madle vedle připojovací zásuvky.

K cenám sekaček, které u nejlevnějších typů začínají pod tisícovkou, je ovšem vhodné připočíst i investici do kvalitní přívodní šňůry, která může stát i několik set korun. Pořiďte si raději například 30- nebo 50m kabel na bubnu a k němu kratší pohotovostní kabel, což vám umožní bez potíží dostat elektřinu i do vzdálenějších míst zahrady, aniž byste se do „neposlušné“ šňůry neustále zamotávali. A od věci nejsou ani bezpečnostní pouzdra na kabelové spoje, které šňůry v místech spojení chrání před vlhkem i před rozpojením. Plastová pouzdra na „zacvaknutí“ pořídíte v elektrooddělení hobbymarketů za několik desítek korun.

Mezi celou řadou značkových sekaček pro menší plochy stojí za pozornost například Fieldmann FZR 2003 E, což je elektrická sekačka s příkonem 1 000 W a záběrem sečení 32 cm, vhodná právě na malé zahrady či údržbu předzahrádek a travnatých dvorků. Výrobce ji doporučuje na sečení ploch do 250 metrů čtverečních. Výšku sečení lze nastavit ve třech polohách od 2,5 do 5,5 centimetru. Koš je vyroben z plastu a textilie, má objem 35 litrů a indikátor naplnění. Sekačka váží necelých 12 kilogramů a u různých prodejců ji koupíte za ceny od 1 300 korun.

Výkonný motor a renomé značky

Rychlou a efektivní práci zaručí sekačka s výkonným benzínovým motorem. Na malé ploše trávy její možnosti nikdy nevyužijete naplno, ale pokud kombinujete sekání předzahrádky a většího pozemku za domem a chcete pravidelně a bez námahy udržovat pečlivě sestřižený trávník, je to dobrá volba.

Nabídka benzínových sekaček na trhu je obrovská a to, kolik zaplatíte, se řídí především podle výkonu motoru a renomé značky. Zajímavý sortiment má Mountfield i Hecht, u obou prodejců si navíc můžete sekačky osahat v jejich obchodní síti a nakupovat tam i příslušenství nebo řešit servis.

V síti autorizovaných prodejců můžete vybírat i z nabídky značky Husqvarna, která zaujme příznivce spolehlivých značkových strojů. Například sekačka Husqvarna LC 348 má žací kotouč navržen tak, aby při rotaci vytvořil vzestupný proud vzduchu. Ten zvedá trávu, což umožňuje její rovnoměrné sekání. Posekaná tráva je přes vyhazovací žleb dopravena do sběrného koše. Toto technické řešení zaručuje efektivní plnění koše a umožňuje sekat trávu po dlouhou dobu bez přerušování. Výšku sečení si můžete nastavit v pěti polohách od 25 do 75 mm, pomocí jedné páky lze pohybovat celým skeletem sekačky. Ten je tvořen jedním dílem, což mu dodává vysokou odolnost vůči kroucení a pevnost. Předek sekačky je chráněn nárazníkem z nerezové oceli. Funkce AutoWalk umožňuje rychlost regulovat pouze jednou rukou. Bezpečnost při sekání zajišťuje bezpečnostní rukojeť, která okamžitě zastaví žací nůž a motor, jestliže obsluha stroje uvolní sevření ovládací rukojeti. K sekačce je k dispozici i sada BioClip, která umožňuje mulčování. Sekačka s hmotností 40 kg má šířku záběru 48 cm a objem koše 60 litrů. Její cena se pohybuje kolem 16 tisíc korun.

Robot seká za vás

Za robotickou sekačku Gardena R160 zaplatíte kolem padesáti tisíc korun. Co za to dostanete? Především trávník posečený bez jakékoli práce. Sekačka R160 poseká travnatou plochu o maximální rozloze 1 600 m2 efektivně, spolehlivě a bez vyjetých kolejí. Když to potřebuje, robotická sekačka se sama nabije v nabíjecí stanici. Aby vám nes ujela k sousedům, jednoduše pro ni vytyčíte pracovní plochu ohraničujícím vodičem.

U robotické sekačky se musíte smířit s tím, že neshromažďuje trávu do koše. Konečky trávy však seká opakovaně, takže zůstávají na ploše jen velmi krátké ústřižky, které poslouží jako přírodní mulč. Výšku sečení lze nastavit od 2 do 6 cm. S celkovou hmotností 11 kg zvládá robustní robotická sekačka stoupání do 35 %. Velká kola s hlubokým vzorkem zajišťují vynikající trakci, i když je terén kluzký. Různé časy sečení nebo dny lze nastavit pomocí velkého panelu pro výběr nebo pomocí displeje.

Citlivé kolizní senzory a ohraničující vodič napomáhají, aby se R160 vyhýbala překážkám na zahradě. Jestliže sekačku zvedneme, žací kotouč se okamžitě zastaví. To je základní bezpečnostní opatření, kterým lze předejít zranění dětí nebo zvířat. U přístroje existuje i možnost instalace tří vzdálených bodů pro spuštění, které garantují rovnoměrně posečenou trávu i v případě členitých travnatých ploch. Tři způsoby hledání zajišťují, aby sekačka rychle našla cestu zpět do nabíjecí stanice i ve velmi rozlehlé zahradě. Robotická sekačka je dodávána nabíjecí stanicí s přívodním elektrickým kabelem, ohraničujícím vodičem, skobami, náhradními břity, spojkami a konektory.

Pro menší a členité travnaté plochy do 800 m2 doporučuje výrobce i robotickou sekačku Husqvarna Automower 308. Díky odlehčené konstrukci se dá tento automat snadno zvednout a přenést, například mezi přední a zadní zahradou u domu. I tato sekačka se sama vrací do nabíjecí stanice, když potřebuje dobít baterii. Sekačka má srozumitelný, podsvícený displej a klávesnici pro osobní nastavení a funkci časovače. Je vybavena alarmem proti odcizení a zámkem PIN kódu. Doporučená maloobchodní cena je 45 990 korun.

V řadě Automower nabízí Husqvarna i další typy sekaček, vhodné spíše pro větší travnaté plochy o rozloze do 2 200 m2 a do 3 200 m2. U nejvyššího modelu 330X, který stojí necelých osmdesát tisíc, najdete GPS navigaci, která řídí efektivní pohyb sekačky i po rozlehlých pozemcích.

www.mountfield.cz, www.zahradahrou.cz, www.husqvarna.com/cz, www.gardena.com/cz, www.fieldmann.cz, www.fiskars.cz, www.stiga.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Sekačky pro malé zahrady

Sekačky pro malé zahrady