U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŮVAB malých stromků

Kategorie: Kouzlo zahrady 2006 – na terase | Autor:

Možná vlastníme větší kus zahrady, ale chceme v ní vymezit kousek nového prostoru. Jindy nemáme než terasu nebo balkon, možná jen větší kout u dveří, a toužíme u nich vytvořit zelený ostrůvek. Existuje řada možností, jak pozvat dřeviny do bezprostřední blízkosti obydlí.

Potřebujeme jen přiměřenou nádobu, kvalitní substrát, dobrý nápad, několik vhodně zvolených rostlin, trochu doplňkového materiálu a můžeme začít zahradničit. Sortiment vhodných dřevin je opravdu bohatý. Vybíráme mezi jehličnany i listnáči, málo vzrůstnými stromky i bohatou škálou keřů, nezapomeneme na druhy stálezelené. Rostliny navíc můžeme vzájemně důmyslně kombinovat.

Při osazování malého prostoru důsledně promyslíme podmínky, které jsme schopni rostlinám nabídnout. Jde především o expozici ke světovým stranám, oslunění či zastínění prostoru, četnost zálivky a nezapomeneme ani na péči, kterou chceme nebo můžeme rostlinám věnovat. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí do omezeného prostoru, ať již ve volné půdě nebo nádobách.

ZAKRSLÉ JEHLIČNANY

Zvlášť oblíbené jsou borovice (Pinus). Velmi efektní je kompaktní a pomalu rostoucí borovice lesní (P. sylvestris) -Watereri-. Ještě daleko úspornější vzrůst má borovice lesní (P. sylvestris) -Beuvronensis-. Nevelkou výškou a kompaktností vyniká borovice kleč neboli kosodřevina a samozřejmě tuto vlastnost ctí všechny kultivary z ní vzniklé, například Pinus mugo -Humpy-, -Krauskopf-, -Fischlen Boden- apod. Východoasijská borovice drobnokvětá (P. parviflora) se dá výborně tvarovat, a to jak v bonsajové misce, tak v zahradě. Borovici černou (P. nigra) v této skupině může reprezentovat kultivar -Spielberg-. A také české zahradnictví přispělo svojí troškou do mlýna, například světoznámým a vzácným čarověníkem z borovice blatky (P. uncinata) -Kostelníček-.

Ze smrků se do nádob nejčastěji používá smrk sivý (Picea glauca) -Conica-. Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis) s drobnými jehlicemi má sytě zelený kultivar -Compacta-. Také dálkami vonící cedr (Cedrus deodara) -Golden Horizon- s krásným žlutým nádechem je ozdobou miniaturní zahrady. Opravdovými milovníky slunných poloh, včetně exponovaných, jsou jalovce (Juniperus), kde najdeme jak plazivé a poléhavé druhy (J. procumbens -Nana-, J. horizontalis -Blue Ice- s modravým nádechem), tak kultivary úzkého a sloupovitého vzrůstu (J. communis -Sentinel-). Pro kompozici umístěnou většinu roku ve stínu nebo polostínu bude ideální dřevinou tis (Taxus baccata), půvabně působí sloupovité odrůdy v výrazně vybarveným jehličím, např. kultivar -Standishii- nebo -David-. Do polostínu vysazujeme také jedle, neměly bychom přehlédnout zakrslou podobu jedle balzámové (Abies balzamea -Nana-) nebo droboučkou odrůdu jedle korejské (Abies koreana -Oberon-). Vyžadují středně těžkou půdu dostatečně zásobenou humusem.

LISTNATÉ KEŘE

Zlatice (Forsythia) kvete v březnu a dubnu, bezlisté větvičky jsou po celé délce hustě posety květy. Zlatici se nejlépe daří na světlém a výslunném stanovišti. Na přistíněných místech méně kvete. Optimální je lehčí, středně vlhká výživná půda, je nenáročná. Vzrůstnější odrůdy můžeme velmi dobře udržovat řezem.

Vhodné odrůdy: Forsythia x intermedia: -Spectabilis- -Primulina-, -Parkdekor-, -Lynwood-, -Karl Sax-, -Goldzauber-, Forsythia japonica -Maluch-, Forsyhtia ovata, Forsyhtia suspensa.

U kdoulovců (Chaenomeles) oceníme nejen krásné jarní květy od bílé přes něžně růžovou, oranžovou až po sytě červenou, ale i jejich nenáročnost. Vyžadují slunnou polohu a propustnou půdu. Dobře snášejí sucho.

Vhodné odrůdy: Chaenomeles japonica -Sargentii-, Chaenomeles x superba: -Pink Trail-, -Pink Lady-, -Jet Trail-, -Crimson and Gold-, Boule de Feu, Chaenomeles speciosa: -Simonii-, -Nivalis-. Atraktivní vajgélie (Weigela) se zvonkově trubkovitými květy nezřídka kvete dvakrát, zjara a znova na podzim. Potřebuje propustné půdy a slunnou nebo jen mírně zastíněnou polohu. Vhodné odrůdy: Weigela: -Bristol Ruby-, -Candida-,-Minuet-,-Nana Variegata-, Weigela florida: -Purpurea-,-Variegata-,-Victoria-, Weigela decora (W. floribunda var. versicolor) -Eva Rathke- Evita-, Weigela middendorffiana -Piccolo- Tavolníky (Spiraea) nabízejí mnoho drobných druhů, ideálních pro malé zahrádky. Jsou hustě větvené, s květy v barvě bílé, růžové a červené. Mnoho odrůd se vyznačuje i atraktivní barvou listů, a to především v období rašení, či naopak na podzim. Najdeme zde i nepřehlédnutelné celoročně zlatavé olistění. Nejlépe prospívají na slunci, ale snesou i mírné zastínění.

Vhodné odrůdy: Spiraea japonica: -Atrosanguinea-,-Anthony Waterer, Dart-s Red-, -Golden Princess-, -Little Princess-, Ruberrima-, -Shirobana-, Spiraea x semperflorens: -Summer Snow-, Spiraea trilobata , Spiraea x arguta, Spiraea x cinerea -Grefsheim-.

Do výčtu patří i nizoučké rododendrony (např. Rhododendron impeditum, R. x preacox) kompaktní vždyzelená mahonie (Mahonia) s ostrými vykrajovanými listy nebo cesmína (např. Ilex crenata), dřišťály (Berberis candidula a verruculosa) a také brsleny (Euonymus) se zelenými i panašovanými listy v bělavých i zlatavých tónech.

Pečujme o ně!

Po osázení nádob nastává čas pravidelné péče. Nejdůležitější je zajistit rostlinám dostatek vláhy, ale současně je uchránit přemokření. Proto pod substrát nebo i do něj přidáváme vhodné komponenty, které umožní dobré hospodaření s vodou, nezapomeneme na drenáž a odtokový otvor.

   Zálivku doplňujeme i za zimních bezmrazých dnů, neboť zejména jehličnany a stálezelené dřeviny nepřestávají vypařovat vodu z listové plochy. Také doplňujeme živiny. Před zimou nezapomeneme nádoby řádně připravit, i když zmíněné druhy ani v nádobách nevymrzají. Rostliny z kontejnerů vysazujeme kdykoliv během vegetace, prostokořenné opadavé keře v bezlistém stavu na podzim nebo časně zjara a po výsadbě je sestříhneme.

***

Renesance zimostrázu

Se vždyzeleným zimostrázem (Buxus sempervirens) se setkáváme i v podobě rozmanitých figurálně tvarovaných keřů. Jednotlivě se uplatňuje jako výrazný doplněk architektury, často se umisťuje ke vstupu. Roste pomalu, výjimkou je odrůda -Raket-. Prospívá od slunných stanovišť až po místa stinná. Pouze na výrazném úpalu drobné listy blednou a získávají nepěkný hnědavý nádech. V zimě namrzá, proto nezapomeneme na pečlivou ochranu. Má ale vynikající regenerační schopnost. Proti škůdcům, kteří rádi napadají listy, zasahujeme v květnu a červnu.

O autorovi| HORTIservis.cz

Popisy k obrázkům

Cesmína

Existuje řada dřevin, které se dají pěstovat v nádobách

Zlatice

Lýkovec

Borovice

Autor fotografií: FOTO HORTISERVIS, ARCHIV PPH

PŮVAB malých stromků