U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DROBNÉ OPRAVY DŘEVA

Kategorie: Moderní dílna – speciál | Autor: PETR PETŘÍČEK

Na půdě chalupy máte starý kus nábytku, třeba dřevěný stolek, který byl původně krásný, ale nyní je ve špatném stavu. Jak docílíte toho, aby znovu vypadal jako nový?

   Nejdříve je třeba odstranit starý popraskaný lak. K tomu poslouží nejlépe odstraňovač starých nátěrů, který se natře na plochu nábytku a podle tloušťky nánosu laku se nechá od 30 minut do půldruhé hodiny působit. Poté se odstraňovač nátěru i se starým lakem špachtlí z celého kusu nábytku pečlivě seškrábe. Jiný způsob odstranění starého nátěru je seškrábání ciglinou (ocelovou planžetou), kterou se barva stáhne jedním směrem dolů. Suché dřevo dokonale přebrousíme smirkovým papírem a zkontrolujeme, zda ve dřevě není červotoč. Pokud zjistíme, že dřevo je místy napadené, použijeme přípravek Červostop, který se nasává do injekční stříkačky a vstřikuje do otvorů po škůdci, čímž se červotoč zlikviduje.

Doplnění chybějících částí

Může se stát, že stolku nebo židli chybí jedna noha nebo některý z ozdobných prvků. Šikovný restaurátor dokáže vyrobit repliku k nerozeznání od originálu. Někdy však je třeba pouze vypadlou nohu od stolku znovu připevnit. Tradičním způsobem je spojení klihem, ale dnes se častěji používá lepidlo, např. konstrukční lepidlo Exel One. Natřou se jím obě dvě slepované části, přiloží se k sobě a upevní cca na půl hodiny truhlářskými svorkami nebo do svěráku.

Poškrábání a oděrky

Pokud se jedná jen o malý škrábanec, doporučují se dnes moderní retušovací tužky na bázi alkoholu. Jsou v různých barvách i odstínech např. firma Europa Antik nabízí světlý, střední a tmavý ořech, třešeň, smrk, mahagon a jiné. Stačí jimi pouze lehce přejíždět poškozené místo. Když se jedná o trhlinku, můžeme ji vyspravit dalším novým postupem pomocí voskových tyčinek. Existují opět v několika barvách a v podstatě se nahřejí (třeba fénem) současně se dřevem, na které se nanášejí, vosk se rozetře do trhliny a zaleští. Na velké trhliny se používají tmely, mohou být rozmíchatelné s vodou, nanesou se, zhruba po 30 minutách ztvrdnou a přebrousí se.

Povrchová úprava

Ošetření leštidly typu Diava dnes nahrazuje ze staré technologie vycházející, ale znovu oblíbené voskování. Přírodní vosk Antikhof obsahuje včelí vosk a Carnaubu (ochranný, téměř nerozpustný vosk), který zkvalitňuje tuhnutí. Vosk se nanáší štětcem po celé ploše a nechá se působit po dobu 24 hodin. Kartáčem (na menší plochy postačí i obyčejný čistý kartáč na boty s tvrdým chlupem) se vosk dokonale rozetře. Chalupář, který takto upravuje třeba větší trámy, může použít i velký kartáč na vrtačku, aby pracoval rychleji. Kartáče na vrtačku jsou buď nižší na rovné plochy, nebo vyšší do dřevěných koutů a oblouků. V případě, že dřevo má velkou savost, jsou vhodné dva nátěry voskem. Pokud se k nábytku může dostat voda, například rozlitím po desce stolu, doporučuje se voděodolný vosk.

Možná je také kombinace použití mořidla (např. Antik středně hnědý) a následně voděodolného vosku. Další možností je šelaková politura, zejména na třešňové a ořechové dřevo (šelak je přírodní surovina s obsahem vosku). Tento způsob úpravy je však velmi náročný, vyžaduje zkušenost, protože by mohlo dojít k poškození nábytku a vyplatí se tedy svěřit jeho ošetření odborníkovi.

www.europaantik.com

***

KDYŽ SE ŘEKNE…

* VOSK VČELÍ

Jedná se o přírodní produkt živočišného původu (výměšek včely obecné – Apis mellifica nebo včely italské – Apis ligustica). Získává se z včelích pláství zbavených medu po přetavení v horké vodě, kde se oddělí nečistoty a vedlejší produkty. Po chemické stránce je včelí vosk směsí palmitanu myricylnatého (85 – 96 %), volné kyseliny cerotové, kyseliny melissové a myricylacetylalkoholu. Bod tání je 61 až 64 °C.

* CARNAUBA – VOSK KARNAUBSKÝ

Rostlinný vosk z listů brazilské palmy z rodu Carnauba, získávaný každoročně ve značných množstvích. Hlavní součástí jsou voskové estery. Je velmi tvrdý a používá se na politury a na kopírovací papíry. Často se mísí s voskem včelím.

* ŠELAK

Je přírodní tuhá pryskyřice, tzv. živočišný polymer, v podstatě produkt látkové výměny samičky červce lakového (Carteria lacca), která si vytváří ochranný štít pro sebe i pro vajíčka převážně na mladých větvích tropických smokvoní, zvláště pipalu posvátného – Ficus religiosa. Bod tání 80 – 120 °C. Používá se na politury.

* MOŘENÍ

Povrchová úprava dřeva mořidly, např. vodovými, lihovými, olejovými různých barev k zabarvení dřeva, popřípadě k zesílení jeho přirozené kresby nebo k napadobení jeho stárnutí.

POSTUP PŘI POVRCHOVÉ ÚPRAVĚ

1) Nejdříve odstraníme starý nátěr. Použít lze i ciglinu (ocelovou planžetu),kterou barvu seškrábeme jedním směrem dolů

2) Trhliny na povrchu dřeva můžeme vyspravit voskovou tyčinkou. Po nahřátí tyčinky i dřeva fénem se vosk vetře do trhliny

3) Malé škrábence lze odstranit retušovacími tužkami, které jsou vyráběny v různých barvách a odstínech

4) Opravené a nalakované dřevo závěrem ošetříme voskováním. Vosk naneseme štětcem po celé ploše a necháme působit cca 24 hodin

5) Na menších dřevěných plochách postačí vosk dokonale rozetřít ručně čistým kartáčem

6) K rozetření vosku na větších ošetřovaných plochách můžeme použít i kartáče na vrtačku

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: IVAN POLTAVEC

DROBNÉ OPRAVY DŘEVA