U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Postavte si vinný sklep

Kategorie: Volný čas | Autor: red, foto archiv

Inspirace a soutěž pro milovníky dobrého vína

Mnozí lidé jsou posedlí sebeklamem, že běžný suterén či přístěnek v něm, nevytápěná venkovská chalupa nebo psí bouda mohou bez úprav posloužit pro delší skladování vína.

V souladu s touto představou zvolíte vhodný koutek vzdálený od vibrací na nevyužité straně vaší garáže; postavíte – jen tak pro jistotu – neizolovanou stěnu s neizolovanými dveřmi, zavěsíte světlo a vyzdobíte prostor obaly z bedniček od vín z Bordeaux. Po pěti letech laskavého zanedbávání se rozhodnete zahájit konzumaci některých svých jemně vyzrálých pokladů… Se zděšením pozorujete, že hladina tohoto 8 let starého vína poklesla. Hosté na večírku se zdvořile zdržují komentářů o víně. Vy sám si všímáte, že zanechává ve sklenicích hnědý okraj usazeniny a že má “kartónovou” příchuť.Tyto řádky jsme přečetli v knížce, kterou napsal Dr. Richard M. Gold, nadšený milovník a znalec vín. Pochází ze Spojených států, ale vědomosti o víně a první láhve získal v Burgundsku, v oblastech okolo Bordeaux a posléze i blíže svému domovu – v údolí Hojnosti (Napa Valley) v Kalifornii. Již před více než dvaceti lety došel k závěru, že je nutné vyřešit otázky týkající se skladování vlastní kolekce vzácných vín a začal navrhovat a stavět vinný sklep ve svém domě v Amherstu, ve státě Massachussetts. Celý proces mu trval několik let a stál jej mnoho těžké práce.Na své objevy i omyly vzpomíná s humorem, ale navzdory tomu nejde o beletrii. Doktor Golg se díky své touze mít stále po ruce dostatek láhví oblíbeného moku pro každou příležitost, stal klimatologem, půdoznalcem, specialistou na vlhkost a izolace, znalcem stavebních hmot a stavitelem. Podle tvaru a velikosti láhví oblíbených značek z Bordaux a Burgundska propočetl i velikost polic, které si rovněž sám vyrobil. Klobouk dolů. Druhou polovinu knížky, která je rovněž poučná pro každého začínajícího i mírně pokročilého vinaře, budete číst skutečně jako beletrii. Dozvíte se, kde nakupovat víno, jak se nenechat napálit a bez jakých pomůcek se správný vinař neobejde. Připomenete si zásady degustace, které vám jistě nejsou zcela neznámé, a poučíte se, jak malou degustaci pro přátele zorganizovat. Autor knížky vám přeje, aby se na ní neobjevil žádný “vinný snob”. Jak ho poznáte? Dejme na závěr opět slovo Dr. Richardu M. Goldovi.Vinný snob provádí mnohé stejné věci jako enofilové a znalci vína, ale také se snaží soustředit nemírnou energii na pokusy vyhlížet rafinovaně, blazeovaně a intelektuálsky. Vinný snob si váží sám sebe a možná několika mezinárodně proslulých expertů, a jen tuto skupinku považuje za skutečné znalce vína. Vinný snob je příležitostně zběhlý, většinou však nikoliv. Kdyby totiž byl skutečným znalcem, nemusel by to inzerovat.

O co vlastně soutěžíme?

Odpověď se sama nabízí. Deset čtenářů, kteří budou v soutěži nejúspěšnější, získají právě knížku Richarda M. Golda (vydalo ji nakladatelství Geronimo Collection, Praha). Jaká jsou pravidla? Zvítězí ti, kteří nejvtipněji zformulují odpověď na otázku Proč si postavit či nepostavit vinný sklep. Rozsah není striktně stanoven, neměl by však přesáhnout jednu rukopisnou stránku. Příspěvky, z nichž vybrané také otiskneme, posílejte na naši adresu do 30. listopadu 2002.

Postavte si vinný sklep