U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VANA JAKO NOVÁ

Kategorie: Stavba | Autor: it

Opravujeme starý nebo poškozený povrch vany

Pomocí nových speciálních laků firmy Jaeger si můžeme sami opravit jak různá menší poškození povrchu vany, tak si zrenovovat pomocí nového nátěru celou vanu. Laky jsou určeny na smaltované litinové a ocelové vany, sprchové vaničky, umyvadla a další předměty s touto povrchovou úpravou. Životnost a vzhled nátěru jsou srovnatelné s původním smaltem. Výhodou této opravy je, že se vyhneme vybourávání staré nebo poškozené vany při výměně za novou a problémům s tím spojeným.

Vana v novém hávu

Pro kompletní nový nátěr vany je určen Badewannen Lack 880, trojsložkový epoxid. Nabízí se v šesti barevných odstínech (bílá, manhattanská šeď, bahamská béžová, bermudská modř, pergamon a jasmín), takže můžeme získat vanu v nové barevnosti. Nátěrový set obsahuje plechovku s lakem, plechovku s tvrdidlem, lahev katalyzátoru, štětec, moltoprénový váleček, brusný papír, dřívko na míchání, vaničku na natírání, sáček s odvápňovacím prostředkem. Balení postačí na nátěr jedné koupací vany (asi 4 m2). Pokud chceme u vany změnit původní tmavý odstín povrchu na světlý, je třeba nanést dvojitý nátěr. Při práci je nutné přesně dodržet uvedený technologický postup. Teplota místnosti musí po celou dobu práce a následného vysychání být nejméně 22 °C, relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 50 %. Vanu je třeba důkladně vyčistit (tekutým pískem, odvápňovacím prostředkem, brusným papírem zbrousit drsná místa či nerovnosti, vyčistit lihem a nakonec vytřít antistatickou utěrkou), případně opravit (poškozená místa vytmelit a zbrousit). Je potřeba pečlivě zakrýt nebo oblepit všechny pochromované části a silikonové těsnění kolem vany. Nátěr je třeba provést rychle, protože zhruba po 40 minutách od smíchání komponent začíná proces tvrdnutí laku. Lak se nejprve po celé ploše vany rozetře štětcem, potom stejnoměrně rozválí válečkem. Po pěti hodinách už není lak citlivý na prach, do té doby musí zůstat koupelna zavřena. Během 5 dnů vysychání nátěru se vana nesmí používat a na její povrch se nesmí dostat žádná voda. Odměnou za pečlivou práci by měla být vana s dokonalým, krásně lesklým povrchem – prostě jako nová. Cena za kompletní set se v Baumarktu pohybuje do 3000 Kč.

Menší opravy

Pro drobnější opravy smaltovaného povrchu litinových a ocelových van a vaniček je určen Keramik und Emaille Reparatur Set. Obsahuje tmel a sprej a oprava s ním je velmi jednoduchá. Na poškozené místo (dobře očištěné, odmaštěné, vybroušené a suché) se špachtlí nanese tmel (smíchaný s tvrdidlem), po 30 minutách se vybrousí, odstraní prach a opravené místo se vícekrát tence přestříká sprejem. Ten opět dodá poškozenému místu ztracený lesk. Opravenou vanu nesmíme 4 dny používat. Opravný lak se prodává v odstínech bílá, bahamská béžová a manhattanská šedá.

Drobné retuše

Pro malé oděrky smaltovaných předmětů je tu retušovací barva Lackstift. Je ve třech odstínech: bílá, bahamská béžová a manhattanská šedá.

VANA JAKO NOVÁ