Broušení dřeva

Použití některé z elektrických brusek či manuálních pomůcek k obroušení povrchu dřeva připadá v úvahu, když chcete oživit či připravit k natírání povrch dřevěné konstrukce, dřevěného obložení ale i zahradního nábytku.

K výhodám excentrických brusek patří i skvělá ergonomie pro pohodlné broušení

Nejjednodušší je upravovat dohladka povrch dosud neupravených desek či jiného materiálu z masivního dřeva. V těchto případech nejlépe docílíte hladkosti bez třísek a „chlupů“ pomocí ručního či elektrického hoblíku nebo stolní hoblovačky a následného broušení, které se doporučuje mezi jednotlivými vrstvami nátěrových hmot na dřevo. Jemné přebroušení brusnou houbičkou či smirkovým papírem s jemným zrnem zbaví povrch posledních zbytků drsné struktury, která pak působí rušivě na dotek a zatrhávají se o ni například rukávy na oděvu. Navíc vytvoří přebroušená vrstva laku, lazury či barvy soudržnější podklad pro tu další a zvýší její trvanlivost.

O něco složitější variantou je úprava opotřebovaného povrchu stolu či nábytku poznamenaného škrábanci, vrypy, stopami po dětských výtvarných aktivitách či fleky po vylitých nápojích. Brousí se většinou najemno a větší úběr materiálu je žádoucí pouze v případě, že jsou vrypy opravu hluboké, nebo dokonce v některém místě zůstala odštípnutá tříska. I v těchto případech je nakonec možné začít hoblováním povrchu, ideálně pomocí elektrického hoblíku s možností nastavení kontroly hloubky úběru třísky. Pokud jsou vrypy či poškození povrchu příliš hluboké, zvažte spolu s broušením i použití výplňových brousitelných tmelů. Chcete-li i po opravách zachovat přírodní povrch dřeva, existují i tmely v přirozených „dřevěných“ odstínech.

Používejte kotouče, kompatibilní s odsáváním jednotlivých typů brusek

 

Elektrické brusky

Broušení zjednoduší a urychlí elektrické nářadí. Přímo pro tyto účely jsou určeny vibrační a excentrické brusky, s jejich pomocí lze docílit nejhladšího a nejkvalitněji opracovaného povrchu. Zatímco u vibrační desky má úběr svrchní vrstvičky dřeva „na svědomí“ vibrující deska s brusným papírem, která díky obdélníkovému či čtvercovému tvaru skvěle brousí v rozích, excentrická bruska má brusnou desku nejčastěji kulatou, případně ve tvaru delta (žehličky), a na rozdíl od vibrační přidává ke kmitavému (vibračnímu) pohybu i pohyb po kružnici. Tím lze docílit hladkosti beze stop po kotouči, které často vznikají u jiných způsobů rotačního broušení (brusné kotouče na vrtačce nebo na úhlové brusce).

 

 


Pokud jsou vrypy či poškození povrchu příliš hluboké, zvažte spolu s broušením i použití výplňových brousitelných tmelů.


 

Broušení dřeva