O větev kratší

Rubrika: Dílna, Zahrada

Středověk měl pár „báječných“ vynálezů na zkracování lidí, my pro změnu máme spoustu promyšlených nástrojů na zkracování výhonů dřevin, tedy stromů a keřů.

Náčiní na střihání a řezání výhonů a větví jsou nepostradatelným vybavením zahrádkářů. Protože každá rostlina vyžaduje údržbu v jiném období, jsou tyto nástroje v permanenci skoro po celý rok. Před příchodem jara se prořezávají ovocné stromy, na vrcholu sezóny se stříhají živé ploty, na podzim se omlazují některé keře. Na trhu je nepřeberné množství výrobků, které nám péči o dřeviny výrazně ulehčují.
Obecně platí, že střih je rychlejší, čistší a pro rostlinu příznivější než řez. Vedle toho, že ve srovnání s „pižláním“ ušetříme čas a práci, perfektní povrch řezu urychluje hojení rány a snižuje riziko infekce houbovým onemocněním. Stříhání je omezeno průměrem výhonu, ale dnešní velké nůžky s převodem dokážou ustřihnout i větve o průměru pět centimetrů. Střižné ústrojí se liší podle toho, zda je určeno na čerstvé, nebo suché dřevo, tedy jestli využijeme smyk, nebo tlak.


Řezání je pomalejší, ale nevyžaduje takovou sílu a nakonec pomocí pilky zdoláme i ty nejtlustší větve. K dispozici je široká škála nástrojů s pilovým listem, řetězem i kotoučem. Pil se daleko víc než nůžek dotkla průmyslová revoluce, takže vedle klasických ručně tahaných či tlačených pilek máme stroje elektrické a benzinové. Trendem jsou akumulátorové pily.
Jak nůžky, tak pily se vyrábějí také v provedení, které dovoluje stát oběma nohama pevně na zemi a přitom prořezávat větve v koruně stromů.


Třikrát větší síla

Fiskars před dvaceti lety vyvinul patentovaný střihací mechanismus PowerGear, který patří k nejúčinnějším pracovním nástrojům pro střihání silnějších větví. Třístupňové ozubené kolečko ztrojnásobuje střižný výkon a rovnoměrně rozděluje působící sílu. Nové nůžky na větve Fiskars mají lepší ergonomický tvar a jsou pohodlnější na použití. Na rychlé prořezání slabších větví jsou tu pak nové nůžky Fiskars Solid. Cena od 1 350 Kč.

Univerzální akunůžky

S akumulátorovými nůžkami na trávu a keře Fieldmann FZN 4002-AT záda nebolí. Mají totiž teleskopickou rukojeť, která umožňuje střihání trávy, především začišťování okrajů trávníku s lištou šíře 80 mm, ve stoje. Po sejmutí prodlužovací rukojeti a výměně střihací lišty máme k dispozici nástroj pro zastřihávání keřů a úpravu okrasných dřevin. Délka lišty na keře je 110 mm. Otočná hlava umožňuje nastavení úhlu střihu do 4 různých pozic pro efektivní práci ve špatně přístupných místech. Cena: 899 Kč.

Klasika na živý plot

Teleskopické ruční nůžky Fieldmann FZNR 1021 se hodí pro sestřižení spíše kratší nízké stěny, případně na dostřihávání plotu. Zvládnou ustřihnout větve o průměru až 5 mm. Čepele s vlnitým výbrusem zajistí, že větve nesklouzávají a vy dosáhnete požadovaného úhlu střihu. Díky teleskopickým rukojetím, které lze prodloužit o 200 mm na celkovou délku 820 mm, lze bez problémů střihat i dolní partie živého plotu bez ohýbání se, popřípadě upravit i horní partie nebo vyšší ploty. Cena: 499 Kč.

Výškové práce

Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka Gardena TCS Li-18/20 je ideálním pomocníkem k prořezávání stromů a větví ve velké výšce, aniž byste museli použít žebřík. Uživatelé jistě ocení i lehkost násady. Úzká nastavitelná řezací hlava se dostane i do husté koruny a do výšky až čtyři metry a je možné ji nastavit do potřebného úhlu. Díky energii z akumulátoru můžete s tímto nástrojem pracovat bez omezení po dobu přibližně 20 minut (asi 140 řezů větví o průměru 5 cm). Cena: 4 550 Kč.

Střihání v koruně

Zahradní univerzální teleskopické nůžky Fiskars UP86 mají pracovní dosah do výšky až šest metrů. Je to víceúčelový nástroj pro střihání v korunách stromů a v hustém křoví. Velkou střihací sílu vyvinete pouhým posunem oranžové rukojeti nebo zatáhnete za oranžovou kuličku, když střiháte v maximální výšce. Délka násady je nastavitelná v rozmezí 2,3 až 4,1 metru a úhel stříhání v rozsahu 230°. Cena: 3 410 Kč.

Elektrický plotostřih

Elektrické nůžky na živý plot Hecht 611 je kombinací kvalitní ergonomie, dobrého vyvážení a skvělého poměru výkonu a hmotnosti. Práce s plotostřihem často vyžaduje dlouhé držení nástroje v nepřirozených polohách, které je nepříjemné a únavné. Proto je tolik důležité dobré vyvážení a nízká hmotnost, která u tohoto stroje činí 4 kg. Motor má příkon 750 W, lišta je dlouhá 68 cm a ustřihne větve až 24 mm v průměru. Otočná rukojeť pak umožní pohodlnou obsluhu ve všech polohách. Cena: 1 699 Kč.

Univerzální křovinořez

Křovinořez s dělenou hřídelí Honda UMC 425 patří do skupiny strojů Versatool. To znamená, že k jedné pohonné jednotce můžete připojit různé pracovní nástavce. Pro řezání a střihání dřevin jsou to prořezávací pila a nůžky na živý plot. Srdcem stroje je čtyřdobý benzinový motor o výkonu 0,72 kW, který má nízkou hlučnost i spotřebu a větší sílu v nízkých otáčkách. Proto je vhodný k pohonu celé řady dalších nástrojů, jako je žací hlava, foukač, zařezávač trávníku a kultivátor. Cena pohonné jednotky: 10 990 Kč, cena nástavce s prořezávací pilou: 5 490 Kč, cena nástavce s nůžkami na živý plot: 7 991 Kč

Plotostřih pro náročné

Velmi lehké akumulátorové nůžky Metabo AHS 36 V jsou určeny k profesionálnímu nasazení. Vynikají nízkými vibracemi a perfektní ergonomií. Počet řezů na volnoběh je 2 700 za minutu a motor má elektronickou ochranu při zaseknutí. Metabo používá nejkvalitnější lithiové články, proto si může dovolit dát na akumulátor nadstandardní záruku tři roky. Cena včetně akumulátoru a nabíječky: 11 241 Kč.

Tiché střihání

K akumulátorovým nůžkám na živý plot Husqvarna 136LiHD45 stačí zakoupit jednu nabíječku a jeden či dva akumulátory, které fungují se všemi zahradními i lesními stroji této značky poháněnými energií z lithiových článků. Ve srovnání s benzinovými nůžkami jsou tiché, neprodukují škodlivé emise a obsluha i údržba jsou nesrovnatelně lehčí, především odpadá startování spalovacího motoru a dolévání pohonných hmot. Délka střihací lišty je 45 cm. Cena bez akumulátoru a nabíječky: 5 990 Kč.

Vysoká kvalita

Mezi ručními pilkami na dřeviny vyniká japonská značka Silky, která vyrábí pily pověstné kvality už od roku 1919. K prořezávání stromů ze země je určena teleskopická pila Hayauchi, která se vyrábí s prodlužovací tyčí v různých délkách od 3,67 do 6,3 metru, takže dosah je až 8 metrů. Délka pilového listu je 390 mm a zuby jsou speciálně broušeny pro rychlé a přitom velmi čisté řezání. Cena: od 5 699 Kč.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

O větev kratší

 

O větev kratší