Koberce a koberečky

Pohlcují zvuky, snižují koncentraci jemného prachu, zvyšují komfort při chůzi a působí elegantně. Koberce z vlny dokonce regulují mikroklima v interiéru, a protože vydrží celé generace, mohou se proměnit v zajímavou investici.

Tkaný koberec Tolsey s příměsí vlny je tkaný v copech. 170 × 240 cm, 14 310 Kč (foto La natura)

Kusové i celoplošné koberce už tradičně zpříjemňují a zútulňují interiéry. Kromě estetické roviny jsou také praktické. Tlumí kročejový hluk, snadno se udržují, snižují riziko uklouznutí na podlaze a pochopitelně v místnosti udržují teplo. V tomto ohledu jsou praktické kusové koberce sloužící jako předložky před postel nebo pohovku, protože jen málokdo se rád dotýká chodidlem studené a tvrdé podlahy.

Hladce tkaný kobereček můžete obrátit, protože z obou stran vypadá stejně. 60 × 90 cm. 199 Kč (foto IKEA)

V posledních letech se trh s koberci rozrostl, a tak lidé mohou vybírat z nepřeberného množství druhů, barev, vzorů, materiálů nebo rozměrů koberců. Ty se liší nejen designem, ale také výškou vlasu a materiálem. Právě zpracování koberce má vliv na to, jak odolný bude a jakou zátěž unese.

 

Umělý sisalový koberec Junge je z polypropylenu a hodí se i do venkovního prostředí. 200 × 300 cm. 4 035 Kč (foto Rugvista)

Kusové koberce

V případě kusových koberců patří k levnějším typům takzvaný bouclé, což je tkaný koberec bez vlasu. Je vhodný i do venkovních prostor, například na terasu nebo chodbu, kde je vyšší zátěž. Protože je bez vlasu, jednoduše se udržuje. Může zmoknout a zase bez problémů uschne.

Koberec z bavlny jako předložka k posteli stačí. 140 × 70 cm, 449 Kč (foto Tchibo)

Většina kusových koberců se vyrábí z polypropylenu. Tyto koberce odolávají vysoké zátěži, jsou cenově dostupné a dobře se po nich chodí. Vyšší vlas mají koberce typu frisé, které jsou k dostání s dlouhým i kratším vlasem. Dalším typem jsou koberce z materiálu heatset, jemuž se přezdívá umělá vlna. Struktura vlákna se totiž podobá vlně, koberec je na dotek měkký a jemný, může mít i velmi vysokou hustotu vláken, takže drobečky a nečistoty nepropadají, ale drží se na povrchu. Koberce s dlouhým vlasem jsou známé jako shaggy a hodí se zejména do ložnice nebo před sedačku.

Bavlněný kobereček Ditta Indigo. 60 × 90 cm. 492 Kč (foto Bella Rose)

Nepřekonaným materiálem je vlna. Má vlastnosti, které nelze nahradit umělými materiály. Výhodou je vysoká hustota vlasů a kvalita zpracování. Protože je vlna přírodní materiál, umí nasát vlhkost; pokud je v interiéru suchý vzduch, zase vlhkost uvolní, čímž přirozeně reguluje mikroklima.

Metrážový koberec Zaragoza 1633 v béžovo-modré barvě je ze 100%
polypropylenu. 916 Kč/m o šíři 4 m (foto Můj koberec)

Celoplošné koberce

Také výběr metrážního koberce se řídí podobnými pravidly. Důležité je vědět, do jaké místnosti koberec přijde a jaké zátěži bude vystavený.

Střižené koberce jsou vyrobeny tak, že vlas se utká jako smyčka, která se posléze ustřihne strojem. Smyčkové koberce tvoří vlákna protkaná na druhou stranu. I proto jsou odolnější a používají se do prostor s vyšší zátěží, zatímco střižené koberce jsou měkčí a vhodnější do ložnic nebo obýváků.

Běhoun z bavlny a viskózy (15 + 85 %) a rozměry 68 × 220 cm bez protiskluzové vrstvy na spodní straně je dobrou, lacinou volbou. 1199 Kč (foto Cellbes)

„Co se týká materiálu, tak polypropylen je považovaný za základ, je levnější. Polyamid je měkčí a odolnější, koberce mívají lesklejší efekt,“ vysvětluje Marek Černý, odborník na koberce.

Metrážní koberce se prodávají v rolích, většinou čtyřmetrových, některé jsou ale třímetrové nebo pětimetrové. Při výběru koberce je třeba počítat, aby zůstalo co nejméně zbytkového materiálu.


Vlněný koberec Strawberry Thief Crimson z řady Pure Morris, 140 × 200 cm byl ručně vyroben v Indii. 15 367 Kč (foto Létající koberce)

Služby pro zákazníka
Vzorky koberců zdarma, bezplatné vizualizace, doprava zdarma a další služby nabízí v rámci nového konceptu All Inclusive největší internetová prodejna koberců v České republice www.můjkoberec.cz.


Dobré rady
• Do běžného bytu stačí střední zátěžová třída 22. Minimum je 21 a nejvyšší je 23.
• Před výběrem kusového i metrážního koberce bychom měli vždy znát odpovědi na základní otázky, tedy kam koberec pořizujeme a jak velké zátěži bude vystavený. Zatímco do ložnice jsou příjemné koberce s vyšším vlascem, do kuchyně je vhodnější zvolit kusový koberec nebo běhoun, jenž se snadno udržuje.

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: se souhlasem firem La natura, Ikea, Rugvista, Tchibo, Bella Rose, Můj koberec, Cellbes, Létající koberce

Koberce a koberečky