Nábytek z klacků

Rubrika: Interiér

Z křivých kmínků, větví a klacků může vzniknout neobyčejně zajímavý nábytek a bytové doplňky.

Postel s robustním čelem

Hledáte nevšední kousek nábytku, který by se dobře vyjímal ve staré chalupě nebo na chatě? Pokud vás neláká běžný rustikální ani malovaný nábytek, máme pro vás zajímavý tip. Jde o nábytek, který byl vytvořen (zcela nebo částečně) z nerovných nebo i dost pokroucených kmínků, větví, klacků. Díky tomu získá originální vzhled.

Jaké dřevo zvolit?

Na výrobu takového nábytku nebo doplňků je nejlepší použít dřevo, které pobylo nějaký čas ve vodě – kůra je dokonale odstraněna, povrch získal našedlou patinu a dřevo je dokonale konzervováno. Pokud nechceme změnit jeho barvu (nejhezčí je ovšem jeho přírodní barevnost), není ani nutný nátěr lakem.

Pro velkou svíčku vytvoříme svícen z klacíků na míru

Vhodné dřevo se dá najít i v lese, ale pokud tu leží dlouho, může být sice bez kůry, ale křehké. Záleží pak na tom, k čemu má sloužit – jako nohy stolku se nehodí, ale například na rám obrazu je lze použít.

Podle toho, co budeme chtít vyrobit, si vybereme dřevo jen mírně nerovné nebo hodně křivolaké, robustní nebo slabší. Využít se dají nejen delší kusy, ale i menší, všelijak tvarované kousky – ty se výborně hodí na výrobu menších doplňků, například lamp či svícnů.

Kdo by si netroufl na kompletní výrobu, může zajímavým dřevem některý kus nábytku nebo doplňku jen dotvořit.

Lože jako pro krále

Impozantní lůžko vznikne z běžné postele, když ji doplníme nebesy, jež přidržují různě pokroucené kmínky či silné větve

Stačí k obyčejnému lůžku vytvořit z delších robustních klacků konstrukci pro nebesa. Patřičně široký pruh látky vytvoří za postelí „čelo“, nad hlavou stříšku a vpředu bude splývat dolů nebo ho připevníme k jednomu sloupku. Takové lože vám pak může závidět i král.

Pokud se pustíme do výroby sedacího nábytku, dbáme na to, aby dřevo mělo dostatečnou nosnost, konstrukce byla pevná a povrch byl hladký, bez třísek a výčnělků.

Originální stolky

V interiéru se uplatní i stolky, jejichž deska bude jednoduchá, symetrická, ale nohy bude tvořit všelijak pokřivené rostlé dřevo. Tady je prostor pro fantazii, počet noh není nijak omezen. Můžeme tak vyrobit malý odkládací nebo noční stolek, ale i velký jídelní stůl do kuchyně nebo na terasu.

Odkládací stolek má zajímavě propletené nohy z rozvětvených kmínků či větví

Nerovné dřevo se hodí i na další typy nábytku a bytových doplňků – na policové skříňky, garnýže, hambálky nad kamny, rámy obrazů a zrcadel, paravány, lustry, lampy, koupelnové žebříky na ručníky, věšáky.

Lampy a svícny zvládnete

Kdo si netroufne na větší věci, ale „klacíkový“ design se mu líbí, může proměnit starší stolní či stojací lampu s jednoduchou nohou. Tu obloží různě pokřivenými delšími klacíky nebo menšími „hrudkami“ dřeva. Dlouhé klacky stačí jen převázat lýkem (až zatoužíme po změně, nebude problém klacíky odstranit), malé kousky bude třeba přilepit. Jednoduché bude vytvořit i svícen, využít pro něj můžeme různé tvary dřeva – delší klacíky i hrudky. Dřevo k sobě buď přilepíme, nebo provrtáme a navzájem upevníme vhodným spojovacím materiálem.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Uložit

Uložit

Nábytek z klacků