Variace na světnici

Rubrika: Interiér

Dnešním obývacím pokojům v chalupách předcházela obytná místnost, která sloužila jak k celodennímu využití, tak ke spaní a rovněž jako kuchyně. Známe ji jako světnici, sednici, seknici a má i další názvy.

Buďte kreativní a kombinujte. Aby v interiéru nebylo příliš mnoho barev a dekorů dřeva, část nábytku a doplňků volte v bílé barvě

Přestože chalupy a chaty i dnes zvenku vyhlížejí jako stará stavení, často svým majitelům nabízejí ten nejvyšší komfort, pohodlí i útulnou atmosféru. Jaký preferujete styl? Líbí se vám tradiční český interiér, skandinávský styl, který máme v oblibě pro jeho praktičnost a jednoduchost nebo vás okouzlil provensálský, anglicky, italský nebo španělský venkov? A co koloniální nábytek? Vybírejte podle architektury chaty nebo chalupy.

Do české roubenky se hodí selský nábytek, ale nemusíte se bát kombinace několika stylů. Všimněte si konferenčního stolku, který majitel chalupy vytvořil z dřevěného kola

V prvním případě můžete vycházet z barevného selského nábytku nebo vsaďte na kresbu a barvu přírodního dřeva, kterou necháte vyznít pod lakem, olejem nebo voskem, popřípadě pod lehce tónovanou lazurou. Středozemní styl charakterizuje bílá a modrá barva i další pastelové tóny, bělené dřevo, zestařené povrchy, zrcadla v masivních rámech, lampy, florální dekory a proužky na tapetách a textilu, a vhodné nádobí a dekorace, které vašemu druhému domovu dodají patřičnou atmosféru. Podobně je tomu i u zařízení anglického venkova, tady se vedle bílé barvy prosazuje hlavně šedá a šedomodrá.

Dřevo na nás dýchne pohodou a klidem. Sednice roubenky je vybavena replikami starodávného nábytku, fortelným stolem s dřevěnou lavicí, kuchyňskou linkou i kachlovými kamny se sporákem (Roubenky Roubal)

www.anglickasezona.cz, www.roubenkyroubal.cz

Připravila: Helena Štětinová

Foto: Vladimír Hájek, Petr Živný, Roubenky Roubal, Anglická sezóna

Útulnou atmosféru dodá nábytek ve stylu anglického venkova v bílé a šedé barvě (Anglická sezóna)

 

Variace na světnici