Stolky a stolečky

Rubrika: Interiér

Vedle tak zvaného konferenčního stolku, který má své místo u pohovky a je menší a nižší než jídelní stůl, můžeme interiér vybavit celou řadou dalších stolků s různým určením: servírovacím, odkládacím, květinovým, hracím apod.

Úzký odkládací stolek se dvěma deskami se hodí pro umístění dekoračních předmětů, zásuvky skryjí potřebné drobnosti (Rott)

Nejvyužívanější je již zmíněný konferenční stolek u pohovky či křesel, který slouží nejen pro servírování nápojů a „malého“ jídla, ale většinou si také na něj odkládáme vše, co zrovna potřebujeme nebo čím se zabýváme – brýle, telefon, knihu, noviny s křížovkou, notebook, pletení, rozebraný a právě opravovaný mixér a podobně. Na tolik věcí trochu malá plocha, co říkáte? Proto je praktické doplnit odpočivný kout dalšími stolky.

Na kávu i knížku

Dříve byly oblíbené servírovací stolky na kolečkách, na nichž se z kuchyně přiváželo jídlo a pití do pokoje, kde rozšiřovaly plochu pro nabízené občerstvení. Jejich nevýhodou bylo, že v ostatním čase většinou překážely. Dnes se víc používají subtilní, lehce přenosné stolky, které mají univerzálnější použití. Velmi praktická je sada dvou nebo tří různě velkých stolečků, které se dají postavit do sebe a nezaberou tak tolik místa. V případě potřeby je rozestavíme tam, kde zrovna potřebujeme. Poslouží jak na servírování kávy a chlebíčků, tak na odložení čtiva nebo pletení, dají se na ně postavit šachy i Člověče nezlob se.

Kdo si hraje, nezlobí

Když jsme zmínili šachy – znáte hrací stolky? Kdysi to byla běžná součást šlechtických i měšťanských domácností. Horní desku měly vyskládanou z různých dřevin do podoby herního plánu (byly stolky šachové, na dámu apod.), pod deskou byla zásuvka na figurky a kostky nebo na karty. Hrací stolky bývaly výtvarně nápadité i řemeslně velmi pěkně ztvárněné. I dnes by to byl krásný doplněk interiéru – a kdo říká, že se na nich musí jen hrát šachy nebo karty? Šikovný chalupář by určitě dokázal ze staršího kusu nábytku vytvořit originální hrací stoleček. Možná by stačilo barevně namalovat herní plán…

Držme se při zdi

Vtipný a originální květinový stolek z glazované keramiky (Věra Jenšovská)

Zpět k odkládacím stolkům. Těch není nikdy dost. Psali jsme už o lehkých přenosných, ale nesmíme zapomenout ani na ty stabilně umístěné. Mohou být úplně malé i větší, a když je nebudeme přemísťovat, tak klidně i robustnější. Vhodné místo je pro ně například vedle pohovky nebo křesla – postavíme na ně lampu a bude na nich prostor pro časopisy, knihy, šálek s kávou.

Zajímavě vypadají i delší úzké vyšší stolky, postavené u stěny. Často mívají ještě jednu desku umístěnou níže, doplňují je i zásuvky. Na rozdíl od dříve zmíněných odkládacích stolků, na které dáváme to, co právě potřebujeme, tyhle slouží většinou na dekoraci: aranžují se na ně upomínkové nebo sbírkové předměty, výtvarná díla, vytvářejí se květinová zátiší a podobně.

Něco pro květiny i umění

Střízlivý kovový stolek se hodí do každého interiéru (Le Patio)

Ozdobou každé místnosti, kde je na to prostor, bude květinový stolek. Víc vynikne jednoduchý vyšší stolek pro jednu solitérní květinu než komplikovaný kus nábytku pro spoustu květináčů. Mezi květinovými stolky najdeme zajímavé kousky, a nemusí být jen ze dřeva – hezké jsou stolky kovové nebo originálně ztvárněné z keramiky.

Stolečky, nízké i vysoké, jsou také příhodným místem pro vystavení výtvarného díla nebo zajímavého doplňku. Samostatné umístění je nechá pěkně vyniknout.

Dvounohé i svítící

I když se na první pohled může zdát, že vzhled stolku moc možností nenabízí, opak je pravdou. Třeba jen počet noh – nejběžnější jsou čtyřnohé, občas vidíme stolek na jedné noze, výjimečně potkáme třínohý. Ale i se dvěma nohami existují – jedná se o takzvané stolky konzolové, zadní hranou opřené a připevněné ke stěně. Někdy nemusí nohy sahat až na zem, stolek je pouze upevněný na zdi. Většinou mají užší obdélníkovou nebo půlkulatou či půleliptickou desku.

Hrací stolek pro oblíbený scrable je ze dřeva a keramiky (Milena Kaprálová, spolupráce Ateliér Hubart)

Vedle stolků z různých domácích i exotických dřevin si můžeme pořídit stolek kovový či kombinující kov a dřevo či dřevo a přírodní výplet. Deska bývá nejen ze dřeva, ale i skleněná či obložená keramickou mozaikou. Stolek dokonce může mít podobu svítící skleněné krychle nebo zploštělé koule. Večer nahradí osvětlení a zároveň vytvoří příjemnou atmosféru.

Odkladní plochu stolku může zvětšovat ještě další deska, umístěná níže, nebo deska výsuvná. Praktické jsou i zásuvky. Snadnému přemísťování napomáhají hlavně u těžších stolků kolečka.

Další stolky

Specifické určení mají stolky televizní, noční nebo toaletní. Touto funkcí je do značné míry určen jejich tvar a velikost, ale nevylučuje to použití ani jiných zajímavých stolečků.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Uložit

Stolky a stolečky