Trochu jiné stoly

Rubrika: Interiér

Jídelní stůl patří k základnímu vybavení každého bytu. Může mít mnoho podob, daných různým počtem noh, tvarem desky, barevností, povrchovou úpravou či zdobením. Samostatnou kapitolou jsou stoly rozkládací, sklápěcí, výsuvné nebo jiným způsobem se zvětšující.

Biliardový stůl se po vložení desky promění na jídelní stůl. Typ New Frame je z ořechového masivu kombinovaného s lípou (Multibillard)

Tam, kam by se nevešel potřebně velký stůl, můžeme zvolit stůl rozkládací, výsuvný, sklápěcí i jinak chytře zvětšující své rozměry. Z malého stolku pro dva se stane stůl pro čtyři, šestimístný stůl může po rozložení nabídnout místo i dvanácti strávníkům.

Rozkládací stoly

Rozkládací stoly mohou být nejen čtvercové či obdélníkové, ale i kulaté či oválné. Deska (či desky) zvětšující jídelní plochu je ukryta uvnitř stolu a estetický dojem z nábytku nijak neruší. Důraz se klade na co nejsnazší způsob rozkládání. Výrobci nabízejí jídelní stoly, u nichž stačí další díl pouze jednoduše vytáhnout (na jedné, dvou či dokonce na všech čtyřech stranách), případně vytáhnout a překlopit. Tato manipulace zabere minimum času i námahy.

Deska stolu se i s nohami jednoduše vyklopí z přední strany policové skříňky

Setkat se můžeme i s dříve často používaným způsobem, kdy se zpod roztažené dělené horní desky vyjme další díl a vsadí se do ní. Není to příliš pohodlné, ale nevadí to tolik u stolu, který rozkládáme jen výjimečně.

Stačí vyklopit

U sklápěcích stolů je menší pevná horní deska doplněna jednou nebo dvěma dalšími, které jsou zavěšeny na jejích protilehlých okrajích. V případě potřeby se desky zvednou a zajistí.

Menší stolek zvětšíme vytažením a vložením dalších desek

Tam, kde by překážel i menší stůl, lze situaci vyřešit sklopnou deskou. Ta může být součástí vyšší policové skříňky, u níž při složeném stavu tvoří přední stěnu. Po vyklopení desky a noh se otevře přístup k policím, na nichž může být vše potřebné ke stolování.

Ještě jednodušším způsobem je jídelní deska zavěšená přímo na stěně – pro zajištění ve vodorovné poloze použijeme sklopné konzole. Tento způsob se používá spíše u menších stolků.

Biliardový stůl se po vložení desky promění na jídelní stůl

Je libo oběd či biliard?

Výjimečným kouskem nábytku, u něhož budeme také manipulovat s jídelní deskou, ovšem ne kvůli úspoře místa, může být speciální biliardový stůl. Ve chvílích volna se u něj budeme věnovat oblíbené hře, po vložení pevné desky poslouží jako klasický jídelní stůl. Tyto originální stoly umožňují hrát americký i francouzský biliard, anglický pool a snooker. Mít je můžete v různých stylech, provedeních, velikostech.

www.delso.cz, www.ikea.cz, www.multibillard.sk

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Trochu jiné stoly