Ergonomie v kuchyni

Moderní kuchyně není pouze otázkou vzhledu. Ať už preferujete hladké plochy, nebo romantické kudrlinky, kuchyňská linka by měla být v první řadě funkční, praktická a bezpečná. Jaká jsou základní pravidla správného uspořádání prostoru v kuchyni?

Uvařit chutné jídlo lze ve velmi skromných podmínkách. Ještě naše babičky měly často k dispozici pouze jednoduchý sporák, mycí stůl a kredenc. V současnosti ale nechceme slevovat ze svého pohodlí, a proto se snažíme kuchyň vybavit tak, aby nám vaření přinášelo radost. Na co bychom tedy při zařizování kuchyně rozhodně neměli zapomenout?

Kuchyně je srdce domu

Začít tedy můžeme rovnou od začátku. Tedy tím, kde v domě by měla vlastně být kuchyně situovaná. Měl by k ní být bezproblémový přístup, abychom snadno mohli přinést i velký nákup nebo vyměnit porouchaný spotřebič. Pro samotnou linku pak potřebujeme dostatečně dlouhou souvislou stěnu s možností vyvedení přípojek na vodu, kanalizaci a příslušnou elektroinstalaci. Pokud jsou ve zdi umístěna okna, je lepší, pokud mají posuvné nebo výklopné otevírání, aby jejich křídla nezasahovala do pracovní plochy.

I kuchyně skromných rozměrů lze zařídit správně, většinou je ale nutné přistoupit na nějaké kompromisy (IKEA)

Pracovní trojúhelník

Při plánování rozmístění nábytku můžeme vycházet třeba z pracovního trojúhelníku. Poprvé jej použil Henry Ford pro dělníky ve svých továrnách, aby pracovali efektivněji. Tento přístup se do současnosti uplatňuje také u návrhu kuchyňských linek. Jde o ideální vzdálenost mezi uskladněním potravin, mycím centrem (dřezem) a varným centrem (sporákem a troubou). Tyto tři vrcholy spojují nejdůležitější místa linky. Vzdálenost mezi jednotlivými body by měla být od 1,2 do 2,7 metru a celkový obvod trojúhelníku by neměl mít více než 8 metrů. Zároveň by měl poskytovat pracovní plochu a místo na odkládání. Důležité také je, aby do tohoto prostoru nezasahovala hlavní komunikační zóna – průchozí ulička.

Návrh včetně vizualizace dnes již poskytuje naprostá většina výrobců kuchyní

Základní rozměry

Při plánování kuchyně bychom měli mít na paměti základní rozměry. Výška pracovní desky se pohybuje v rozmezí 85–105 cm, nejčastěji je to přibližně 92 cm, což odpovídá výšce postavy 170 cm. Hloubka desky pak činí obvykle kolem 62 cm. Pro hlavní pracovní plochu by měl být vyčleněn aspoň 1 metr pracovní desky.
Chceme-li využít kuchyňský ostrůvek nebo bude-li mít linka tvar do písmene U, je důležité ponechat dostatečný prostor mezi nábytkem, například pro otevření myčky, pečicí trouby nebo pohodlný přístup do spodních skříněk a zásuvek. Příliš velká vzdálenost ale také není praktická, optimální je tedy kolem 120–140 cm.

Odpadkové koše nepatří zrovna k nejpohlednějším součástem kuchyňského vybavení, přesto musí být po ruce (IKEA)

Otevírání skříněk

I zdánlivá maličkost, jakou jsou úchytky u skříněk a zásuvek, může mít zásadní vliv na pohodlí při užívání kuchyně. Upřednostníme ty, za něž můžeme bez problémů vzít. Dvířka se musejí snadno otevírat a zásuvky vysunovat.
Ačkoliv se jedná o součást, která není na první pohled vidět, chytře vyřešené úložné prostory usnadní každodenní rutinu i následný úklid. Určitě se vyplatí investovat do kvalitních plnovýsuvných zásuvek, které oproti těm klasickým nevypadávají z kolejnic, ovládají se lehce a během vteřiny máte přehled o jejím obsahu. Zvláštní kategorií jsou potom rohové výsuvy a otočné systémy, díky kterým budete mít snadný přístup i do skříněk umístěných v rohu.
U horních skříněk se v současnosti často montují kromě klasických pantů také výklopné mechanismy, takže otevřená dvířka nepřekáží a nehrozí nebezpečí úrazu.

Moderní zásuvky zajistí pohodlný přístup k uloženým potravinám i nádobí, aniž bychom se museli ohýbat (Hettich)

I kompromis je řešení

Ač to zní trochu složitě, správně vyřešené uspořádáni kuchyně ušetří zbytečné kroky a usnadní manipulaci s horkými nádobami. I když asi málokdo disponuje prostorem, kde by šla beze zbytku naplnit všechna pravidla, je vhodné se jimi aspoň inspirovat a uplatnit ta, u kterých je to možné. Pokud se na to necítíte sami, v kuchyňském studiu vám jistě rádi poradí, jak jednotlivé funkční zóny v interiéru rozmístit. Většinou je ale nutné přistoupit k určitým kompromisům, které jsou dány dispozičním řešením či dalšími omezeními.

Při výběru kování je důležité klást důraz na kvalitu (Hettich)

Na co si dát pozor

  • Dřez ani sporák bychom neměli umisťovat na konec kuchyňské linky.
  • Je-li pečicí trouba na zvýšeném místě, poblíž by neměla chybět odkládací plocha.
  • Příliš velký pracovní trojúhelník nás nutí dělat zbytečné kroky.
  • Mikrovlnná trouba by měla být v takové výšce, abychom viděli do nádoby v ní. Je-li výš, hrozí opaření při manipulaci s horkým pokrmem.
  • Rohová kuchyně má smysl, pokud pokračuje více než jednou skříňkou.
  • V opačném případě pouze získáme špatně přístupný prostor a zbytečně se navyšuje cena sestavy.
  • Dvířka s otvíráním na panty a úložnými policemi je lepší nahradit plně výsuvnými zásuvkami. Jsou přehlednější a mnohem lépe přístupné.
  • Důležité je myslet na dostatečné osvětlení pracovní plochy i dalších zón.
  • Včas bychom měli vyřešit umístění koše na odpadky.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Petr Zhoř, Shutterstock a archiv firem

Ergonomie v kuchyni