Elektrospotřebiče v retrostylu

Přemýšlíte, jak sladit stylové zařízení chalupy se současnými kuchyňskými spotřebiči? Žádný problém – chladničku, sporák, troubu, varnou konvici i další přístroje dnes koupíte i v takzvaném retrostylu, který se k chalupě více hodí.

Nerez, rovné linie a ostré hrany elektrospotřebičů se dobře vyjímají především v moderně zařízeném interiéru. Do kuchyně vybavené nábytkem ve stylu našich babiček, se dřevěnými profilovanými dvířky a povrchovou úpravou s patinou, s kachlovými kamny a vyšívanými záclonkami si většinou představujeme něco trochu jiného.

Staronový vzhled

Naštěstí současný trend „starého“ nábytku inspiroval nejen výrobce bytových doplňků a textilu, ale i designéry a výrobce kuchyňských elektrospotřebičů. A tak si můžete do chalupy nebo chaty pořídit elektrospotřebiče i v takzvaném retrostylu. Celkovým tvarem, svými detaily – například ovládacími prvky – i barevností připomínají výrobky z padesátých let minulého století. Pod touto slupkou se samozřejmě skrývá moderní technologie.

Pořídit si tak můžete jak velké elektrospotřebiče – chladničku, mrazničku, vinotéku, pračku, myčku, sporák, troubu, varnou plochu, digestoř -, tak malé kuchyňské spotřebiče, jako jsou například varná konvice, toustovač, mixér, kuchyňský robot.

Oblé tvary…

Trend zaoblených elektrospotřebičů je čím dál tím více oblíbený. Elektrické varné konvice připomínají svými liniemi tradiční porcelánové konvice na čaj, s krytem ve tvaru klasické pokličky. Sporáky a trouby s oválnými i dekorativně tvarovanými okénky ve dvířkách, výraznými ovládacími páčkami a madly v barvě bronzu pěkně ladí s dřevěnými kuchyněmi ve stylu mládí našich babiček. Robustní tvary chladniček zjemňují výrazně zaoblené hrany a na dvířkách vynikají výrazná madla.

… jemné barvy

Spotřebiče jsou především v jemných pastelových barvách – krémové, slonové kosti, vanilkové, růžové, bleděmodré, zelenkavé. Větší spotřebiče, jako jsou chladničky, pračky, myčky, se nabízejí i v sytých barvách, jako je oranžová, červená, fialová, modrá, čokoládově hnědá, šedá či černá.

Vyvarujte se ale přílišného kombinování barev dohromady. Když zvolíte malé kuchyňské spotřebiče, například varnou konvici, toustovač a mixér, ve stejné barevnosti, vytvoříte tak pohledný komplet.

Oživit barevnými retrospotřebiči lze ovšem nejen kuchyni v babiččině stylu, ale i strohý moderní interiér.

 

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

Elektrospotřebiče v retrostylu

Elektrospotřebiče v retrostylu